Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE CLASA :a V-a, Istorie - De la orase-stat la imperii Egiptul. Regatul Asiriei. Regatul evreilor

PROIECT DE LECTIE

SCOALA:"MIHAIL SADOVEANU", BRAILA

PROFESOR:

CLASA :a V-a

OBIECTUL: Istorie

UNITATEA:  De la orase-stat la imperii Egiptul. Regatul Asiriei. Regatul evreilor

TIPUL LECTIEI:  mixt



TIMP:  50 minute

COMPETENTE DERIVATE: Prenzentarea libera a evolutiei marilor imperii orientale

COMPETENTE SPECIFICE:

C1- definirea urmatorilor termini istorici: oras-stat, regat, imperiu, dinastie, sclavi

C2- descrierea evolutiei Egiptului Antic

C3- prezentarea Etapelor in evolutuia regatului Asiriei

C4- prezentarea regatului evreilor

C5- participarea activa pe parcursul lectiei;

C6- cooperarea cu ceilalti elevi pentru realizarea sarcinilor.

C7- localizarea  pe harta/ atlase a: a marilor imperii

STRATEGIA DIDACTICA

RESURSE PROCEDURALE: -conversatia examinatoare

-conversatia euristica

-expunerea

-problematizare

-dialogul

MIJLOACE DE INVATAMANT:- manual de istorie, clasa a V-a, editura All, Bucuresti, 2000.

-harta, planse, atlase, fise de lucru

FORME DE ORGANIZARE: ­frontal, individual, pe grupe

BIBLIOGRAFIE:

DESFASURAREA LECTIEI

Etapele

lectiei

Durata

C

Continutul stiintific al lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategia didactica

Resurse procedura-le

Mijloace

de invata-mant

Forme de organiza-re

1. Moment organizatoric

2 min

Notarea absentelor

Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei.

Elevul de serviciu anunta absentele

Elevii se pregatesc pentru lectie

-conversatia

-manual

-caiete

-harta

-atlase

-frontal

2. Verificarea

cunostintelor

Intinderea geografica a Orientului antic

Omul si mediul in Orientul antic

Popoarele din Orientul antic

Adreseaza intrebari elevilor.

Localozare la harta.

3. Captarea atentiei

Cu ajutorul unei planse istorice se incearca diferentierea marilor regate.

plansa

frontal

4. Precizarea continutului, competentelor

,,De la orase-stat la imperii''

Noteaza pe tabla titlul si anunta obiectivele.

Noteaza titlul lectiei in caiete.

frontal

5. Introducerea

noilor cunostinte

C1C2C3C4C5C6C7

Regatele si imperiile din Orientul antic

Noteaza esentialul pe tabla.

Profesorul prezinta evolutia de la orase-stat la regate si imperii.

Exemplifica amintind regate si imperii importante din Orientul antic.

Explica si localizeaza pe harta intinderea acestora.

Noteaza schema lectiei de pe tabla.

Urmaresc harta

Expunere

harta

frontal

6. Fixarea cunostintelor

C1C2C3C4C5C6C7

Imparte clasa in 2 grupe.

Fac aplicatia grupei din care fac parte.

exercitiul

Manualul

Pe grupe

7.Aprecierea elevilor

Noteaza elevii argumentand nota. Da tema pentru acasa.

frontal

ANEXA1: SCHEMA LECTIEI

De la orase-stat la imperii

Egiptul.

Regatul Asiriei.

Regatul evreilor