|
PLAN DE LECTIE
Scoala:
Data:
Clasa: a V-a
Disciplina: Matematica
Tema: Operatii cu numere naturale
Lectia: Reguli de calcul cu puteri
Tipul de lectie: Mixt
Timp: 50′
Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1 - Sa calculeze puterea cu exponent natural a unui numar natural.
O2 - Sa determine patratul si cubul unui numar natural.
O3 - Sa exemplifice obtinerea unei reguli de calcul cu puteri.
O4 - Sa reproduca regulile de calcul cu puteri.
O5 - Sa aplice in exercitii regulile de calcul cu puteri.
Strategia didactica: mijloace de invatamant: manualul, creta, tabla, culegere de
exercitii si probleme
metode si procedee: conversatia, expunerea, exemplul,
exercitiul, brainstorming
forme de organizare: frontal si individual
Etapele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
1. Moment organizatoric(1′) |
Profesorul face prezenta si asigura linistea in clasa in vederea inceperii lectiei. |
Elevii sunt atenti si au caietele si manualele pe banci. |
conversatia |
2. Verificarea lectiei anterioare (15′) |
Lectia anterioara a fost "Puterea cu exponent natural a unui numar natural. Patratul si cubul unui numar natural". Profesorul intreaba elevii daca au fost exercitii din tema pe care nu au reusit sa le rezolve. Cheama un elev la tabla pentru a rezolva exercitii din tema. Le da elevilor care au facut toata tema alte exercitii si eventuale indicatii. |
Elevii isi verifica temele. Cei care au rezolvat toate exercitiile lucreaza suplimentar din culegere. |
exercitiul |
3. Pregatirea lectiei noi (5′) |
Anunta titlul lectiei noi si il scrie pe tabla: "Reguli de calcul cu puteri". Rezolva pe tabla urmatorul exercitiu pentru a introduce o regula de calcul cu puteri: 23 ∙ 22 = 2 ∙ 2 ∙ 2 ∙ 2 ∙ 2 = 25 = 23+2 Se observa ca atunci cand inmultim doua puteri cu aceeasi baza obtinem o putere care are aceeasi baza iar ca exponent suma exponentilor celor doua puteri. Le spune elevilor ca aceasta este una dintre reguli si ca celelalte pot fi demonstrate asemanator. |
Elevii sunt atenti si noteaza pe caiete titlul lectiei si exemplul scris pe tabla. |
conversatia exemplul |
4. Predarea lectiei noi (15′) |
Profesorul le dicteaza elevilor regulile si, pentru fiecare, face exemple pe tabla. 1. Pentru a inmulti doua puteri cu aceeasi baza scriem baza si adunam exponentii. an ∙ am = an+m Exemple: 113 ∙ 117 = 113+7 = 1110 74 ∙ 720 ∙ 7 = 74+20+1 = 725 2. Pentru a imparti doua puteri cu aceeasi baza scriem baza si scadem exponentii. an : am = an-m, n ≥ m Exemple: 613 : 610 = 613-10 = 63 = 216 320 : 317 : 33 = 320-17-3 = 30 = 1 3. Pentru a ridica o putere la alta putere scriem baza si inmultim exponentii. (an)m = an ∙ m Exemple: (52)3 = 52 ∙ 3 = 56 (23)4]10 = 23 ∙ 4 ∙ 10 = 2120 4. Pentru a ridica un produs la o putere se ridica fiecare factor la acea putere. (a ∙ b)n = an ∙ bn Exemple: (3 ∙ 5)7 = 37 ∙ 57 (2 ∙ 5 ∙ 7)10 = 210 ∙ 510 ∙ 710 Regulile de calcul cu puteri pot fi aplicate simultan in acelasi exercitiu. Exemplu: 726 ∙ 720 : 716 : (74)7 = 726 + 20 - 16 : 74 ∙ 7 = = 730 : 728 = 730 - 28 = 72 = 49 |
Elevii sunt atenti si noteaza pe caiete. Elevii participa activ la lectie. |
expunerea exemplul brainstorming |
5. Fixarea cunostintelor (13′) |
Profesorul propune spre rezolvare exercitii din culegere. |
Cate un elev iese la tabla pt. fiecare exercitiu si il rezolva, cu ajutorul profesorului. |
exercitiul conversatia |
6. Tema pentru acasa (1′) |
Profesorul le spune care sunt exercitiile pe care le au ca tema pentru ora urmatoare. |
Elevii noteaza pe caiete si sunt atenti la indicatiile profesorului. |
conversatia |