|
PROIECT DE LECTIE
UNITATEA DE INVATAMANT: Grup Scolar "Spiru Haret" Baia Mare
CLASA: a XI - a
PROFESOR:
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Neologismele
TIPUL LECTIEI: insusire si asimilare de noi cunostinte
OBIECTIVE GENERALE:
1. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in diferite situatii de comunicare;
2. Comprehensiunea si interpretarea textelor;
3. Situarea in context a textelor studiate prin raportare la epoca sau la curente culturale / literare;
4. Argumentarea orala sau in scris a unor opinii in diverse situatii de comunicare.
OBIECTIVE SPECIFICE:
stimularea gandirii autonome, reflexive si critice in raport cu diversele mesaje receptate
analizarea componentelor structurale si expresive ale textelor literare;
cultivarea unei atitudini pozitive fata de comunicare si a increderii in propriile abilitati de comunicare
abordarea flexibila si toleranta a opiniilor si a argumentelor celorlalti
-cultivarea unei atitudini pozitive fata de limba materna si recunoasterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personala si imbogatirea orizontului cultural
dezvoltarea interesului fata de comunicarea interculturala
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa defineasca si sa identifice neologismele dintr-un text dat;
Sa incadreze in enunturi adecvate neologismele date si sa le precizeze sensul;
Sa motiveze folosirea neologismelor in anumite contexte si opere literare;
Sa explice rolul neologismelor intr-un text dat;
Sa ortografieze si sa pronunte neologismele conform normelor DOOM2.
METODE DIDACTICE: conversatia euristica, exercitiul, analiza lexicala, lucrul cu manualul si dictionarul, demonstratia.
RESURSE UMANE: elevii
MATERIAL DIDACTIC SI BIBLIOGRAFIC: manualul, dictionarele, fisa de lucru.
1. Marin Iancu, Ion Balu, Limba si literatura romana, 2006, Bucuresti, Ed. Corint;
2. Chiriac, Marilena, Probleme de vocabular prin explicatii si teste, 2001, Bucuresti, Ed. Recif;
3. Dersidan, Ioan, Metodica predarii limbii si literaturii romane, 2003, Cluj-Napoca, Casa Cartii de Stiinta;
4. Dictionarul Ortografic, Ortoepic si Morfologic al Limbii Romane, 2005, Bucuresti, Ed. Univers Enciclopedic.
DESFASURAREA LECTIEI:
Momentullectiei
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Evaluare
1. Momentul organizatoric
2 min.
Notarea absentilor. Pregatirea pentru lectie.
Elevii se pregatesc pentru lectie.
2.Verificarea temei si a lectiei anterioare.
8 min.
Lectia anterioara: Paronimele
Definiti paronimele!
Profesorul verifica tema.
Subliniati termenul potrivit contextului.
Se va scrie la tabla urmatoarele enunturi.
Paronimele sunt cuvinte aproape identice ca forma, pe care le diferentiaza unul sau doua sunete (temporal/temporar; ordinea sunetelor (a revela/a releva), sau aparitia unui sunet (miner/minier).
Elevii au avut de explicat urmatorii termeni construind enunturi cu acestia.
Arbitrar = fara a tine cont de parerile altora. Ex: A luat decizia de a pleca in mod arbitrar.
Arbitral = hotarat de arbitru. Ex: Scorul meciului a fost arbitral.
Dependenta = situatia de a fi dependent. Ex: Combatem dependenta de droguri.
Dependinta = incapere accesorie intr-o locuinta. Ex: Ai mei au mai construit o dependinta.
Familial = referitor la familie. Ex: Si-a rezolvat problemele familiale.
Familiar = obisnuit, cunoscut.Ex: Ii vorbea ministrului pe un ton familiar.
Inept = prost, stupid. Ex: Procedase intr-un mod inept in acea situatie.
Inapt = nepotrivit pentru o anumita sarcina, lipsit de forta fizica. Ex: A fost declarat inapt la educatie fizica.
Maestru = persoana care a adus contributii valoroase intr-un domeniu, considerat model, sef. Ex: Unchiul este un maestru al pianului (virtuoz).
Maistru = mester, meserias. Ex: I-am spus maistrului sa repare yala.
Miner = muncitor in mina. Ex: Bunicul a fost miner.
Minier = referitor la mina. Ex. In zona era mult zacamant minier.
Mocheta = tesatura pentru covoare. Ex. Am spalat mocheta.
Macheta = reproducere la o scara redusa a unei lucrari de urbanistica sau a unei opere de arta. Ex. Macheta propusa a fost apreciata.
Un elev va sublinia termenul corect.
Ex. 1.A procedat statuar/statutar.
2.Sunt solitari/solidari cu el.
3.Traieste pe spetele/spezele parintilor.
4." Stiti, coane Fanica, renumeratie/ remuneratie mica.dupa buget.."
5.Nimeni nu stia ca acest fapt va avea repercursiuni/repercusiuni asupra lui.
6. Motoc era un inveterat/ invederat, asa cum il numeste Lapusneanul.
Individuala
Evaluare individuala si frontala
Evaluare individuala
3.Captarea atentiei.
1min
Pe langa faptul ca acesti termeni pot crea confuzii paronimice, ganditi-va in ce categorie lexicala ii putem incadra!
Elevii vor recunoaste neologismele si vor explica semnificatia acestora.
4.Desfasurarea noii lectii.
25min.
Profesorul anunta obiectivele si noteaza titlul lectiei la tabla:
NEOLOGISMELE
Identificati neologismele din textul urmator!
