Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE ACTIVITATE DIDACTICA Educarea limbajului - Fata babei si fata mosneagului, de Ion Creanga

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

UNITATEA DE INVATAMANT:

DATA:

EDUCATOARE:

GRUPA :

CATEGORIA ACTIVITATII:  Educarea limbajului

TEMA ACTIVITATII: Fata babei si fata mosneagului, de Ion Creanga

MIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoarei

TIPUL ACTIVITATII: dobandirea de cunostinte

SCOPUL ACTIVITATII: cunoasterea unor caracteristici ale personajelor din poveste pe baza intelegerii continutului acesteia, formarea unor trasaturi de caracter: dreptate, bunatate,harnicie; dezvoltarea capacitatii de a audia un text, retinand ideile principale;



OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1-sa extraga ideile principale din poveste

O2-sa identifice personajele principale, descriindu-le pe scurt ;

O3-sa sublinieze comportamentul acestora, indicand situatii de dreptate si nedreptate, de adevar si minciuna, de bunatate si rautate

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:expunerea, explicatia, conversatia, povestirea, brainstormingul,jocul de rol;

MIJLOACE DE INVATAMANT: imagini din poveste, siluete ale personajelor,masti, macheta;

FORME DE ORGANIZARE: individual, pe grupuri mici, frontal;

DURATA :25-30 minute

EVALUAREA : continua,prin observarea comportamentului copiilor,analiza raspunsurilor

finala, prin aprecieri asupra realizarii obiectivelor

BIBLIOGRAFIE :

Programa activitatii instructiv educative in gradinita de copii,Bucuresti,2005.

Magdalena Dumitrana, ,,Educarea limbajului in invatamantul prescolar,,vol 1-Comunicarea orala, Ed.Compania 1999

Liliana Ezechil, Mihaela Paisi Lazarescu,LaboratorPrescolar,Ed.V-Integral,2006

Dumitru Gherghina, Literatura pentru copii,Editura Didactica Nova,Craiova,2005

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTELE

ACTIVITATII

DIDACTICE

OBIECTIVE

OPERATIONALE

CONTINUTUL

INVATARII

STRATEGII

DIDACTICE

Momentul

organizatoric

-aerisirea salii de grupa,

-asezarea scaunelelor in forma de semicerc;

-asigurarea unei atmosfere placute;

verificarea tinutei copiilor;

explicatia

frontal

Captarea atentiei

Voi prezenta copiilor masti care reprezinta personaje din povestile cunoscute, dar si din povestea ce urmeaza a fi prezentata si le voi cere sa urmareasca cu atentie povestea, deoarece ii voi solicita ca la sfarsitul povestii sa recunoasca personajele.

Le voi prezenta macheta si le voi spune ca le voi cere sa recunoasca scena din poveste si s-o descrie.

explicatia

conversatia

macheta

individual

frontal

Reactualizarea cunostintelor anterioare

O2

O2

Voi solicita copiii sa ghiceasca urmatoarele povesti si la care personaje se revera

Un cocos batut de mos,

A fugit si a gasit

O punguta mititica..

Socotela nu e mar:.

Cati banuti avea ea oare

Vai,cum s-a dus la iarmaroc,

Sa vanda pupaza din tei!

Poznasul n-a avut noroc,

In schimb a fost norocul ei.

Si de gandesti pentru o clipa,

Poznasul se numea.

Mai cunoasteti si alte povesti

brainstormingul

conversatia

frontal

individual

Anuntarea temei si obiectivelor

Voi anunta titlul povestii, autorul,obiectivele invatarii, voi motiva de ce am ales aceasta poveste.

expunerea

frontal

Dirijarea invatarii

O1

O2

O3

Povestesc continutul pe baza unui plan:

1-Fata mosneagului oropsita de mama vitrega si alungata;

2-Calitatile fetei mosneagului(frumoasa, harnica, buna, ascultatoare, rabdatoare, modesta) dezvaluite pe parcursul depanarii povestii;

3-Calitatile fetei babei(urata, lenesa, ingamfata, rea, invidioasa)

4Rasplata fetei mosneagului pentru calitatile ei;

5-Pedeapsa pe care o primeste mama vitrega si fata ei;

Pe masura ce depan firul povestii, prezint si imagini ce sugereaza continutul.

Voi explica cuvintele necunoscute.

-expunerea

-explicatia

-conversatia

-frontal

-individual

Obtinerea performantei

O1

O2

O3

Voi cere copiilor sa povesteasca subiectul povestii dupa planse dirijind conversatia spre sesizarea mesajului povestii.

Acest moment il voi desfasura sub denumirea ,,Povesteste mai departe"

conversatia

-explicatia

problematizarea

-imagini din poveste

Evaluarea

O1

O2

O3

O voi face prin intrebari

-Cum era fata mosneagului ?

-Cum era fata babei ?

-Cum s-a comportat fata de . ?

-Dar fata babei ?

-Ce personaj v-a placut ?

-De ce?

-Ce personaj nu v-a placut ?

-De ce ?

-Cu cine ati dori sa semanati ?De ce ?

-Cu ce personaj ati dori sa nu semanati ?De ce ?

conversatia

-explicatia

brainstormingul

-imagini din poveste

-individual

Retentia

Incheiere

O2

O3

O2

O3

Pentru a retine titlul povestii, voi numi 2-3 copii sa-l denumeasca, apoi le voi cere sa ghiceasca ce personaj reprezinta urmatoarele versuri:

,,Eu de munca nu ma sperii

Curat, perii si gatesc,

Doar mamuca mea si sora

Tot mereu ma necajesc.

Si-am sa plec acum in lume,

Dar tatuca m-a-nvatat,

Sa fiu harnica si buna,

Si voi urma al lui sfat!"

,,Cum sa spal cu mana-mi fina

Javra asta de catel.

Ori sa-mi rup ia cea noua,

Cocotandu-ma in par?

Iar fantana cea murdara

Si cuptorul cel stricat,

Cu aste manute gingase

Cum sa le fi curatat

In incheiere vom interpreta un cantec, apoi copiii vor intui liber imaginile, se vor juca cu mastile, incercand sa interpreteze rolurile personajelor din poveste.

explicatia -  

-conversatia

-individual

-jocul de rol

conversatia

jocul de rol

frontal

individual

imagini

masti

macheta