Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Clasa: a II-a Limba si literatura romana - "Spicul de grau si pleava" dupa Alexandru Mitru

PROIECT DE LECTIE

Clasa: a II-a

Obiectul : Limba si literatura romana

Subiectul: "Spicul de grau si pleava" dupa Alexandru Mitru

Tipul lectiei : Insusire de noi cunostinte

Scopul: Consolidarea deprinderii de citire corecta, respectand punctuatia.

Consolidarea deprinderii de exprimare orala si scrisa corecta

Tinta: Predarea interactiva centrata pe elev



Obiective de referinta

1.1. sa desprinda informatii de detaliu dintr-un mesaj ascultat;

1.2. sa distinga sensul cuvintelor dintr-un enunt;

2.2. sa pronunte clar si corect enunturi;

3.2. sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit;

3.3. sa citeasca fluent, corect si expresiv un text cunoscut de mica intindere;

4.1. sa scrie corect litere, silabe, cuvinte, enunturi;

Obiective operationale

a) cognitive

O1: sa citeasca fluent, corect si expresiv textul ""Spicul de grau si pleava"";

O2: sa raspunda corect intrebarilor care vizeaza continutul textului;

O3: sa completeze ciorchinele cu insusirile spicului de grau;

O4: sa formuleze cat mai multe intrebari referitoare la textul lectiei;

O5: sa alcatuiasca enunturi folosind cuvintele noi;

b) afective

O6: sa participe activ si cu interes la lectie;

c) psiho-motrice

O7: sa foloseasca corect instrumentele de scris;

O8: sa adopte o pozitie corespunzatoare in banca pe parcursul orei.

Strategia didactica

Metode si procedee: conversatia, explicatia, lectura,  munca independenta, exercitiul ciorchinele, explozia stelara, cadranele, turul galeriei.

Mijloace de invatamant: fise de lucru, manualul, coli A4,

Forma de organizare: frontala, individuala, pe grupe, in perechi.

Evaluare: formativ-continua

Bibliografie

M.E.C. - Programa scolara ( clasele I si a II-a )

Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu - Limba si literatura romana, manual pentru clasa a II-a, Bucuresti, Editura Aramis Print, 2004

Momentele

lectiei

Ob.

op

Scenariul lectiei

Forme de

organizare

Metode si procedee

1. Moment organizatoric

O8

Elevii isi vor pregati cele necesare orei de limba romana: carti, caiete penare si vor asigura linistea necesara bunei desfasurari a orei.

Frontale

Conversatia

2. Verificarea temei pentru acasa

O8

Tema elevilor se va verifica din punct de vedere calitativ si cantitativ, urmarindu-se corectitudinea, asezarea in pagina, respectarea planului de idei. Se vor face corecturile necesare.

Frontale

Conversatia

Explicatia

3. Reactualizarea selectiva a cunostintelor anterioare

O8

O7

O6

O3

Le explic elevilor ca orice text este scris de un autor, iar numele autorului se scrie sub titlul in partea din dreapta.

Le explic ca persoanele despre care textul ne relateaza intamplari sau persoanele care participa la actiunile redate in text se numesc personaje. Le dau exemple (povesti).

Le explic ca un text in care se povestesc intamplari se  numeste text narativ sau povestire, iar un text care este scris cu versuri se numeste text liric.

In textul narativ autorul poveste intamplari, iar in textul liric autorul isi exprima propriile ganduri si sentimente.

Elevii se grupeaza in grupe de cate patru, iar fiecare grupa va primi cate un ciorchine  cu tema "spicul de grau".


Frontale

Pe grupe

Conversatia

Explicatia

Ciorchinele

Explicatia

4. Dirijarea invatarii

Dirijarea invatarii

Solicit elevilor sa citeasca textul din manual (citirea in lant).

Se efectueaza analiza textului cu ajutorul intrebarilor:

1)    Spuneti care este titlul textului?

2)    Cine a scris acest text?

3)    Este acest text o poezie?

4)    Cum sunt scrise propozitiile intr-un text poezie?

5)    Cum sunt scrise propozitiile in acest text?

6)    Cate aliniate are textul?

7)    Ce aflam din acest text?

Pe baza raspunsurilor cat si a imaginii se va alcatui planul de idei.

individual

Conversatia

Exercitiul

Munca independenta

5. Feed-back

Frontal, se va realiza "Explozia stelara". Elevii vor formula cat mai multe intrebari, pornind de la cele cheie. Acestea se vor scrie pe tabla si in caiete.

Cine ?

5-Point Star: SPICUL DE GRAU


Cum ?Ce ?

De ce ? Unde ?

Frontal

individual

Explozia stelara

Explicatia

Exercitiul

6. Evaluarea

Evaluarea elevilor se va face prin metoda cadranelor. Li se vor distribui coli impartite in patru cadrane.

Sarcini:

Cadranul I: Transcrieti din text cuvintele seceratorilor

Cadranul II: Alcatuiti enunturi cu ajutorul cuvintelor lan, tantos si soarta.

Cadranul III: Daca erati unul din seceratori ce ati fi facut?

Cadranul IV: Desenati portretul spicului de grau.

Fiecare echipa va prezenta atat ciorchinele cat si cadranele, iar colile se vor afisa. Se va face turul galeriei.

individual

perechi

Frontal

Conversatia

Explicatia

Cadranele

Turul galeriei

7. Tema pentru acasa

Ca tema pentru acasa, elevii vor trebui sa gaseasca un alt final povestirii

individual

Explicatia Conversatia