|
PLAN DE LECTIE (PROIECT DIDACTIC) SPORT
TEME SI OBIECTIVE OPERATIONALE
Scoala cu clasele I-VIII Cozieni DOMENIU: BASCHET
Clasa a VI-a 1. Tema:Structura: dribling-oprire-pivotare- pasare-reprimire- dribling-
Efectiv : 11 (B=8/1 scutit de efort fizic; F=3) aruncare la cos cu doua maini;
Data : 15.05.2009 Obiectiv: insusirea mecanismului de baza cu accent pe consolidarea pivotarii;
Durata: 50 minute/10.10-11.00
Loc de desfasurare: Baza sportiva in aer liber DOMENIU: CALITATEA MOTRICA - VITEZA
Instalatii, aparate si materiale: 2. Tema: Viteza de reactie si de deplasare
- 3 jaloane, 10 marcaje, cronometru,fluier Obiectiv: dezvoltarea vitezei de reactie si de deplasare la stimuli auditivi
- 12 mingii de baschet; folosind conditiile de relief din zona
- 2 panouri baschet;
-2 banci de gimnastica.
-10 maieuri de departajare
OBIECTIVE DE REFERINTA:
F Sa realizeze actiuni motrice cu grad progresiv de complexitate si solicitare la efort;
F Sa aplice procedeele tehnice si tactice insusite, respectand regulile cunoscute;
F Sa desfasoare activitatile practice fara a periclita integritatea corporala a partenerilor si a adversarilor
F Omogenizarea nivelului de instruire al clasei.
METODE SI PROCEDEE: explicatia, demonstratia, exersarea, exercitiul, jocul
* BIBLIOGRAFIE (facultativ):
v Teoria si metodica educatiei fizice si sportului: Gheorghe Cirstea-Editura AM-DA;
v Educatie fizica-Mijloace operationale folosite in rezolvarea temelor lectie/ Romeo Ionescu;
v Indrumar de educate fizica scolara-Eugeniu Scarlat & Bogdan Mihai Scarlat;
v Proiectarea demersului didactic la Eduatia fizica (pt. cls. I-VIII)-Iulian Savescu;
v Educatie fizica scolara-Petrica Dragomir & Eugeniu Scarlat;
v Masurare si evaluare in cultura fizica si sport: Virgil Tudor;
v Educatie fizica si sportiva scolara: culegere de exercitii fizice/Metodologie: Iulian Savescu;
v Minibaschet: Editura Sport-Turism, ed. 1980;
v Lectii de baschet: Editura Stadion;
v Baschet: Leon Teodorescu, Teodora Predescu, Lucian Vasilescu-Editura Sport Turism.
Verigi si durata |
Continut |
Dozare |
Formatii de lucru, modalitati de exersare si indicatii metodice |
Alte consemnari |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Veriga I Organizarea colectivului de subiecti ( 2' ) |
- Adunarea si raportul elevului de serviciu ; - Controlul echipamentului si a starii de sanatate; - Anuntarea temelor si obiectivelor lectiei; - Verificarea pulsului; - Captarea atentiei: "Comanda inversa!": *Ridicati piciorul drept!' *Ridicati mana dreapta!; *Plangeti! |
40 secunde 20 secunde 20 secunde 20 secunde 20 secunde |
In linie pe un rand
|
Dle prof.cls.a VI-a cu un efectiv control de 11 elevi prezenti 11, elevul Ilie scutit medical, sunt gata pt incep lectiei de ed fiz, raprteaza eleva |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Veriga II Pregatirea organismului pentru efort (5' ) |
- Alergare usoara - Mers cu respiratie - Mers pe varfuri cu bratele ridicate - Mers cu respiratie - Mers pe calcaie cu mainile la spate - Mers cu respiratie - Joc de glezna - Mers cu respiratie - Alergare cu genunchii sus - Mers cu respiratie - Pas saltat - Mers cu respiratie - Alergare cu calcaiele la sezuta - Mers cu respiratie - Alergare laterala cu pasi adaugati - Mers cu respiratie - Alergare cu pendularea gambelor inainte - Mers cu respiratie |
30 sec. 30 sec. diagonala/d lungime/l d l d l d l d l d l d l d l |
In coloana cate unu
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Veriga III Prelucrarea analitica a aparatului locomotor (Influentarea selectiva a aparatului locomotor) ( 10' ) |
