Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie clasa: a vii- a, cultura civica, despre opinia publica

PROIECT DE LECTIE


CLASA: a VII- a

UNITATEA SCOLARA: Scolala cu clasele I-VIII "Avram Iancu" Baia Mare

DISCIPLINA: CULTURA CIVICA

LECTIA: DESPRE OPINIA PUBLICA

TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECTIE: MIXTA

DURATA: 50 minute

PROPUNATOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA

OBIECTIVE OPERATIONALE (COMPETENTE SPECIFICE)

1.     Sa cunoasca diferenta dintre poinia personala si opinia publica

2.     Sa prezinte modul de manipulare al opiniei publice

3.     Sa identifice responsabilitatile mass-mediei

STRATEGIA DIDACTICA

  1. Resurse procedurale
    • SISTEM METODOLOGIC: conversatia euristica, expunerea, modelarea, explicatia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
    • Forme de organizare: frontal, individual
  2. Resurse materiale: catalog, tabla, creta colorata, manual.
  3. Modalitati de evaluare: observatia sistemica, evaluare orala

LOCUL DE DESFASURARE: Sala de clasa

BIBLIOGRAFIE:

  1. Manual
  2. Carti de specialitate

DESFASURAREA LECTIEI


Momentele instruirii (timp)

CS

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Forme de organizare

Resurse materiale

Modalitati de evaluare

Moment organizatoric

(2 min)

Verifica prezenta elevilor si disponibilitatea colectivului clasei pentru inceperea orei.

Elevii spun absentii si se pregatesc de lectie.

Conversatie

Frontal

Catalog

Observatia

Captarea atentiei

(1 min)

Profesorul prezinta elevilor tema lectiei si precizeaza obiectivele urmarite

Elevii noteaza in caiet titlul lectiei, asculta si devin atenti la competentele specifice urmarite.

Expunerea

Frontal

Tabla, creta

Reactualizarea cunostintelor asimilate anterior

(7 min)

Profesorul solicita elevilor sa raspunda la intrebari din lectia anterioara.

Elevii raspund la intrebari expunandu-si punctele de vedere

Conversatia

euristica

Frontal

Manual

Evaluare orala

Dirijarea invatarii.

O 1

O 2

O 3

Noteaza titlul lectiei pe tabla.

Explica elevilor ce inseamna opinie personala si opinie publica cu exemple.

Prezinta elevilor modul de manipulare al opiniei publice si responsabilitatile mass-mediei.

Elevii raspund cu ajutorul profesorului, daca va fi necesar.

Noteaza

Conversatia

Expunerea Modelarea

Frontal

Manual

Evaluare orala

Obtinerea performantei

Adreseaza elevilor intrebari cu privire la lectia predata si fixeaza cunostintele. Apoi explica elevilor eventualele neintelegeri.

Elevii raspund. Pun intrebari.

Exercitiul

Feed-back-ul

Individual

Manual

Evaluare scrisa

Incheierea lectiei

Explica elevilor ce au de pregatit pentru ora urmatoare.

Sunt atenti la cerinte


Schita tablei

Despre opinia publica

Opinie personala = parerea personala despre un eveniment

Opinia publica = optiune comuna intr-o problema  pentru colectivitate

Daca optiunile depasesc granitele tarii se poate vorbi despre opinie publica internationala.

Rol important in formarea opiniei publice revine mediilor.

Informatia se transmite in mod voit astfel incat sa formeze o anumita parere generala. Astfel opinia publica este influentata de interese, in acest caz vorbim despre manipulare.

Ziaristii au urmatoarele obligatii:

Sa respecte adevarul

Sa nu foloseasca metode ilegale

Sa respecte viata particulara a persoanelor

Sa verifice orice informatie

Sa nu utilizeze informatii neverificate.