Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC Evaluare initiala, oare ce mai stiu?

PROIECT DIDACTIC


DATA:  23.09.

TEMA: Evaluare initiala

SUBTEMA:' oare ce mai stiu?'

TIPUL ACTIVITATII: Activitate integrata (dlc+dec)



PROGRAMUL ZILEI


A.D.P. : 

SALUTUL.PRIMIREA COPIILOR.

INTALNIREA DE DIMINEATA

RUTINA

TRANZITII


A.L.A.:   

BIBLIOTECA:' povesteste ce iti place'

JOC DE ROL: Sceneta din povestea ' scufita rosie'



A.D.E.:

Dlc: EDUCAREA LIMBAJULUI:-repovestire 'La sfat cu scufita rosie'

DEC: EDUCATIE PLASTICA:-desen in culoare- 'un colt de poveste'



OBIECTIVE OPERATIONALE:

a.l.a. : 1) Biblioteca

Sa denumeasca o poveste preferata;

Sa povesteasca pasajul preferat dintr-o poveste;

Sa denumeasca un personaj indragit si motivul pentru care il prefera;


2)Joc de rol:


Sa isi aleaga un personaj din povestea Scufitei Rosii;

Sa interpreteze fragmentul preferat din poveste;

Sa imagineze alt final pentru poveste.

a.d.e.: 1)Dlc: educarea limbajului:

Sa audieze fragmente din povestea 'Scufitei Rosii' ;

Sa recunoasca personajele din fragmente;

Sa repovesteasca,cu ajutorul educatoarei, povestea 'Scufita Rosie';

Sa se exprime corect din punct de vedere gramatical.

2)Dec: Educatie plastica:

Sa-si dezvolte simtul artistic si dragostea fata de povesti;

Sa coloreze fara sa depaseasca marginile conturului;

Sa utilizeze culorile adecvate in colorarea personajelor,conform descrierii din poveste ;


MATERIALE  DIDACTICE: calculator,CD,prezentare power point,povestea 'Scufita Rosie',fise de colorat, creioane colorate,imagini din povesti;

METODE SI PROCEDEE: conversatia,expunerea,observatia, explicatia,povestirea, recitarea,brain-stormingul


Etapele activitatii

Continut  didactic

Strategii

Evaluare

1)MONENT ORGANIZA-

TORIC

Se creeaza cadrul propice desfasurarii activitatii: aranjarea mobilierului,aerisirea clasei.


Exercitiu organizatoric


2)CAPTAREA ATENTIEI

Se realizeaza cu ajutorul poeziei 'Scufita Rosie'

'Sunt Rosia Scufita, vesela fetita,

Ca ma duc cu de-ale gurii

La bunica-n mijlocul padurii.

Am in cosulet bucate,

Dar nu vi le dau pe toate.

Cant mereu, ma veselesc,

Lumea-ntreaga o iubesc.

Pe carare tot mergand,

Am intalnit lupul flamand.

Iar sfatul mamei l-am uitat,

Si greseala m-a costat.'





Recitarea


3)ANUNTAREA

TEMEI

Dragii mei,astazi vom calatori in lumea povestilor si in mod special prin povestea 'Scufitei Rosii'.


Conversatia


4)DIRIJAREA INVATARII






















Voi incepe prin prezentarea power point a povestii. Voi citi fragmentele in tim ce copii vor urmari imaginile.

Copiii vor recunoasulte personajele din poveste:

-Ce personaje intalnim in poveste?

-Noi intalnim cateva personaje,acestea sunt: Scufita Rosie, lupul, bunicuta, vanatorul si mama.

Copiii vor repovesti pe rand cate un fragment din poveste.

-Hai sa ne imaginam ca povestea nu s-a terminat asa

Creati un alt final pentru poveste.

Eu voi da un exemplu de final



Observatia

Prezentarea power-point


Repovestirea






Brain-storming














Orala















Etapele activitatii

Continut  didactic

Strategii

Evaluare

5)INCHEIEREA ACTIVITATII

Se vor face aprecieri asupra modului de particiare la activitate.

Aprecieri verbale



2.



1)ANUNTAREA

TEMEI

Daca tot am discutat despre povestea 'Scufitei Rosii', hai sa coloram impreuna un colt din poveste.


Conversatia


2)INTUIREA MATERIALULUI

-Ce materiale ati primit la masute?

-Fise cu un desen din poveste si creioane colorate.


Conversatia




3)DIRIJAREA INVATARII

Copiii vor incepe lucrul,insa vor avea grija sa utilizeze culorile adecvate.

In timpul lucrului vor audia cantece pentru copii.


Demonstratia


Explicatia


Exercitiul


4)INCHEIEREA ACTIVITATII

Aprecieri verbale


Recompensa