Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de ACTIVITATE Clasa: a V-a, Consiliere si orientare, Comunicare si abilitati sociale

PROIECT de ACTIVITATE

Data: 13.01.

Clasa: a V-a S

Disciplina : Consiliere si orientare

Tema: Comunicare si abilitati sociale

Subiectul: Comunicarea asertiva

Competente generale: Dezvoltarea abilitatilor de interrelationare in contexte variate



Competenta specifica: sa exerseze exprimarea adecvata a emotiilor

Obiective operationale: O1- sa identifice stiluri diferite de comunicare in aceeasi situatie ( stil de comunicare pasiv, agresiv, asertiv);

O2 -sa formuleze raspunsuri adecvate stilului de comunicare precizat

O3- sa analizeze eficienta propriului mod de comunicare;

O4 - sa precizeze modalitati de dezvoltare a comunicarii asertive;

Strategia didactica:     ● Resurse procedurale: - metode si procedee: conversatia, dezbaterea, exemplul, brainstorming-ul, jocul de rol;   - forme de organizare: frontal, individual, in perechi.

● Resurse materiale: fise de lucru

Durata: 50 min

Bibliografie: Gabriela Lemeni, Anca Tarau - Consiliere si orientare, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2004

Adriana Baban (coordonator) - Consiliere educationala - Ghid metodologic pentru orele de dirigentie si consiliere, Cluj-Napoca, 2003

Gabriela Lemeni, Mircea Miclea (coordonatori) - Consiliere si orientare - Ghid de educatie pentru cariera, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2004

Etapele

lectiei

Ob. op.

Continutul informational al lectiei

Strategia didactica

 

Activitatea dirigintelui

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Forme de organizare

Resurse materiale

Dozare

Moment organizatoric

(1 min.)

- Consemneaza absentele.

- Verifica existenta resurselor materiale

Raspund la intrebari.

conversatia

frontal

 

Captarea atentiei

(3 min.)

*Propun elevilor un exercitiu ce faciliteaza comunicarea interpersonala - "Careul" . Fiecare elev trebuie sa completeze in fiecare caseta numele unui coleg care are caracteristicile inscrise. Cel care a completat primul fisa spune "Bingo!" si jocul se incheie.

*Adresez intrebari referitoare la modul de comunicare intre colegi ( Puteau sa apara situatii conflictuale in comunicare? )

Adreseaza intrebari, schimba impresii, completeaza "Careul"

Exprima pareri personale.

conversatia

frontal

Fise

 

Anuntarea temei noi si a obiectivelor-2 min

*Anunt tema noua "Comunicarea asertiva", obiectivele lectiei si aspectele ce trebuie atinse in dezbatere.

Noteaza titlul lectiei.

conversatia

frontal


Prezentarea optima a noului continut si dirijarea invatarii

(30 min)

*Cer elevilor sa precizeze sensuri ale termenilor "comunicare asertiva" si listez pe o plansa. Prezint elevilor urmatoarea situatie careia sa-i gaseasca in perechi o rezolvare diferita (corespunzator cerintei formulate in scris)

Angela si colegul ei, se intalnesc cu Felicia. Felicia face aprecieri ironice referitoare la piesa de teatru prezentata la serbarea de Craciun in care a fost implicata Angela, gasind numai slabiciunile prestatiei colegei sale.

* Cer elevilor sa se consulte si sa formuleze un raspuns conform cerintelor date pe fisa.

a) Infuriata, Angela va face referire, la randul ei, la un aspect oarecare legat de colega ei, insultand-o de-a dreptul.

b) Rusinata, Angela isi insuseste criticile, simtindu-se lipsita total de talent. Ii da dreptate colegei, cu timiditate.

c) Angela ii raspunde, sigura pe ea, ca indiferent cum a perceput-o cealalta ea a fost multumita de cum a realizat activitatea si este convinsa de calitatea prestatiei intrucat a muncit mult, coordonata de un profesor daruit. Stie totusi ca intotdeauna e loc de mai bine!

*Solicit elevii sa prezinte cerinta avuta si modul de rezolvare al acesteia.

*Conduc elevii spre identificarea stilurilor de comunicare utilizate in fiecare din cele trei situatii, precum si spre precizarea notelor definitorii ale "comunicarii asertive".

*Prezint elevilor notele definitorii ale comunicarii asertive pe baza unei prezentari power- point.

