|
Proiect de lectie
Scoala: C.N. Stefan Velovan
Profesor metodist:
Profesor coordonator:
Institutor:
Propunator
Data:
Disciplina: Matematica
Clasa: I B
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Unitatea de invatare: Intelegerea conceptului de numar natural
Subiectul: Numarul si cifra 7
Tipul lectiei: predare - invatare
Scopul: sa-si insuseasca cunostintele de baza asupra numarului si cifrei 8.
Obiective operationale
O1 - intelegerea numarului 8 ca simbol al multimii care are 8 elemente;
O2 - formarea deprinderii de a numara crescator si descrescator pana la 8;
O3 - sa compuna si sa descompuna numarul 8
O4 - formarea deprinderii de a recunoaste cifra 8;
O5 - sa scrie cifra corect 8;
O6 - sa identifice multimi cu 8 elemente;
O7 - sa reprezinte prin obiecte sau desene multimea cu 8 elemente;
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, analiza.
Material didactic: fise, planse didactice, jetoane, cifre.
Material bibliografic
Curriculum National. Programe scolare pentru clasele I si a II-a, Bucuresti, 2004;
Dumitra Radu, Celina Iordache, Matematica. Manual pentru clasa I, Bucuresti, Editura Aramis, 2005
Ioan Neacsu, Metodica predarii matematicii, Bucuresti, E.D.P., 1998
Nicolae Radu, Mihaela Singer, Matematica, clasa I. Ghid pentru invatatori si parinti, Bucuresti, Editura Sigma.
Nr. crt. |
Momentele lectiei |
Ob. op. |
Continutul instructiv educativ |
Metode si procedee |
Evaluare formativa |
1. |
Moment organizatoric |
|
- Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei - Stabilirea ordinii si linistii in clasa. - Voi ridica elevii in picioare langa marginea bancii si le voi spune sa se intinda pentru ca sa se trezeasca pentru a putea fi atenti la ora. |
|
|
2. |
Verificarea cunostintelor anterioare |
|
- Voi numi un elev care va preciza titlul lectiei anterioare. - Stie cineva sa numere crescator pana la numarul 7? Si cine stie sa numere descrescator? - Care sunt vecinii numerelor 1, 4, 6, 3, 5. - Voi desena la tabla o diagrama cu 6 stelute, cerand unui copil sa completeze cifra corespunzatoare. Apoi voi desena o diagrama fara nici un element insa careia am corespuns numarul 7, cerand unui copil sa deseneze 7 elemente.
- voi imparti elevilor cate o fisa pe care vor avea de rezolvat diverse exercitii. 1. Va trebui sa completeze diagramele cu cifra corespunzatoare numarului de elemente desenat sau sa completeze cu numarul de elemente corespunzatoare cifrei date.
2. Sa descompuna numarul 7 in patru posibilitati (oricare din cele 8 variante). 0 + 7 = 7 ; 1 + 6 = 7 ; 2 + 5 = 7 ; 3 + 4 = 7 ; 4 + 3 = 7 ; 5 + 2 = 7 ; 6 + 1 = 7 ; 7 + 0 = 7 . |
Conversatia Exercitiul Problematizarea Exercitiul Exercitiul Exercitiul |
|
3. |
Trecerea la lectia noua |
O1 |
Voi imparti fiecarui copil cate un plic ce contine 8 ratuste, iar in 7 dintre pliculete voi pune si cate o bluzita de culori diferite cu numere pana la 7. In fata clasei voi avea pe un panou 7 ursuleti care au bluzite de culori diferite, iar elevii trebuie sa caute ursuletul cu bluzita si numarul corespunzator. Dupa ce au gasit ursuletul, elevii trebuie sa se aranjeze in ordine crescatoare pana la 7. Apoi voi spune copiilor ca eu mai am un ursulet, si ii voi intreba daca stiu cati ursuleti sunt? Asadar, astazi vom invata numarul si cifra 8. Apoi le prezint o plansa copiilor care reprezinta 8 elemente. |
Conversatia Problemati-zarea Explicatia |
|
4. |
Predarea-invatarea noilor cunostinte |
O2 O3 O4 O5 |
Voi cere elevilor sa deschida elevilor manualul la pagini . Apoi vom analiza imaginile din manual astfel: Ce observati in prima imagine? Cu cine seamana cifra 8? Imi poate spune cineva acum care sunt vecinii numarului 7? Cine vrea sa numere crescator pana la 8? Poate numara cineva descrescator de la 8? Haideti sa ne uitam in manual sa vedem cum se compune si se descompune numarul 8. Pe plansa care se afla in fata clasei voi face descompunerile numarului 8 cu aricei astfel: 0 nici un arici + 8 arici = 8 arici 1 arici + 7 arici = 8 arici 2 arici + 6 arici = 8 arici 3 arici + 5 arici = 8 arici 4 arici + 4 arici = 8 arici 5 arici + 3 arici = 8 arici 6 arici + 2 arici = 8 arici 7 arici + 1 arici = 8 arici 8 arici + 0 nici un arici = 8 arici Eu voi pune aricii astfel, iar dedesuptul lor voi scoate cate un elev la plansa pentru a completa cu numarul corespunzator. Acum sa deschidem caietele. Voi face incalzirea palmelor si a degetelor - pregatirea pentru scriere. 2 randuri de cifra 8. Le voi face model la tabla, apoi vom executa cifra 8 cu mana in aer, pe banca, dupa care luam stiloul in mana dreapta, scoatem capul si scriem 2 randuri de cifra 8. Voi umbla printre banci pentru a observa modul de lucru al fiecarui copil si voi face observatiile necesare. |
Analiza Conversatia Exercitiul |
deprinderea de a numara crescator si descrescator capacitatea de a descompune un numar deprinderea de a reprezenta numarul 8 cu ajutorul cifrei 8 |
5. |
Asigurarea retentiei si a feed-backului |
O6 O7 O3 |
Voi imparti o fisa ce contine o multime cu mai mult de 8 fluturasi, cerandu-le elevilor sa incercuiasca doar 8 fluturi. Va mai fi si o diagrama in care ei vor trebui sa deseneze 8 stelute, fluturi, flori, ce doresc ei. Apoi voi cere elevilor sa se uite la ratustele din pliculet. Voi cere elevilor sa descompuna numarul 8 intr-o varianta. Dupa ce s-au gandit voi cere cate unui elev sa iasa la tabla sa scrie descompunerea numarului 8 pe care doreste sa o faca, apoi voi cere elevilor sa execute pe banca cu ratustele descompunerea respectiva in timp ce elevul din fata clasei va pune ratustele sale pe panou corespunzatoare descompunerei sale. |
Explicatia Exercitiul |
deprinderea de a rezolva o fisa |
6. |
Incheierea lectiei |
|
Voi face aprecieri verbale si voi imparti elevilor recompense. Tema pentru acasa: sa scrie 5 randuri de cifra 8 si sa coloreze un desen dupa culorile corespunzatoare unui numar. |
|
|