Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic CLASA: a II-a Matematica si Stiinte ale naturii - Figuri geometrice

Proiect didactic

DATA: 3.04.

CLASA: a II-a

INSTITUTOR:

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele I-VIII

LOCALITATEA: Caraclau

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii

DISCIPLINA: Matematica


UNITATEA DE INVATARE: Elemente intuitive de geometrie


TEMA: Figuri geometrice     

TIPUL DE LECTIE: insusire de noi cunostinte

SCOPUL : - insusirea cunostintelor privind figurile geometrice;

consolidarea limbajului matematic specific clasei a II a, asimilat pana in prezent; exersarea capacitatii de a raspunde rapid cerintelor formulate;

exersarea deprinderilor de a juca jocuri colective matematice ordonat si organizat;

stimularea si dezvoltarea gandirii creatoare, a spiritului de observatie.

OBIECTIVE CADRU: Cunoasterea si utilizarea conceptelor   specifice matematicii;

Dezvoltarea capacitatilor de explorare , investigare si rezolvare de

probleme ;

Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul

matematic

Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea

matematicii in contexte variate ;



OBIECTIVE DE REFERINTA 2.2. sa recunoasca forme plane si spatiale; sa clasifice

figuri geometrice sau obiecte dupa criterii variate;

2.9. sa continue modele repetitive reprezentate prin

obiecte sau numere;

2.10. sa extraga informatii din tabele si liste, sa

colecteze datele obtinute prin observare directa, sa

reprezinte datele in tabele;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

COGNITIVE:

OC1- sa efectuieze oral exercitii de adunare si scadere;

OC2- sa observe, sa recunoasca, sa descrie si sa deseneze figuri geometrice;

OC3- sa asocieze obiectele din mediul inconjurator cu formele geometrice invatate;

OC4- sa compare patratul cu dreptunghiul, enumerand asemanarile si deosebirile dintre ele.

AFECTIVE:

OA1- sa aprecieze obiectiv lucrarea proprie si pe ale celorlalti;

OA2- sa participe cu interes la joc;

OA3- sa manifeste un comportament adecvat in activitatea pe grupe.

PSIHO-MOTORII:

OM1- sa manuiasca corect ustensilele de lucru;

OM2- sa-si reprime tendinta de efectuare a unor actiuni inutile in timpul activitatii;

OM3- sa se deplaseze in spatiul clasei pentru a solutiona sarcinile primite;

OM4- sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul scrisului si pe tot parcursul orei.

STRATEGIA DIDACTICA :

1. RESURSE PROCEDURALE :

a)Metode si procedee : conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,

activitatea independenta,   jocul didactic, metoda cubul;

b)Forme de organizare : individual, pe grupe de cate 6 elevi, frontal, in perechi.


2. RESURSE MATERIALE: figuri geometrice, planse, manualul, caiete, creioane

colorate, creion negru, stilou, linie, fisa de lucru, fisa de

evaluare, cubul, stimulente;

3. FORME SI TEHNICI DE EVALURE : observarea sistematica, proba scrisa,

proba orala, autoevaluare, evaluare de

catre colegi.


4. BIBLIOGRAFICE:

a)    oficiale

    • Curriculum National Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998;

b)    pedagogice

Constantin Cucos (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si gradele didactice, Iasi, Editura Polirom, 1998;

Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2003.

c)     metodico - didactice

.Lupu C., Savulescu D., Lupu I., Aritmetica - Teorie. Probleme. Metode de rezolvare, Ed. "Egal", Bacau, 2002.

Cirjan F., Begu C., Metodica predarii-invatarii matematicii la ciclul primar, Ed. Paralela 45, Brasov, 2001.

Savulescu D., Lupu C. si colaboratorii, Metodica predarii-invatarii matematicii la ciclul primar, Ed. "Gheorghe Alexandru", Craiova, 2006.



5. RESURSE TEMPORALE 50 minute


MANUALUL ALTERNATIV Manual de matematica , clasa a II-a , Editura Aramis,

Autori: Stefan Pacearca, Mariana Mogos.

SCENARIUL ACTIVITATII


Nr. crt.

Evenimentele instruirii

Ob. op.

Activitatea propunatoarei

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

1.

Captarea atentiei si organizarea lectiei

Asigura conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei.