Complex individual 1. P.I. Stand departat, bratele indoite, palmele pe sold: Trotarea capului spre dreapta; T-rotarea capului spre stanga; T-revenire 2. P.I. - stand departat,bratele indoite, palmele pe sold: T- aplecarea capului inainte; T-extensia capului; T-revenire. 3. P.I. - stand departat,bratele indoite, palmele pe sold: Tducerea capului lateral spre dreapta; T-ducerea capului lateral spre stanga; T-revenire. 4. P.I. - stand depǎrtat cu bratele indoite la piept: T1 ,2 : extensia bratelor indoite cu arcuire T3 ,4 : extensia bratelor cu arcuire, intinse lateral T5 ,6 : analog T1 ,2 T7 ,8 : analog T3 ,4 5. P.I. - stand departat, bratele ridicate orizontal la nivelul umerilor: T1-2 - rasucirea trunchiului spre dreapta; T3-4 - idem spre stanga . 6. P.I. - stand departat, bratele ridicate vertical: T1-4 - rotarea bratelor prin inainte sus; T5-8 - rotarea bratelor prin inapoi sus; 7. P.I. - stand departat, bratele ridicate vertical: T1-2 - extensie a trunchiului; T3-4 -aplecarea trunchiului , palmele ating varful picioarelor; 8. P.I. - stand departat,bratele indoite, palmele pe sold: T1-4 - rotarea bazinului spre dreapta; T5-8 - rotarea bazinului spre stanga. 9. P.I. - stand departat,bratele indoite, palmele pe sold: T1-4 - rotarea trunchiului spre stanga; T5-8 - rotarea trunchiului spre dreapta. Relaxarea bratelor si a picioarelor
Relaxaea bratelor si a picioarelor
Relaxaea bratelor si a picioarelor
|
1x8 timpi 1x8 timpi 1x8 timpi 1x8 timpi 2x4 timpi 4x 4x 2x4 timpi 4x 4x 4x 4x. 20 sec 4x 4x 10 sec 4x 4x 10 sec 12x b;10x f " 30 sec |
In careu
|
Exercitiile sunt conduse de o eleva sub supraveherea profesorului Trunchi vertical, piciorul lateral intins, palmele pe genunchi, privirea spre inainte La finalul ac. activitati, pulsul sa fie 1˝ din valoarea initiala |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Veriga IV VITEZA de reactie si de deplasare ( 10' ) |
-alergare accelerata la vale cate doi cu start din pozitia ghemuit la semnal sonor; -alergare accelerata la vale cate doi cu start din picioare la semnal sonor; -elevii asezati pe doua linii cate doi, distanta intre linii de 2 m, la semnalul sonor, start din picioare si alergare accelerata la vale, a doua linie cauta sa-si ajunga partenerii din prima linie, distanta de lucru 20 m -joc: "Cine aduce mingea primul?" |
2x15 m;2/4 p 30 sec 2x20 m;3/4 p 30 sec 2x20m, 4/4 Pauza mers si revenire la locul de start 60 sec 3x Pauza 30 sec |
Se vor urmari miscarea bratelor pe langa corp, inspiratia si expiratia
10 m
10 m
Start din picioare |
Mentinerea vitezei maximale pe dist de 15,20m Se va verifica pulsul elevilor Castiga echipa care aduce mingea de cele mai multe ori. Echipa care pierde duce in spate echipa castigatoare 1 lg de teren de baschet. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Veriga V STRUCTURA: dribling-oprire-pivotare-pasare-reprimire- dribling-aruncare la cos cu doua maini (20' ) |
-pase in diferite moduri: *cu doua maini de la piept: *cu doua maini de deasupra capului: * cu doua maini cu pamantul; *oferita de la sold -suveica simpla: -cu doua maini de la piept; -cu doua maini de deasupra capului; -oferita de jos in sus. -pase in doi din alergare cu aruncare la cos cu doua maini; - dribling-oprire-pivotare-pasa-reprimire-dribling-aruncare la cos cu doua maini; -joc bilateral 5x5 la doua panouri cu respectarea procedeelor tehnice invatate folosite in atac: *dribling; *aruncarea la cos; *pivotare; si a urmatoarelor reguli: * pasi; *dublu dribling. |
3 min, p 20 sec 3 min p 20 sec
3 min p 20 sec 5 min p 20 sec 2x2 min p 40 sec |
Accent pe executia pivotarii |
Elevii sunt dispusi in cerc, in centrul aflandu-se un elev prin rotatie Elevul care da pasa se deplaseaza la coada sirului din fata Revenire: pe partea laterala a terenului pozitia fundamentala in aparare cu pasi adaugati Arbitraj realizat de profesor |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Veriga VI Revenirea organismului dupa efort ("linistirea organismului") ( 2' ) |
- Mers cu respiratie; - Mers cu scuturarea membrelor superioare si inferioare; - Exercitii de stretching. |
30 secunde 30 secunde 60 secunde |
Pe tot terenul de baschet In careu: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Veriga VII Aprecieri si recomandari (1' ) |
- Aprecieri si recomandari asupra lectiei; - Salutul. |
55 secunde 5 secunde |
|
|