|
PROIECT DE LECTIE
COLEGIUL AGRICOL POARTA ALBA
LIMBA SI LITERATURA ROMANA
PROFESOR:
CLASA a X-a A
DATA: 19.11.
UNITATEA DE INVATARE: Atractia fantasticului
DOMENIUL: LIMBA SI COMUNICARE
SUBIECTUL: STILURILE FUNCTIONALE ALE LIMBII
TIPUL LECTIEI: - Fixare si sistematizare a cunostintelor si formare a priceperilor si
deprinderilor
COMPETENTE GENERALE: Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si in producerea mesajelor, in diferite situatii de comunicare.
COMPETENTE SPECIFICE: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili sǎ:
C1: sa incadreze un text stilului functional caruia ii apartine;
C2: sa argumenteze incadrarea textului in stilul functional respectiv;
C3: sa identifice trasaturile tuturor stilurilor functionale;
C4: sa creeze texte apartinand tuturor stilurilor functionale;
C5: sa compare trasaturile stilurilor functionale.
Material bibliografic:
Iancu, Marin, Lazarescu, Rodica - Limba si literature romanǎ, Manual pentru
Clasa a Xa, Corint, 2004;
Got, Miorita, Lungu, Rodica - Literaturǎ romanǎ, Editura Nomina, 2007;
Craciun, Corneliu - Metodica predarii limbii si literaturii romane in gimnaziu si liceu, Editura Emia, Deva, 2004;
Goia, Vistian - Didactica limbii si literaturii romane pentru gimnaziu si liceu,
Ed. Dacia Educational, 2008.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia euristica, explicatia, problematizarea, invatarea prin descoperire, analiza de text, schema la tabla.
METODE DE EVALUARE: chestionarea orala, observarea curenta
SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII
1. Momentul organizatoric (2 min):
Consemnarea elevilor absenti si crearea atmosferei propice lectiei.
2. Captarea atentiei si asigurarea momentului afectiv ( 5 min):
Profesorul realizeaza o scurta discutie introductiva privitoare la dinamica vocabularului sub influenta vorbitorilor care trebuie sa-si adapteze lexicul in functie de situatia de comunicare. Astfel, in timp ce scopul operei literare trebuie sa fie acela de a impresiona, de a genera emotii profunde si sentimente, textul stiintific transmite informatii intr-o maniera directa, fara implicarea afectiva a cititorului.
Elevii vor da exemple de alte situatii de comunicare, recapituland succint toate stilurile functionale deja studiate: stilul beletristic, stilul stiintific, stilul publicistic, stilul oficial/ juridico-administrativ si stilul familial/ colocvial.
3. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor (3 min):
Se enunta obiectivele ca in proiectul de lectie
4. Dirijarea procesului de invǎtare (25 min):
Se distribuie fisele de lucru (Anexa 1) si se comunica rolul acestora in lectia ce urmeaza sa se desfasoare.
Se ofera timp de lucru 15 min., fiecare elev avand de raspuns in scris la aceleasi cerinte:
1. Incadrati textele de mai jos in stilul functional potrivit, urmǎrind caracteristicile enuntate mai sus ;
2. Argumentati incadrarea textului in stilul functional ales, precizandu-i caracteristicile stilistice.
Dupa expirarea timpului de lucru elevii sunt solicitati sǎ prezinte schematic trasaturile stilului functional din fisa de lucru corespunzatoare cu argumente din text. Profesorul intervine discret prin intrebari, oferind el insusi informatiile doar in cazul in care nici un elev al clasei nu cunoaste raspunsul.
5. Evaluarea formativǎ si asigurarea feedback-ului (10 min):
a) Dupa realizarea fiecarei sarcini de invatare, profesorul va face aprecieri in legatura cu nivelul activitatii elevilor si va face referiri la calitatea raspunsurilor.
b) Profesorul va sugera solutii in cazul nereusitei invatarii, va avea in vedere permanent eliminarea erorilor si a lacunelor
Se realizeaza evaluarea unor priceperi si deprinderi de munca individuala, prin antrenarea elevilor in rezolvarea, ca sarcina independenta, a urmǎtorului exercitiu care are in vedere evaluarea formativa:
Ex: Pornind de la cuvantul ,,trandafir" realizati doua texte a cate 5 randuri fiecare, apartinand stilului stiintific si stilului beletristic
6. Asigurarea transferului si obtinerea performantei (5 min):
Ca activitate independenta pentru acasa, elevii vor avea urmatoarea sarcina:
Te numesti Mihai/ Mihaela Raduta, esti elev/a la Liceul Ion Barbu din Constanta si te afli la Toulouse, in Franta, cu o bursa de trei luni in cadrul programului Leonardo. Redacteaza, pe o pagina distincta, o scrisoare de multumire adresata profesoarei tale de limba franceza. Data redactarii este 25 noiembrie 2009.