Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie limba si literatura romana, clasa a v-a, "amintiri din copilarie", de ion creanga

PROIECT DE LECTIE

SCOALA CU CLASELE I-VIII,MAGURA

DATA:30.V.

PROFESOR

OBIECTUL:LIMBA SI LITERATURA ROMANA

CLASA A V-A

SUBIECTUL:"AMINTIRI DIN COPILARIE",de ION CREANGA

TIPUL LECTIEI:dobandire de noi cunostinte;



TIMP DE LUCRU:50 min.

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

1.-familiarizarea elevilor cu textul;

2.-alcatuirea unui plan de idei;

3.-caracterizarea personajelor dintr-o opera literara;

4.-recunoasterea unor personaje sau locuri dupa anumite citate din opera.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

*COGNITIVE:

La sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:

1.-sa imparta textul in fragmente;

2.-sa desprinda ideile principale potrivite fiecarui fragment;

3.-sa recunoasca relatia dintre autor si personaj;

4.-sa cunoasca desfasurarea actiunii din text;

5.-sa poata realiza comparatia dintre anumite personaje din"Ámintiri din copilarie"si "Dl.Trandafir";

6.-sa extraga din text trasaturile fizice si morale ale lui badita Vasile;

7.-sa recunoasca personaje,locuri si obiecte din text pe baza unor citate.

*AFECTIVE:

1.-sa fie dispus sa primeasca informatiile aduse;

2.-sa manifeste interes in rezolvarea sarcinilor de invatare

*PSIHO-MOTORII:

1.-sa respecte ritmul cerut de desfasurarea activitatii.

METODE SI PROCEDEE:

-lectura expresiva,conversatia euristica,problematizarea,munca individuala,comparatia,citirea selectiva,explicatia.

EVALUARE:

-initiala:orala,la inceputul lectiei;

-continua:pe parcursul orei,prin analiza si stimularea creativaa elevilor;

-prin aprecieri asupra realizarii obiectivelor propuse.

MIJLOACE MATERIALE:

-"Limba si literatura romana"-manual pentru clasa a V-a,autori:Marin Iancu,Ioan Dumitru,Editura Petrion,Bucuresti,2006;

-"Amintiri din copilarie",de Ion Creanga,editura TEDIT FZH,Bucuresti,2006;

-calculatorul-aplicatie Power-point;

-fise-citate din fragmentul din manual

-joc didactic:RECUNOASTE.

DESFASURAREA ACTIVITATII

NR.

CRT.

MOMENTELE

LECTIEI

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

METODE

SI

PROCEDEE

1.



MOMENT

ORGANIZA-

TORIC

-salutul;

-notarea absentilor;

-pregatirea materialului necesar pentru desfasurarea lectiei.

-saluta;

-pregatesc cele necesara pentru lectie.

conversatia

2.

CAPTAREA

ATENTIEI

-profesorul prezinta elevilor o aplicatie Power-point cu date despre viata si opera lui Ion Creanga

-elevii privesc cu atentie cele prezentate.

conversatia

explicatia

3.

VERIFICAREA

SI

REACTUALI-

ZAREA

CUNOSTIN-

TELOR

-profesorul pune intrebari despre ceea ce s-a discutat ora anterioara in legatura cu fragmentul din opera"Amintiri din copilarie",de Ion Creanga:

*din ce opera face parte fragmentul studiat ora trecuta?

*cine este autorul operei?

*unde se petrece actiunea?

*in ce zona a tarii se afla satul Humulesti?

*din ce categorie fac parte cuvintele necunoscute pe care le-am intalnit in text?

*ce sunt regionalismele?

*ce sunt arhaismele?

*la noi in zona gasim regionalisme?

*ce regionalisme ati gasit voi?

-elevii asculta cu atentie intrebarile puse de professor si raspund cu promptitudine:

*"Amintiri din copilarie";

*Ion Creanga;

*satul Humulesti;

*Moldova;

*arhaisme si neologisme;

*cuvinte folosite numai in anumite regiuni;

*cuvinte care nu se mai folosesc in zilele noastre;

*elevii citesc tem ape care au avut-o:gasirea regionalismelor specifice Munteniei.

conversatia



explicatia

4.

ANUNTAREA

TEMEI

SI A

OBV.

-profesorul anunta tema lectiei si prezinta elevilor obiectivele propuse.

-elevii asculta cu atentie,apoi isi noteaza titlul lectiei in caiete.

conversatia

5.

DIRIJAREA

ĨNVATARII

-se solicita elevilor citirea lectiei pe fragmente,povestirea fiecarui fragment in parte si desprinderea ideilor principale;

-profesorul adreseaza intrebari legate de text:

*cum este descris satul?

*ce alte sate mai erau in preajma lui?

*ce fel de oameni erau satenii?

*despre cine ne vorbeste autorul?

*cine era badita Vasile?

*cine era Smarandita?

*ce planuri are parintele Ioan?

*ce gafa face Smarandita?

*cum este ea pedepsita?

*cum a fost prins badita Vasile la oaste?

-se cere apoi elevilor sa selecteze acele fragmente si expresii in care povestitorul exprima trasaturile fizice si sufletesti ale invatatorului,facandu-se apoi o analogie cu un alt portret studiat anterior,cel al D-lui Trandafir;

-profesorul cere elevilor sa scrie ,in paralel,trasaturile fizice si morale ale celor doi invatatori:Dl.Trandafir si badita Vasile.

-se continua intrebarile legate de text:



*ce moduri de expunere sunt utilizate?

*care predomina?

*ce fel de opera este "Amintiri din copilarie"?

*cum ne este prezentata?

*opera in care autorul povesteste ceva se numeste opera epica.Aceasta poate fi in proza sau in versuri.

-se citeste textul pe fragmente,se povesteste fiecare fragment in parte si se desprind ideile principale ale fiecarui fragment,scriindu-se atat la tabla cat si pe caiete;

-elevii raspund la intrebari corect,constient si activ;

-elevii selecteaza expresiile cerute;

-se va face,atat la tabla cat si pe caiete,o analogie intre cele doua personaje;

-descrierea,narati-  unea si dialogul;

-descriere si naratiunea;

-memorialistica;

-ca o poveste;

-elevii isi noteaza definitia operei epice.

lectura expresiva

citirea selectiva

problemati-

zarea

conversatia

euristica

problema-tizarea

comparatia

problemati-zarea

explicatia

6.

ASIGURAREA

FEED-BACK-

ULUI

-se vor expune cateva fise cu citate din lectie si se va cere elevilor sa recunoasca cine si ce este prezentat in fiecare fisa(joc didactic:RECUNOASTE.;fisa nr.1-satul Humulesti;nr.2-badita Vasile;nr.3-parintele Ioan;4.-Smarandita;5.-Calul Balan;6.-Sfantul Neculai;7.-luarea la oaste a lui badita Vasile)

- elevii vor citi din fise citatele si vor recunoaste locurile,obiectele sau personajele reprezantive pentru fiecare.

exercitiul

conversatia

7.

ĨNCHEIEREA ACTIVITATII

-se va da tema pentru acasa alcatuirea rezumatului dupa planul de idei realizat pe parcursul lectiei,dandu-se si explicatiile necesare pntru ca elevii sa nu intampine greutati in realizarea temei.

-elevii vor nota tema in caiete si vor asculta explicatiile necesare in vederea alcatuirii temei.

conversatia