Elevii vor identifica prin subliniere neologismele si vor da sinonimele acestora: amurgise, murmura, monoton, crepusculul, letargie.
Dati sinonime neologice pentru urmatoarele cuvinte: sur, ostas, de straja, se zareau, razamati.
Ce modalitate de expunere predomina in fragmentul dat? Argumentati!
Profesorul va scrie la tabla definitia neologismelor.
Neologismele sunt cuvinte noi, imprumutate din alte limbi sau create in interiorul limbii pe baza unor elemente neologice de formare.
Care credeti ca este perioada in care au patruns in limba romana cele mai multe neologisme?
In aceasta perioada a avut loc o modernizare a limbii pe baza unui fond predominant romanic, fiind inlocuite multe cuvinte de origine turca sau greaca.
Care e forma corecta de plural a substantivului contrast?
Care limba influenteaza puternic limba romana azi?
Dati exemple!
Articulati cu articol hotarat substantivele neologice, conform DOOM2!
Profesorul imparte fise de lucru diferentiate.
Elevii vor nota in caiete titlul.
Un elev va scrie la tabla urmatorul text si va identifica neologismele:
"Abia amurgise cand Stroici si Spancioc sosira[.]. Cetatea era muta si pustie ca un mormant de uries. Nu se auzea decat murmurul valurilor Nistrului, ce izbea regulat stancoasele ei coaste, sure si goale si strigatul monoton al ostasilor de straja care intru lumina crepusculului se zareau razamati pe lungile lor lance.[.]in sfarsit o sluga le arata camera bolnavului.[.]
Lapusneanul se trezise din letargia sa."
Amurgise= se inserase
Murmura= fosnetul
Monoton= incet
Crepuscul= inserare
Letargie= somnolenta
Sur= gri
Ostas=soldat, combatant
De straja= de veghe
Se zareau=se observau
Razamati= sprijiniti
In fragment predomina descrierea.
Este descris momentul inserarii, cand cei doi boieri ajung la Lapusneanul, precum si cetatea unde se afla domnitorul.
Neologismele au patruns in limba romana mai ales in perioada pasoptista, in special din franceza.
Ex: insula il inlocuieste pe ostrov, decret pe ucaz, pompier pe pojornic, etc.
Forma corecta: contraste
Ex 3. Elevii vor cauta neologisme pentru:
A fi = a exista;
a-si inchipui = a-si imagina;
salbatic = primitiv, aprig;
vechi = antic;
a talmaci = a interpreta.
Cele mai multe neologisme sunt anglicisme, unele neadaptate fonetic si grafic limbii romane.
site, cool, mouse, CD, racket, shoopping, showroom, walkie-talkie, tsunami, cheesburger.
site-ul, mouse-ul, CD-ul, racketul, shooppingul, showroomul, walkie-talkie-ul, tsunamiul, cheesburgerul.
Elevii au la dispozitie 20 minute pentru a rezolva exercitiile.
Se vor folosi dictionarele de neologisme.
Evaluare individuala
Evaluare frontala
5.Fixare si consolidare
5 min
Se vor discuta fisele de lucru, iar profesorul va face observatiile necesare.
Elevii vor avea de inlocuit neologismele cu sinonimele acestora.
a) un voiaj = o calatorie; exotic = indepartat; am expediat = am trimis.
b) Opulenta = belsugul, bogatia; am fost cazati = am fost adapostiti.
c) Straniu = ciudat; o opinie = o parere; un ghid = o calauza; mai importante = mai insemnate.
6.Tema
2 min
Redactati o compunere de 30 de randuri, pe o tema la alegere, folosind cel putin 10 din neologismele discutate la clasa!
Elevii isi noteaza tema.
FISA DE LUCRU nr.1
I. Identifica neologismul potrivit pentru fiecare din termenii primei coloane:
1. invechit - dezinvolt
2. neplacere - erudit
3. degajat - desuet
4. invatat - dezagrement
5. prada - deziderat
6. denuntator - discordant
7. dorinta - disensiune
8. neintelegere - delator
9. nepotrivit - devaliza
10. cearta - disputa
II. Cauta sinonimul potrivit explicatiei:
III. Integrati in enunturi adecvate urmatoarele neologisme:
acuratete, erata, pertinent, silogism, samavolnic.
Timp de lucru: 20 minute
FISA DE LUCRU nr.2
I. Identifica neologismul potrivit pentru fiecare din termenii primei coloane:
II. Cauta sinonimul potrivit explicatiei:
1. politica de segregare rasiala - calambur
2. stagnare a productiei unei tari -apartheid
3. solutie care inlatura temporar simptomele unei boli - recesiune
4. a nota pe marginea unui text - paliativ
5. joc de cuvinte asemanatoare- adnota
6. opera literara in zece povestiri - decameron
III. Integrati in enunturi adecvate urmatoarele neologisme:
purgatoriu, estuar, derbi, pragmatic, antologie.
Timp de lucru: 20minute
FISA DE LUCRU nr.3
I. Identifica neologismul potrivit pentru fiecare din termenii primei coloane:
II. Cauta sinonimul potrivit explicatiei:
1. folositor sanatatii, vietii - etatiza
2. a trece un bun in averea statului - subterfugiu
3. a nu recunoaste autoritatea unui judecator - salutar
4. adevar fundamental care nu are nevoie sa fie demonstrat - recuza
5. mijloc abil de a iesi dintr-o incurcatura- sperjur
6. persoana care jura fals - postulat
III. Integrati in enunturi adecvate urmatoarele neologisme:
a promulga, dogmatic, a dezavua, rapace, mutual.
Timp de lucru: 20 minute