*Impart fiecarui elev fisa de lucru explicandu-le ca isi vor evalua stilul de comunicare pasiv, agresiv, asertiv completand chestionarul de asertivitate. Cer elevilor sa raspunda intrebarilor cat mai sincer posibil.

* Discut cu elevii raspunsurile si conduc spre analiza fiecarui item din chestionar precizand astfel barierele in comunicarea asertiva.

*Cer parerea elevilor referitor la consecintele comportamentelor non-asertive pe termen lung. Impreuna, evidentiaza efectele unei atitudini agresive: propriul sentiment de vinovatie si rusine, indepartarea celorlalti; efectele unei atitudini pasive: scaderea progresiva a stimei de sine, accentuarea tensiunilor interioare care duc la depresie, afectarea starii de sanatate, relatii defectuoase cu cei din jur din pricina lipsei de respect din partea celorlalti.

*Prezint elevilor "Consecinte ale comportamentelor asertive, pasive, agresive". Pe baza schemei conduc elevii in stabilirea unor modalitati de dezvoltare a comunicarii asertive.

Intervin cu raspunsuri

Asculta relatarea situatiei.

Formuleaza in perechi un raspuns conform precizarilor de pe fisa

Identifica modul in care reactioneaza adolescenta in fiecare situatie

a) atitudine agresiva

b) atitudine pasiva

c) atitudine asertiva

Completeaza chestionarul.

Analizeaza raspun-surile la chestionar si evalueaza stilul de comunicare propriu.

Participa la discutie si stabilesc modalitati de dezvoltare a comunicarii asertive

brainstorming

jocul de rol

problematizarea

dezbaterea

Conversatia

Reflectia individuala

dezbaterea

frontal

frontal

individual

in perechi

Frontal

Individual

frontal

Flipchart

Coli, markere

Fisa de lucru

Videoproiector

Prezentare power-point

Chestionar

 

Obtinerea performantei

(6 min.)

Distribui elevilor fise in care sunt redate situatii de comunicare cu cerinta de a transforma raspunsul dat intr-unul adecvat comunicarii asertive.

Se consulta si listeaza raspunsul intrebarii date.

conversatia

In grup

Coli, markere

 

Concluzii

(7 min.)

Antrenez elevii in stabilirea unor concluzii la finalul activitatii:

Comunicarea asertiva este o modalitate eficienta de reactie in situatii conflictuale interpersonale.

Fiecare copil, adolescent sau adult trebuie sa constientizeze drepturile asertive si sa faca apel la ele de cate ori este necesar. ( Se distribuie fisa "Drepturile asertive")

Formuleaza concluzii.

conversatia

frontal

 

Evaluarea

(1 min)

Solicit elevii sa noteze pe post-it un adjectiv prin care sa aprecieze activitatea desfasurata.

Scriu pe post-it

individual

Post-it

 

Anuntarea temei pentru acasa

(1 min.)

Cer elevilor sa identifice in saptamana care urmeaza un dialog in care persoanele implicate au utilizat un stil comunicare asertiv.

Noteaza tema


ANEXA 1

CHESTIONAR DE ASERTIVITATE








DA


NU



1

Pot sa-mi exprim cinstit sentimentele.



2

Pot sa spun NU fara sa ma acuz sau sa ma simt vinovat/a.



3

Pot sa recunosc cand sunt vinovat/a.



4

Incerc sa gasesc cauza supararii mele.



5

Astept sa cunosc toate faptele inainte de a lua o decizie.



6

Critic 'comportamentul unei persoane si nu persoana'.



7

Imi asum responsabilitatea pentru sentimentele mele in loc sa invinuiesc pe altii.



8

Reusesc sa-mi exprim atat sentimentele pozitive cat si pe cele negative



9

Cand spun cum ma simt, nu-i jignesc pe ceilalti



10

Cand nu sunt de acord cu altcineva nu uzez de agresiuni verbale.



11

Reusesc sa gasesc solutii pentru pobleme si nu stau sa ma plang.



12

Respect drepturile celorlalti cand mi le exprim pe ale mele.



ANEXA 1

Citeste cu atentie situatiile prezentate mai jos si, in functie de frecventa situatiilor, acorda-ti urmatorul punctaj:

NICIODATA - 1 punct ; UNEORI - 2 puncte; DESEORI - 3 puncte

1)      Vorbesti tare si pui intrebari in clasa.

