Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Clasa: a VII-a Geografia continentelor, Turcia

PROIECT DE LECTIE

Data:

Unitatea de invatamant: Colegiul National Carol I

Clasa: a VII-a B

Profesor:

Aria curriculara: Om si societate

Disciplina: Geografia continentelor

Unitatea de invatare: Asia



Subiectul lectiei: Turcia

Tipul lectiei: mixta

Scopul lectiei : Cunoasterea si insusirea principaleleor aspect ce definesc specificul geografic al Turciei

Loc de desfasurare : sala de clasa

Timp : 50 minute

Competente specifice :

4.1 Identificarea principalelor elemente natural si socio-economice reprezentate pe harti ale continentelor extraeuropene

4.3 Pozitionarea corecta a elementelor geografice pe reprezentarile cartografice ale continentelor extraeuropene

6.2 Explicarea diversitatii natural, umane si cultural a continentelor extraeuropene realizand corelatii cu informatii dobandite la alte discipline

Competete derivate :

- sa localizeze pe Harta politica a Asiei Turcia si vecinii sai

- sa indice pe Harta fizica a Asiei principalele unitati de relief si elemente hidrografice de pe teritoriul Turciei

- sa descrie vegetatia, fauna, solurile, tipul de climat cu diferentierile acestuia pe teritoriul Turciei

- sa expuna informatii generale privitoare la populatia si asezarile omenesti din Turcia, utilizind harta fizica si politica a Asiei

- sa prezinte principalele resursele naturale si caracteristicile economiei Turciei, facind uz de harta economica a Asiei, harta enegetica a lumii, etc.

Metode si procedee expunerea sistematica si explicatia, conversatia, comparatia, problematizarea, lucrul cu harta si exercitiul geografic

Strategia didactica : inductiva, dirijata, frontala

Material didactic : Harta fizica a Asiei, Harta politica a Asiei, manualul

Evaluare : orala (stimularea participarii elevilor la formulari de raspunsuri; analiza si aprecierea raspunsurilor prin note)

practica (lucrul cu harta)

Scenariu didactic

Timp acordat

Momen- 

tele

lectiei

Activitatea de predare - invatare


Activ. profesorului    Activ. elevilor

Strategii

didactice

Evaluare

2'

Organi-

zarea

clasei

Atentioneaza elevii

asupra modului de

desfasurare a lec-

tiei

Pregatesc caietele

si celelale docu-

mente scolare

Obser-

varea

Atentio-

nare,

aprecieri

15'

Verifica-

rea cu-nostinte-lor ante-

rioare

Adreseaza intrebari privitoare la conti-

nuturile predate si invatate anterior (regiunile geografi-

ce din Asia, Asia

de V - SV, Israel)

Asculta, gindesc/ analizeaza si for-muleaza raspun-suri; fiind indru-mati de profesor

Dialogul

Stimula-

rea ele-

vilor,

evalua-

rea ras-

punsu-

rilor

2'

20'-

25'

Pregati-

rea aper-

ceptiva

Dirija-

rea pre-

darii- invatarii

Solicita elevii sa observe harta fiz.  si pol.a Asiei si intreaba care este cel mai intins stat din Orientul Apro-piat.

Cere elevilor sa ci-

teasca harta si sa

localizeze Turcia in Asia Mica si SE Pen. Balcanice

Cere elevilor, ca cu

ajutorul semnelor

conventionale de pe

harta sa identifice

formele si unitatile

de relief, apele si

celelalte elem. fiz.

Observa harta fiz.

si politica a Asiei

si dau raspunsul

Citesc pe hartile din

manual sau din at-lase si formuleaza raspunsuri, indru-mati de profesor

Citesc hartile si po-

zitioneaza unitatile

de relief, precizeaza apele, tipul climatic

si tipul de vegetatie

Conver-

satia eu-

ristica

Obser-varea,

desco-

perirea

Conver-

satia,

proble-

matiza-

rea,

desco-

perirea

Stimula-

larea

elevilor

la for-

mularea raspun-surilor

Auto-evalua-

rea,

aprecie-

rea ras-

punsuri-

lor

Evaluare

orala si

evaluare

practica

Cere elevilor sa ci-teasca harta Turciei din manual privind repartitia populatiei provinciilor si ora-selor. Prezinta po-pulatia, orasele pe harta murala.