Capteaza atentia elevilor cu ajutorul urmatoarei povestioare: 

"Elefantelul Dumbo este jucaria preferata a fetitei mele. Aseara el era foarte suparat. Fetita mea l-a intrebat de ce se afla in starea asta si el i-a raspuns ca jucariile au facut un concurs de matematica. El a pierdut concursul deoarece nu cunoaste figurile geometrice. Fetita mea nu l-a putut ajuta in aceasta problema deoarece ea e in grupa mica si nu le cunoaste nici ea foarte bine, dar m-a rugat sa-l aduc la voi la scoala ca sa-l ajutati.

- Ce ziceti, vreti sa-l ajutati voi sa invete figurile geometrice?"

se pregatesc pentru inceperea orei si asculta cu atentie povestioara.

-Da.

Conversatia

Povestea

Activitate frontala

Observarea sistematica

2.

Evaluarea cunostintelor anterioare si verificarea temei pentru acasa

OC1

OA1

Se vor face calcule orale de adunare si scadere. Se pun intrebari despre terminologia matematica.

Se verifica tema pentru acasa frontal, fiecare elev isi corecteaza propria tema si isi acorda singuri calificativul care considera ei ca-l merita.

Fac calculul oral.

Raspund la intrebari.

Corecteaza, apreciaza si noteaza tema.

Conversatia

Exercitiul

Tema pentru acasa

Activitate frontala si individuala

Observarea sistematica

Analiza raspunsurilor

Autoevaluare

3.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Va anunta elevii ca la aceasta ora vor invata despre figurile geometrice, vor recunoaste figurile invatate in desene cat si in mediul inconjurator, vor desena figurile geometrice indicate, vor juca jocul "Aseaza-ma la casuta mea", vor rezolva sarcinile de pe fise.

Asculta cu atentie

Conversatia

Activitate frontala

Observarea sistematica

4.

Prezentarea continutului

OC2

Vor fi prezentate elevilor plansele cu figurile geometrice: triunghi, patrat, cerc si dreptunghi. Se vor analiza. Vor fi prezentate si imaginile din manual de la pag. 82. Se vor desena figurile invatate pe tabla si caiete.

Observa plansele, imaginile si analizeaza figurile prezentate.

Deseneaza figurile pe caiet.

Observatia

Conversatia

Exercitiul

Explicatia

Demonstratia

Planse

Manualul

Activitate frontala si individuala

Observarea sistematica

5.

Dirijarea invatarii

OC2

OC3

OC2

Se rezolva exercitiile din manual pag. 83.

1. Observati urmatoarele figuri geometrice. Denumiti fiecare figura.

a)  b) c) d)

2.a) Observati forma urmatoarelor obiecte. Intocmiti pe caiete o lista cu obiectele care seamana cu patratul, cu triunghiul, cu dreptunghiul si cu cercul.

b) Completati lista cu alte exemple.

3. Realizati pe caietul de matematica o retea de puncte, ca in model. Ce figura s-a desenat, unind punctele? Uniti puncte pentru a desena un patrat si un dreptunghi.

Se citesc sarcinile si se explica cum trebuie rezolvate.

Trece pe la fiecare elev, observa cum lucreaza, da indicatii si ajuta elevii care au nevoie.

Citesc sarcinile siasculta explicatiile date.

Observa figurile, obiectele si rezolva exercitiile.

Observatia

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Manualul

Activitate frontala si individuala

Observarea sistematica

Proba scrisa

6.

Obtinerea performantei

OC2

OA1

Se va prezenta fisa de lucru (ANEXA 1), se vor citi sarcinile si se vor rezolva exercitiile 1,2,3.

Dupa terminarea rezolvarii sarcinilor vor schimba fisele cu colegul, vor corecta fisele si le vor nota.

Citesc sarcinile si rezolva exercitiile date.   

Schimba fisele cu colegul, le corecteaza si le noteaza.

Conversatia

Exercitiul

Fisa de lucru

Activitate individuala, in perechi

Observarea sistematica

Proba scrisa

Evaluarea de catre colegi

7.

Feedback-ul

OC3

OA2

Se va juca jocul "Aseaza-ma la casuta mea". Se vor mentiona regulile jocului: Fiecare copil va extrage dintr-un bol un biletel pe care va fi scris un obiect. In fata clasei vor fi asezate forme geometrice: triunghi, patrat, cerc si dreptunghi. Elevul dupa ce va citi obiectul de pe biletel va trebui sa se aseze la figura geometrica care este asemanatoare cu obiectul respectiv.

