Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE CLASA :a II -a Matematica - Adunarea si scaderea in intervalul 0 -1000(cu trecere peste ordin)

PROIECT DE LECTIE

CLASA :a II -a

DATA:

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii

DISCIPLINA: Matematica

CURRICULUM:nucleu

UNITATEA DE INVATARE: Operatii cu numere naturale de la 0 la



1000;

SUBIECTUL: Adunarea si scaderea in intervalul 0 -1000(cu trecere peste

ordin);

TIPUL LECTIEI: consolidare si sistematizare de cunostinte;

DURATA: 45`;

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

Ordonarea si sistematizarea cunostintelor privind rezolvarea adunarilor si scaderilor in concentrul 0-1000,cu trecere peste ordin;

Operarea cu terminologia specifica matematica;

Dezvoltarea rapiditatii de calcul, a gandirii matematice si a creativitatii;


OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili :

a)     Obiective cognitive:

OC1 -sa rezolve corect adunari si scaderi cu numerele naturale din concentrul 0-1000,cu trecere peste ordinul zecilor si al unitatilor;

OC2 -sa opereze cu notiunile matematice invatate;

OC3 -sa rezolve individual exercitii si probleme asemanatoare celor lucrate frontal;

OC4 -sa afle termenul necunoscut dintr-o relatie matematica;

OC5 -sa rezolve probleme cu o/ doua operatii;

OC6 -sa redacteze corect planul de rezolvare al problemei;



b)Obiective afectiv-atitudinale:

OA1 -vor   manifesta interes pentru lectie, raspunzand promt si corect la solicitari;

OA2 -vor participa activ la desfǎsurarea lectiei


c)Obiective psiho - motorii :

OPM1 -sa pastreze pozitia corecta,atat a corpului cat si a caietului in banca pe tot parcursul lectiei;

OPM2 -sa utilizeze mijloacele de invatamant in mod corespunzator;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic, observatia,munca independenta,metoda cadranelor,metoda cubului;

Mijloace de invatamant: fise de lucru(floare de mar), planse, diploma, fisa-poster, marker,peisaj de primavara,cubul;

Forme de organizare: frontala, pe grupe si individuala.

RESURSE UMANE: 13 elevi;

RESURSE TEMPORALE: 50 min;

RESURSE SPATIALE: sala de clasa;

BIBLIOGRAFIE:

*Ministerul Educatiei,Cercetarii si Inovarii,Programa scolara- clasele I-II;

*Paraiala Viorica,Paraiala Dumitru,Paraiala Cristian-George(2009)-

Matematica " - manual pentru clasa a II -a, Iasi, Ed. Euristica;


*Maior Aurel, Calugarita Angelica,Maior Elena(2000)-

Stiu sa lucrez la matematica: activitate individuala, activitate in perechi, activitate pe grupe, Bucuresti, Ed. Aramis;



Etapele lectiei

Obiective

op.

Unitǎti de continut

Strategii didactice

Metode de evaluare

1.Moment organizatoric

Asigur conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii.

Elevii sunt impartiti in 4 grupe a cate 3 elevi.



Conversatia

Activ. frontala

2.Verificarea temei

3.Captarea atentiei

Frontal, se verifica tema scrisa, cantitativ si calitativ,in timp ce elevii rezolva cateva exercitii scrise pe fisa de lucru(anexa 1).

Se corecteaza exercitiile din fisa.

Se dirijeaza atentia spre un colt special amenajat unde este un< Peisaj de primavara>

Elevii completeaza peisajul cu florile de mar pe care au rezolvat exercitiile la munca independenta

(anexa 1).

Conversatia

Cosul cu flori

Ghicitori

Tabla

Activ. frontala

Observarea sistematica

Aprecieri verbale

4.Anuntarea temei si

a obiectivelor

5.Dirijarea invatarii

a)calcul mintal

b)calcul scris

c)rezolvarea de probleme

OC1

OC2

OC4

OA2

OC1

OC2

OC3

OC4

OPM2



OC1

OC5

OC6

OM2

-Astazi la ora de matematica vom continua sa rezolvam exercitii si probleme cu numere cuprinse intre 0-1000,cu si fara trecere peste ordin.

Se solicita rezolvarea unor exercitii de calcul oral de tipul:

250 + 100=?

700 - 300 =?

Afla suma nr. 270 si 130;

Afla diferenta nr. 650 si 200;

Care este numarul cu 50 mai mare decat 330?

Care este numarul cu 60 mai mic decat 100?

*M-am gandit la un numar, am adunat 150 si am obtinut 200 . La ce numar m-am gandit?

.Anca are 90 mere

Si mananca 5 din ele   

Inca 10 daca mai primeste

Voua vi le daruieste

Cate mere veti primi ?

Cincizeci si una de vrabii stau pe craca

Si se cearta si se-mpaca

Daca patru au zburat

Cate sunt la numarat ?

Intr-o curte sunt o gaina, o vaca, un vitel, un pui si un purcel.

Cate aripi sclipesc in soare?

Elevii vor fi impǎrtiti in 5 grupe a cate trei elevi.

Fiecare grup va alege o sarcina prin rostogolirea cubului si apoi o va rezolva.

Castiga echipa care rezolva toate exercitiile corect.(anexele 2, 3, 4, 5, 6).

Rezolvati problema de la tabla , folosind metoda cadranelor, stabilindu-se algoritmul de lucru astfel:

Grupa 1:Cititi expresiv problema!

Grupa 2:Subliniati cu verde ce cunoastem in problema!

Grupa 3:Subliniati cu rosu intrebarea problemei!

Grupa 4:Determinati pasii de rezolvare, scriindu-i pe fisa-poster (anexa 7)!

Grupa 5:Rezolvati problema!

Fiecare elev-reprezentant al grupei va iesi la table si va completa unul din cadranele fisei-poster.

Moment de relaxare: activitate transcurriculara-cantec

Conversatia

Conversatia

Exercitiul

Explicatia

Problemati-area

Metoda cubului

Explicatia

Conversatia

Metoda cadranelor

Explicatia

Conversatia

Problemati-zarea

Fise de calcul mintal

Cubul

Fise

de lucru



(anexele 2,3,4,5,6)

Fisa-poster (anexa 7)

Activ. frontala

Act.fron-

tala

Activ.in-dividuala

Activ. pe echipe

Activ. pe echipe

Activ.

indivi-duala

Aprecieri    verbale

Observarea sistematica

Aprecierea

Verbala

Tema de lucru in grup

6)Obtinerea performantei

OC1

OC2

OC3

Joc pe grupe "Fisa calatoare"

Fiecare grupa va primi cate o fisa cuprinzand operatii de adunare si scadere, care va trece pe la toti membrii echipei respective.

Concursul se desfasoara sub forma de stafeta.Castiga echipa care termina prima.Se va

verifica corectitudinea exercitiilor.(anexa 8).

Echipa care terminǎ prima va primi diploma "Suntem isteti!" ( anexa 9).

Jocul didactic

Explicatia

Conversatia

Munca independen-ta

Fisa-calatoare

Diplome

Activ.

Indepen-denta

Evaluare scrisa

Aprecierea prin recompense

7.Asigurarea retentiei si a transferului

Se verifica corectitudinea rezultatelor.

Se da tema pentru acasa - de alcatuit probleme dupa exercitiile:

658-265=

247+354-123=

Conversatia

Activ.

frontala

8.Incheierea lectiei

Se fac aprecieri asupra desfǎsurǎrii lectiei, asupra comportamentului elevilor.

Elevii primesc calificative.

Aprecieri verbale si prin calificative