Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC CLASA: a II- a, Matematica Adunarea si scaderea nr. naturale de la 0 la 1000

PROIECT DIDACTIC

SCOALA: cu clasele I-VIII Pastraveni

DATA: 19.04.

INSTITUTOR:

CLASA: a II- a A

OBIECTUL: Matematica

UNITATEA DE INVATARE: "Adunarea si scaderea nr. naturale

de la 0 la 1000"

SUBIECTUL: "Recapitulare"



TIPUL LECTIEI: de recapitulare si sistematizare

OBIECTIVE CADRU: "cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii", "dezvoltarea capacitatii de explorare si rezolvare de probleme", formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic", "dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate"

OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.3- sa efectueze operatii de adunare si   

scadere;

2.4- sa exploreze modalitati variate de compunere si descompunere a numerelor;

2.6- sa rezolve probleme care presupun o singura operatie din cele invatate;

3.1- sa exprime oral, in cuvinte proprii, etape ale rezolvarii unei probleme;

OBIECTIV FUNDAMENTAL: consolidarea deprinderilor de a efectua operatii de scadere si adunare si de a rezolva probleme;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a. cognitive:

OC1: - sa numeasca numerele care participa la operatiile de adunare si scadere;

OC2: - sa efectueze corect si rapid operatii de adunare si scadere;

OC3:- sa verifice rezultatele unor exercitii de adunare si scadere facand proba acestora;

OC4: - sa identifice succesiunea logica a etapelor rezolvarii unei probleme;

OC5: - sa rezolve probleme care presupun una sau doua operatii;

OC6: - sa compuna probleme dupa un exercitiu dat;

b. psiho-motrice:

La sfarsitul activitatii, elevii vor deveni capabili:

OP1: - sa-si reprime tendinta de a efectua miscari inutile;

OP2: - sa mentina pozitia corporala adecvata actiunii;

OP3:- sa utilizeze corect materialele auxiliare si instrumentele de lucru;

c. afective:

Elevii:

OA1: - vor participa cu interes la lectie;

OA2: - vor comunica prin mijloace nonverbale;

OA3: - vor colabora cu invatatoarea si colegii in realizarea sarcinilor de lucru;

STRATEGIA DIDACTICA:

1. METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic,

2. MIJLOACE DE INVATAMANT: manuale, caiete, tabla, fise de lucru, culegeri de matematca;

3. FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe, in perechi

RESURSE:

umane: 17 elevi

de timp: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:

1. Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/ invatatorilor - curriculum pentru clasele I si a II-a", Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului - Centrul National de formare a personalului din invatamantul primar, Bucuresti 2003.

2. "Descriptori de performanta pentru invatamantul primar", Editura ProGnoses.

3. -"Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Matematica - primar si gimnaziu",MEC si Consiliul National pentru curriculum, Bucuresti, 2001

4. -"Metodica predarii matematicii la clasele

I-IV",Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1988

5. Matematica - manual pentru clasa a II-a, Editura Aramis 2004.



DESFASURAREA SCENARIULUI DIDACTIC

OB.

OPER.

CONTINUTURI SI SARCINI DE INVATARE

STRATEGII

OC1

OC2

OP1

OA1

1. CAPTAREA ATENTIEI

- Se impart elevii in perechi.

- Se distribuie elevilor o fisa pe care sunt scrise mai multe propozitii matematice si prin stabilirea valorii de adevar a fiecareia elevii vor deduce titlul lectiei.

Problematizarea

Fisa

Activitate in perechi

OA1

2. ENUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

- Astazi vom efectua exercitii de adunare si scadere, vom afla termenul necunoscut, vom compune si rezolva probleme prin identificarea etapelor logice de rezolvare a unei probleme.

- Se scrie titlul lectiei pe tabla.

Explicatia

Activitate frontala

OC1

OC2

OC3

OP1

OA1

OA3

3. ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

- Se face verificarea temei cantitativ si calitativ

- Se cere unui elev sa prezinte planul de recapitulare indicat elevilor ora anterioara

- Se initiaza o scurta conversatie de verificare.

- Cum se numesc numere care se aduna?

- Cum se numeste rezultatul adunarii?

- Cum se numeste numarul din care se scade?

Dar numarul care se scade?

- Cum se numeste rezultatul scaderii?

- Ce operatie indica expresia "cu atat mai mult"?

Dar expresia "cu atat mai putin"?

- Cum se afla termenul necunoscut la adunare?Dar la scadere?

- Care sunt etapele de rezolvare a unei probleme?

- Se vor propune elevilor cateva calcule mintale:

1. Gasiti suma numerelor 300 si 200.

2. Care este jumatatea lui 800?

3. Mariti pe 320 cu 8.

4. Aflati diferenta dintre 450 si 20.

5. Micsorati pe 32 cu 4.

6. Care este dublul lui 100?

Conversatia

catehetica

Exercitiul

Caietele de teme

Activitate frontala

OC2

OC3

OC4

OC5

OC6

OP2

OP3

OA3

4. EXERSAREA DEPRINDERILOR DE CALCUL

- Elevii primesc o fisa de lucru. Exercitiile 1, 2 si 3 de pe fisa se vor lucra la tabla cu mai multi elevi, iar exercitiul 4 de pe fisa il vor lucra elevii individual.

- Sunt verificate frontal rezultatele calculului individual.

- Elevii sunt impartiti in patru grupe si vor primi cate o fisa de lucru pe care vor trebui sa o rezolve lucrand in echipa.

- Se face verificarea fiselor pentru fiecare echipa.

Explicatia

Exercitiul

Jocul didactic

Tabla

Caiete

Fise de lucru

Activitate frontala si pe grupe

OC2

OP1

OP3

OA2

OA3

5. EVALUARE

- Se impart elevii in doua grupe si li se propune un joc "stafeta"

- Primul elev din fiecare grupa va primi o fisa de lucru "Plasa de pescuit" , va face primul calcul , va completa cu rezultatul obtinut "plasa de pescuit si va preda "stafeta" - fisa- mai departe.

Jocul didactic

Exercitiul

Fise de lucru

Activitate pe grupe

OA1

6. TRANSFERUL    (tema pentru acasa)

Aprecierea lectiei de catre institutor.

Aprecierea lectiei de catre elevi (autoevaluare) prin alegerea unui adjectiv cu care se poate descrie lectia de pe o plansa prezentata de institutor.

Se da tema elevilor: compuneti o problema care sa se rezolve prin doua operatii.

Conversatia

Plansa

Activitate

frontala