2)      Atunci cand te intrerupe cineva, iti exprimi dezacordul.

3)      Iti exprimi opiniile in fata unor persoane cu autoritate.

4)      Intri sau iesi dintr-o incapere plina cu oameni.

5)      Vorbesti in fata unui grup.

6)      Mentii contactul vizual in timpul unei conversatii.

7)      Iti folosesti autoritatea fara sa te comporti nepoliticos sau violent.

8)      Soliciti din nou cand nu ai primit ceea ce ai cerut.

9)      Desi cineva asteapta sa te scuzi, nu o faci pentru ca simti ca tu ai dreptate.

10)           Ceri sa ti se inapoieze ceva ce ai imprumutat, fara sa te scuzi.

11)           Primesti un compliment si spui ceva prin care esti de acord.

12)           Accepti o respingere.

13)           Nu ai obtinut o aprobare de la o persoana importanta pentru tine.

14)           Discuti deschis cu o persoana care te critica.

15)           Ii spui cuiva ca ceea ce a facut te deranjeaza.

16)           Refuzi sa faci ce ti se cere atunci cand nu doresti.

17)           Refuzi o cerere de intalnire cu cineva.

18)           Iti exprimi nemultumirea cand crezi ca cineva incearca sa te convinga de ceva cu

care tu nu esti de acord.

19)           Iti exprimi supararea cand te deranjeaza ceva.

20)           Contrazici pe cineva.

21)           Raspunzi cu umor atunci cand cineva incearca sa te puna la punct.

22)           Faci glume pe seama greselilor pe care le-ai facut.

Scor:

J     peste 55 puncte: esti o persoana asertiva;

K     intre 46-55 puncte : esti o persoana aproape de a deveni asertiva; mai ai de lucru la situatiile la care

ai obtinut punctaj scazut;

K     intre 36-45 puncte: asertivitatea ta este la nivel mediu;

L     intre 26-35 puncte: ai nevoie sa-ti imbunatatesti abilitatile de comunicare asertiva;

L     sub 26 puncte: lipsa de asertivitate poate fi o sursa de stres.

ANEXA 2

Ce poti face pentru a deveni asertiv?


Dezvolta-ti stima de sine

Castiga respectul celorlalti

Imbunatateste-ti abilitatea de comunicare

Exprima-te ferm si direct, fara ezitari sau scuze

Fii rezonabil in cererile pe care le ai

Invata sa spui"NU" la cerintele celorlalti, nerezonabile pentru tine

Fii onest atunci cand oferi sau primesti feed-back

Recunoaste si respecta depturile celor din jurul tau

Foloseste un ton adevcat al vocii

Fii atent cu postura corpului tau

Mentine contactul vizual cu interlocutorii

Foloseste pronumele "EU" atunci cand vorbesti despre tine

Incurajeaza-i pe ceilalti sa-ti vorbeasca direct si clar


Horizontal Scroll: ' Rezerva-ti cateva minute pentru a te gandi la dificultatile pe care le poti rezolva printr-un comportament asertiv.
' Noteaza-ti barierele pe care iti este greu sa le depasesti pentru adoptarea unei atitudini asertive.
' Fa o lista cu beneficiile pe care le poti avea in cazul reusitei de a deveni asertiv.


CAREUL


Acest exercitiu faciliteaza comunicarea dintre voi. Cautati cate un coleg

care sa aiba caracteristicile inscrise in fiecare cadran.


Ii place inghetata


Joaca fotbal


Ii place culoarea

roz


Merge des excursii


Este pasionat de informatica


Are multi prieteni


Citeste literatura SF


Nu fumeaza


Picteaza in timpul liber


Si-ar dori sa piloteze un avion


Face mult sport


Ii place sa manance pizza



CAREUL

Acest exercitiu faciliteaza comunicarea dintre voi. Cautati cate un colegcare sa aiba caracteristicile inscrise in fiecare cadran.



Ii place inghetata


Joaca fotbal


Ii place culoarea

roz


Merge des in excursii



Este pasionat de informatica


Are multi prieteni



Citeste literatura SF


Nu fumeaza


Picteaza in timpul liber


Si-ar dori sa piloteze un avion


Face mult sport


Ii place sa manance pizza