Solicita in conti-nuare elevii in a citi

resursele si activi-tatile economice pe harta din manual, dirijind si comple-tind demersul cu ajutorul hartii mu-rale

Citesc si observa densitatile mari ale populatiei si orasele mai numeroase in regiunile litorale. Completeaza cu date geografice din revista "Terra"

Analizeaza docu-mentele expuse, sint atenti la expli-catiile profesorului si noteaza in caiete.

Sesizeaza specificul economic al tarii, legate de conditiile fizico - geografice, sociale si politice  

Idem

Idem

Idem

Idem

2' - 4'

Realiza-

rea feed-

back-ului

Invita elevi sa sesi-zeze trasaturile geo-grafice  fundamen-tale ale Turciei

Reanalizeaza, sinte-tizeaza si explica trasaturile geografi-ce functie de situa-re, tipurile de relief,

resurse si conditii

socio - politice

Exercitii

geografi-

ce

Analiza

raspun-

surilor si

evalua-rea prin

note

3' - 4'

Obtine-

rea per-

forman-

telor

Propune rezolvarea

unei situatii geogr.:

Ce elemente fac din

Turcia o tara euro-peana si ce elemen-

te, o tara asiatica

Analizeaza, supra-pun mintal hartile

tematice din ma-nual si de la tabla,  

si explica/ argu-menteaza

Proble-

matiza

rea.inte-

rogatii

de con-trol

Evalua- rea ras-punsuri-le for-mulate

de elevi

2'- 3'

Intensi-

ficarea

retentiei

si trans-

ferul cu-

nostinse-

lor

Invita elevii sa com

pleteze fisa de eva-

luare cu informatii-le corespunzatoare

Selecteaza informa-tiile pentru comple-

tarea schitei de har-

ta si formularea in

scris a raspunsurilor

Dialogul

si intero-

gatii de

control

Evaluare

Finala

1'- 2'

Preciza-

rea acti-vitatilor

pentru acasa

Comunica continu-turile pentru studiu si sugestiile de ri-goare.

  Sunt atenti, retin si noteaza

Explica-

rea

Tabla in oglinda

Pozitia geografica si limitele

Intindere pe doua continente (Europa - SE-ul Pen. Balcanice; Asia - Pen. Asia Mica)

Limite : N - Marea Neagra, Georgia; S: Marea Mediterana, Siria, Irak; V: Bulgaria, Gracia, Marea Mediterana; E: Armenia, Iran

Cadrul natural

Relief inalt de munti si podisuri

Munti: Pontici (N), Taurus (S), Armeniei (E , Vf Ararat 5197m)

Podisuri: Anatoliei

Climat : arid in interior si polios in zonele litorale

Hidrografie : Kizil Irmak, Tigru, Eufrat

Vegetatia: mediteraneana (tarmuri ) si stepa (pod Anatoliei)

Populatia si asezarile omenesti

Turci, kurzi, armeni si arabi

Teritoriu locuit succesiv de mai multe popoare

Orase importante : Istambul, Ankara, Izmir, Adana, Bursa

Resursele natural si economia

Resurse natural : modeste, reserve de crom

Economia: Industria: minereuri feroase si neferoase (otel), chimica ( ciment, ingrasaminte chimice, produse textile), Agricultura ( grau, tomate, miere, ceai, lamai, struguri ; ovine); Transporturile (navale si rutiere); Turismul(Antalya, Istambul)

Fisa de lucru

  1. Turcia este situate pe continentul . .... ... .. .. ...
  2. Cei mai inalti munti din Turcia siunt. .. .. .. .. ...
  3. Turcia are o clima. .. .. .. ... ... .. ..
  4. Vecinii Turciei sunt : in nord. .. ..., in sud . ...., in est. ...., in vest . ....
  5. Capitala Turciei este . .. .. ... ... .. .....
  6. Vegetatia intalnita cuprinde specii de.. ... .. .. ....
  7. Cele mai importante artere hidrografice sunt . .. .. .....
  8. Populatia Turciei este de . .. ... ... .. .. .
  9. Cele mai importante ramuri ale industriei sunt . .. .. ....