Se verifica daca elevii s-au asezat corect, cei care s-au asezat corect vor primi ca recompensa o figura geometrica pe care o vor prinde in piept, iar cei care nu au facut-o, vor primi ca tema pentru acasa sa realizeze din carton figura geometrica la care trebuia sa se aseze.

Asculta cu atentie regulile jocului.

Participa la joc.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Jocul didactic

Biletele

Bol

Figuri geometrice din carton

Stimulente

Activitate individuala

Observarea sistematica

Proba orala

8.

Evaluarea

OC2

OC3

OC4

OA3

Se va realiza prin metoda cubului (ANEXA 2). Se vor forma grupe de cate 6 elevi (grupa triunghiurilor, grupa cercurilor si grupa patratelor). Se vor distribui fisele de evaluare conform cuvantului afisat pe cub (Fiecare copil va arunca cubul si va primi fisa de evaluare corespunzatoare: ANALIZEAZA; OBSERVA; DESCRIE; ENUMERA; ARGUMENTEAZA; APLICA.)

Rezolva fisele de evaluare.

Prezinta colegilor din grupa sarcinile primite si modul in care le-a rezolvat.

Prezinta clasei (prin sondaj) sarcinile rezolvate.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Fise de evaluare

Cubul

Activitate individuala, pe grupe, frontala

Observarea sistematica

Proba scrisa

9.

Retentia

- Ce am invatat astazi la ora de matematica?

- Ce figuri am invatat?

- Ce joc am jucat?

- Ce metoda am folosit?

- Figuri geometrice.

- Triunghiul, patratul, cercul si dreptunghiul.

- "Aseaza-ma la casuta mea".

- Metoda cubul.

Conversatia

Activitate frontala

10.

Transferul

Tema pentru acasa sunt exercitiile 4, 5, 6 de pe fisa de lucru.

Noteaza tema.

Conversatia




ANEXA 1

FISA DE LUCRU


  1. Colorati figurile geometrice care nu sunt patrate:


  1. Uneste cuvantul cu desenul corespunzator:



cerc    patrattriunghi dreptunghi


3. Deseneaza 1 cerc si un triunghi:  




4. Completeaza figura astfel incat sa obtii un patrat si un dreptunghi:


5. Coloreaza desenul. Completeaza tabelul cu numarul de figuri geometrice continute in desen:

Triunghiuri

Dreptunghiuri

Patrate

Cercuri

6. Ornati al doilea ou de Paste din imagine, cu 5 cercuri, 4 triunghiuri, 2 patrate si 3 dreptunghiuri! Colorati-le apoi pe amandoua!

ANEXA 2

FISA DE EVALUARE

- ANALIZEAZA -

Analizeaza imaginea urmatoare, scrie ce reprezinta ea si din

ce figuri geometrice este alcatuita.


Numele imaginii:

Figuri geometrice descoperite:


FISA DE EVALUARE

- DESCRIE -

Observa figura geometrica primita, numeste-o si descrie cum este ea raspunzand la urmatoarele intrebari:


Ce figura geometrica ai primit?

Ce culoare are?

Cum este ca marime?

Este groasa sau subtire?

FISA DE EVALUARE

- APLICA -

Enumera 5 obiecte care au forma asemanatoare cu cercul:


FISA DE EVALUARE

- COMPARA -

Stabileste asemanarile si deosebirile dintre urmatoarele figuri geometrice desenate mai jos, tinand cont de urmatoarele lucruri: numar de laturi, marime, culoare, lungimea laturilor. Completeaza tabelul:




Asemanari

Deosebiri

Patrat

Dreptunghi






FISA DE EVALUARE

- ARGUMENTEAZA -


Putem spune ca urmatoarea imagine contine un dreptunghi sau un

patrat? Argumenteaza.


FISA DE EVALUARE

- ASOCIAZA -

Priveste imaginea si completeaza tabelul cu numarul figurilor geometrice corespunzatoare:

Figura geometica /Culoarea

Rosu

Galben

Albastru

Patrat

Cerc

Triunghi

Dreptunghi




FISA DE LUCRU

SUPLIMENTARA