Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic biologie clasa : a v -a, ferigi

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:

UNITATEA SCOLARA: Scoala generala nr 11 "Mihai Eminescu"

DATA:23.03.

ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTELE NATURII

DISCIPLINA: Biologie

CLASA : a V -a

UNITATEA DE INVATARE:Principalele grupe de plante;Plante superioare

TEMA : Ferigi

TIPUL LECTIEI: mixta-verificare si predare de noi cunostinte.

SCOPUL LECTIEI: explorarea de catre elevi a particulariatilor morfologice,anatomice si fiziologice ale ferigilor,in vederea delimitarii conceptului de "plante superioare"



COMPETENTE OPERATIONALE:

-indicarea mediului de viata ale ferigilor;

-recunoasterea principalelor ferigi;

-intelegerea si observarea alcatuirii ferigii;

-explicarea importantei ferigilor.

STRATEGIA DIDACTICA:

RESURSE PROCEDURALE: conversatia,explicatia,observatia,povestirea.

RESURSE MATERIALE: planse,atlas botanic,manual, ferigi.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: individuala si pe grupe.

MODALITATI DE EVALUARE: proba orala,proba scrisa,observarea sistematica a elevilor

RESURSE TEMPORALE: 50 minute

BIBLIOGRAFIE: manualul de biologie pentru clasa a V-a,atlase botanice,internet

ETAPELE LECTIEI:

MOMENTUL LECTIEI

Timp

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

RESURSE

PROCEDURALE

RESURSE

MATERIALE

ORGANIZAREA

INSTRUIRII

Evaluare

1.Moment

organizatoric

2'

-verificarea prezentei  elevilor si a materialelor necesare



-conversatia


Frontala


2.Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

10'

-prin intrebari adresate elevilor se verifica lectia precedenta "Muschi"



-verificarea temei pentru acasa


-recomandari privind corectarea unor erori si clarificarea unor notiuni,concepte

-raspund la intrebarile profesorului pe baza cunostintelor acumulate

-elevii verifica daca au facut corect tema

-elevii sunt atenti

-conversatia euristica

-explicatia


-manual de biologie

-plansa

Frontala






Individuala






Frontal

Proba orala

3.Anuntarea titlului lectiei noi si precizarea scopului lectiei si competentelor

3'

-profesorul anunta tema noii lectii, scopul si competentele vizate

-elevii sunt atenti

-explicatia


frontal


4. Prezentarea materialului stimul

5'

-prezentarea unor mostre de ferigi

-elevii remarca ferigile

-observatia


-conversatia

ferigi

frontal

Oral

5.Comunicarea noilor cunostinte si dirijarea invatarii

20'

-se scrie titlul lectiei pe tabla

-cu ajutorul atlasului botanic si folosind manualul se observa grupa sistematica care va fi studiata in lectia de zi ,,Ferigi"

-pe baza cunostintelor personale ale elevilor se observa mediul de viata al ferigilor

-se descriu ferigile

-se explica structura ferigii,folosind materialele de lucru

-pe baza cunostintelor elevilor se stabileste importanta ferigii.

-se fac exercitii de recunoastere a ferigii din atlasul botanic

-scriu in caiete


-observa plansa din atlas si din manual

-sunt atenti la explicatiile profesorului


-noteaza in caiet



-sunt atenti la explicatiile profesorului si noteaza in caiete


-sunt atenti la explicatia profesorului

-noteaza pe caiete ce au vazut


-elevii noteaza


-elevii recunosc alcatuirea ferigilor





-observatia





-conversatia euristica

-explicatia

-povestirea


-conversatia euristica




-explicatia

-povestirea

-conversatia euristica

-experimentul



-observatia






-conversatia


-explicatia

-povestirea




-observarea



-atlas botanic

-manual






-atlas botanic




-manual

-atlas botanic



-atlas botanic

-manual

-desen pe tabla

-ferigi




-desen pe tabla

-manual

-atlas




-atlase

Frontala




Individuala





Individuala


Frontala





Frontal




Individual si pe grupe





Individuala







Frontala

Individual



Individual si pe grupe













Oral



Observarea sistematica a elevilor


Tema de lucru in clasa


Proba practica

6.Aprofundarea si generalizarea

(fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului)

5'

-se formuleaza concluzii privind ferigile

-completeaza fisa


-elevii expun pareri

-conversatia



-conversatia

-manual





Individuala



Frontal





-proba orala



-proba orala

7.Transferul cunostintelor prin tema pentru acasa

3'

-se anunta tema:pagina 105 exercitiile 2 si 3

-elevii noteaza tema

-explicatia

-manual



-individula


8.Incheierea activitatii-aprecierea calitatii activitatii si notarea elevilor

2'

-se apreciaza calitatea activitatii ,se noteaza elevii si se motiveaza notele

-elevii sunt atenti

-conversatia


-individula si frontal


SCHEMA TABLEI:

REGNUL FUNGI

Ciuperci inferioare si superioare

Ciupercile:-sunt talofite,raspandite pe uscat

-au franire heterotrofa-saprofita sau parazita

-sunt inferioare si superioare

Ciuperci inferioare:-drojdia de bere-traieste pe maltul de orz si sucurile dulci de fructe

-folosita la fabricarea berii si dospirea painii

-tal unicelular oval

-contin fermenti care produc fermentatia

-se inmultesc vegetativ(prin inmugurire) sau prin spori

-inrudita-drojdia de vin

-mucegaiul alb -traieste saprofit pe paine,dulceturi,fructe

-talul format din filamente numite hife(cu sporangi) ce alcatuiesc un miceliu

-se inmulteste asexuat prin spori si sexuat prin celula ou

-este daunator ,altereaza alimentele

-mucegaiul verde-albastrui-traieste saprofit pe paine,fructe,compoturi

-din el se extrage penicilina

-ciupercile parazite-traiesc in corpul altor vietuitoare de unde isi iau hrana

Ciupercile superioare:-sunt ciuperci cu palarie raspandite in paduri si pajisti

-talul lor este un miceliu format din hife pluricelulare,ramificate

-organul de inmultire este piciorul cu palarie

-inmultirea prin spori(in lamelele de pe spatele palariei)

-importanta:ciuperci comestibile:ciuperca de balegar,buretele galben,hribul

ciuperci otravitoare:palaria sarpelui,hribul dracului