Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie clasa: a viii a - educatie muzicala - genul vocal in epoca barocului

PROIECT DE LECTIE

SCOALA: Gen.cu cls.I-VIII.Boldu

CLASA: a VIII a

NIVELUL:N.B.

PROFESOR:

OBIECTUL: ED.MUZICALA

UNITATEA DE INVATARE:Genul vocal in epoca barocului

DETALIERE DE CONTINUT: ORATORIUL

TIPUL LECTIEI: MIXTA



PREMISE: elevii trebuie sa deprinda prin audierea anumitor cantate,  corale si oratoriu, trasaturile de timbru vocal si instrumental si sa recunoasca deosebirile dintre aceste genuri.

COMPETENTE SPECIFICE:

- interpretarea individuala si colectiva (vocala si/sau instrumentala), respectand problematica impusa de cantarea artistica a repertoriului accesibil propus;

- exprimarea impresiei asupra unor lucrari audiate, utilizand termeni de specialitate.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O 1- sa solfegieze ritmic si apoi melodic fragmente din Coralul de Johann Sebastian Bach, Alleluia din oratoriul                            Messiah de Georg Friederich Händel

O 2 - sa interpreteze individual si in colectiv cateva fragmente din coral si din oratoriu;

O 3 - sa audieze pentru a distinge deosebirile de timbru vocal si instrumental dintre coral, cantata si oratoriu.

METODE SI PROCEDEE:exercitiul, dialogul, demonstratia, explicatia, auditia

RESURSE:- manual de ed. muzicala,clasa a VIII a, Ed. Didactica si Pedagogica, p.62 - 63.

CD-player,CD

FORMA DE ORGANIZARE:frontal-individuala,omogena

STRATEGIA DIDACTICA: inductiv-semialgoritmica

BIBLIOGRAFIE:-,,Manual de ed.muzicala",clasa a VIII a,Ed. Didactica si Pedagogica

-,,Didactica Ed.Muzicale",Gabriela Munteanu,Ed.Fundatiei Romaniei de Maine,Bucuresti,2005

DESFASURAREA LECTIEI

SECVENTELE

ACTIVITATII

BUG

TIMP

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

RESURSE

METODE SI

PROCEDEE

I. Moment organizatoric

5 min

-formula de salut si Imnul de Stat al Ro-maniei

-pregatirea vocala

-anuntarea activitatilor ce se vor desfasura pe parcursul orei

-elevii se pregatesc pentru lectie

- intoneaza in colectiv

-exercitii vocale

-Imnul de Stat al Ro-maniei

Dialogul

II. Verificarea elevilor

10 min

- Ce intelegeti prin genul muzical de Coral?

- Definiti genul muzical de cantata?

- Care este deosebirea dintre aceste doua genuri muzicale?

- elevii raspund conform cerin-telor formulate de profesor

Manualul de ed. muzicala

Casetofonul

Explicatia

III. Predare

Comunicare-insusirea noilor cunostinte si de-prinderi

- profesorul executa vocal exercitiile de intonatie

- profesorul solicita elevilor sa interpreteze Oda bucuriei din Simfonia a IX-a.

- elevii executa impreuna cu profesorul

- elevii interpreteaza individual si in grup cantecul

Casetofonul

Exercitiul

III.1.Intuitie auditiva,vizuala,kines-tezica

- profesorul solicita elevilor sa gaseasca asemanarile si deosebirile intre fragmentele muzicale pe care le prezinta.

- profesorul solfegiaza model oratoriul Messiah si apoi ii pun in grup pe elevi sa solfegieze ritmic si apoi melodic

- elevii recunosc deosebirile dintre aceste genuri muzicale;

- elevii solfegiaza ritmic si apoi melodic oratoriul.


Manualul

Casetofonul

Dialogul

Exercitiul

III.2 Dirijarea invatarii

-profesorul cere elevilor sa urmareasca fragmentele din manual la pag. 62 - 64;

- profesorul pune spre auditie fragmente din Oratoriul Messiah

- definesc genul muzical de oratoriu ca fiind o lucrare vocal - simfonica de mari proportii, scrisa pentru solisti, cor si orchestra, avand la baza un libret cu un subiect religios sau profan, dar lipsit de miscare scenica, decoruri si costume.

- prezint anumite deosebirii si asemanari intre coral, cantata si oratoriu;

Coralul este un gen al muzicii religiose, scris pentru voci la fel ca si cantata si oratoriul, toate cele genuri au o melodie armonica, au un subiect religios dar si laice iar ca deosebire este ca la coral se foloseste corul acompaniat si mai rar solistii.

- prezentarea anumitor oratorii ale compozitorilor J.S. Bach, Georg Friederich Handel (Matthauspassion - episodul motii lui Christ de J.S. Bach si Alleluia din Oratoriul Messiah de Georg Friederich Handel).

- elevii urmaresc lina melodica prin solfegiere  melodica a oratoriul Messiah;

- elevii audiaza fragmente din Oratoriul Messiah;

- elevii noteaza in caiete asemanarile si deosebirile dintre aceste genuri muzicale;

- elevii scriu in caiete principalii compozitori care au compus oratori in aceasta perioada muzicala.

Manual

Casetofon

Instrument muzical

Exercitiul

Demonstratia

IV. Asigurarea Feedbackului

- Care este deosebirea dintre cele trei genuri muzicale?

- Care sunt asemanarile dintre aceste genuri?

- Definiti oratoriul?

- Ce lucrari muzicale am audiat?

- Ce fragmente muzicale am interpretat?

- elevii prezinta principalele deosebiri;.

- elevii prezinta principalele asemanari;

Oratoriul este o lucrare vocal simfonica de mari proportii, scrisa pentru solisti, cor si orchestra, avand la baza un libret cu un subiect religios sau profan.

Coralul de Johann Sebastian Bach, Cantata de J. S. Bach, oratoriul Messiah.

Oda Bucuriei - Simfonia 9  de Beethoven, Oratoriul Messiah.

Manual

Casetofon

Instrument muzical

Observatia

Exercitiul

V.Incheierea

10 min

-profesorul impreuna cu elevii reiau cantecul incercand un scenariu (dialog, instrumente sugerate de textul cantecului)

-auditia muzicala

-dezbateri si impresii personale

CD-player,CD

Auditia muzi-cala