|
PROIECT DIDACTIC
NIVEL I GRUPA MIJLOCIE
TEMA ANUALA : "CINE SUNT / SUNTEM ?"
SUBTEMA EU SI LUMEA MEA
TEMA SAPTAMANII : « FAMILIA MEA »
TIPUL ACTIVITATII : FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRATA
CATEGORII DE ACTIVITATII : D.S. + D.O.S.
1.D.S.: Activitate Matematica " Aseaza-ma la familia mea!"- joc didactic
2. D.O.S. Activitate practica: " Album de familie"- lipire
SCOPUL ACTIVITATII
- Imbogatirea cunostintelor referitoare la multimi, sesizarea, observarea si numirea unor insusiri comune elementelor unei multimi ;
-Aprofundarea cunostintelor copiilor referitoare la familie, membrii acesteia si atributiile fiecarui membru al familiei, utilizand experienta acumulata prin intermediul activitatilor din gradinita
Dezvoltarea gustului estetic si a indemanarii
OBIECTIVE OPERATIONALE :
sa formeze mltimi pe baza unor criterii cerute ( marime, culoare, forma)
sa verbalizeze actiunea efectuata;
sa denumeasca insusirea comuna a elementelor dintr-o multime;
sa recunoasca materialele puse la dispizitie;
sa realizeze lucrari practiv- aplicative respectand cerintele
FORME DE ORGANIZARE: Activitate pe grupuri mici si individuala
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia euristica, observatia, explicatia, exercitiul, problematizarea,dialogul, jocul liber, jocul dirijat, munca in echipa;
Resurse materiale: panouri cu imagini, jucarii, fise, lipici, albume.
Forme de organizare: pe grupe
Elemente de joc: simularea, miscarea, aplauze, batai din palme, sunetul clopotelului
Sarcina didactica: sa separe multimi dupa un criteriu precizat; intuirea si caracterizarea submultimilor unei multimi date.
Regula jocului: educatoarea precizeaza criteriul de grupare cerut, iar la semnalul educatoarei copii din echipa rezolva sarcina.
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. Moment organizatoric |
Pregatirea materialului. Aranjarea mobilierului. Pregatirea panourilor pe cele 4 grupe de copii. Intrarea copiilor in sala de grupa.
|
Conversatia
|
Corectitudinea raspunsurilor. |
2. Captarea atentiei |
Dupa intalnirea de dimineata care a cuprins salutul, calendarul naturii si noutatea zilei cand i-am anuntat pe copii programul pe care il vom desfasura,voi organiza copiii in 4 echipe. Legat de tema saptamanii « Familia mea », li se prezinta copiilor cele 4 panouri pe care sunt reprezentate simbolic familia papusilor, familia iepurasilor familia masinilor si familia mingilor. Va sosi in clasa surpriza activitatii - Paiata. Ea va aduce copiilor o cutie in care sunt multe jucarii amestecate.
|
Conversatia
Elementul surpriza Paiata |
Atentia, promptitudinea raspunsurilor.
Observarea comportamentului copiilor. |
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Paiata motiveaza ca a amestecat jucariile si ii roaga e copii sa o ajute sa duca fiecare jucarie la familia ei. Se intuieste materialul didacticde catre copii, se observa ca sunt papusi, iepurasi masini, mingi.Se anunta titlul jocului: " Aseaza-ma la familia mea" si obiectivele operationale. |
Conversatia Explicatia |
|
4. Explicarea si demonstrarea jocului Jocul de proba |
Se va explica copiilor ca vor trebui sa grupeze jucariile de acelasi fel formand grupa papusilor, grupa iepurasilor, grupa masinilor si grupa mingilor si apoi vor trebui duse la familia lor, dar nu toate odata ci respectand griteriul de grupare cerut de Paiata. Se va desfasura un joc demonstrativ educatoarea ajutata de copii insistand pe regula jocului, pe sarcina si pe verbalizare. Se introduc elementele de joc aplauzele si incurajarile,precizand conditiile intrecerii castiga echipa care aduna cat mai multe bukine rosii, drept recompensa pentru raspunsurile corecte. |
Exlicatia Demonstratia Exercitiul Grupe de jucarii |
Aprecieri verbale |
5. Desfasurarea jocului Varianta II |
Pentru fiecare varianta de joc exista cate un criteriu de grupare.Marime - culoare F. P- .Aseaza papusile mari la familia lor; F.I. - Aseaza toti iepurasii cu blanita alba. La familia lor F.M. Aseaza la familia masinilor masinile rosii. F. MI. Aseaza mingile mici.la familia lor Se va evalua fiecare raspuns corect prin primirea unei buline rosii pe panoul familiei respective.. F.P.Aseaza papusile mici la familia lor; F.I. Aseaza iepurasii mari la familia lor; F.M. Aseaza masinile mari la familia lor, pe scaun F. MI. Aseaza mingile galbene in fata mingilor mici.la familia lor |
Exercitiul Jocul problematizarea Exercitiul Demonstratia |
Aprecieri verbale Aplauze Aplauze Incurajari |
Varianta III |
F.P. Aseaza papusile cu parul scurt la familia papusilor F.I. Iepurasul care are morcovi grosi aseaza-l la familia iepurasilor F.M. Aseaza masinile care au antena la familia lor. F. MI. Aseaza mingile care au bulinute rosii.la familia lor. |
Exercitiul |
|
Varianta IV |
F.P. Aseaza papusile mici langa casuta la familia lor; F.I. Aseaza iepurasii in casuta la familia lor; F.M. Aseaza masina de politie in fata iar masinile albe in spatele ei; F.MI. Aseaza pe scaun mingea cea mai mare.; |
|
|
Complicarea jocului Evaluarea |
Copiii descopera ca pe langa aceste jucarii mai exista si figuri geometrice (patrate, cercuri, triunghiuri) F.P.Aseaza la familia papusilor patratele care au aceeasi culoare cu costumul tatalui ( patrate albastre) F.I. Aseaza la familia iepurasilor cercurile care au aceeasi marime ca nasturii de la bluza mamei iepuras .(cercuri mici ) F.M. Aseaza la familia masinilor figurile care au aceeasi forma cu rotile de la masina (cercuri). F. MI. Aseaza la familia mingilor figurile geometrice care au aceeasi forma cu coiful tatalui.(triunghiuri). Consemnez rezultatele intrecerii,prin numararea bulinelor obtinute de fiecare echipa in urma efectuarii fiecarei probe. |
Explicatia Problematizarea |
Observarea Comportamentului copiilor Aprecieri verbale |
Incheierea jocului |
Se fac aprecieri globale si individuale asupra calitatii executiei jocului; Se repeta -fixand titlul jocului desfasurat |
Conversatia Explicatia |
|
Tranzitia
Eu acasa-s cel mai mic
Dar aici sunt un voinic
Cuminti in rand ne asezam
Si spre mese ne indreptam.
D.O.S. - ACTIVITATE PRACTICA- " ALBUM DE FAMILIE"
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
Introducerea in activitate |
Materialul este pregatit pe mese. Copiii se vor aseza la mese in functie de echipa din care au facut parte , fiecare masa avand un simbol corespunzator( papusi, iepurasi, masini, mingi) |
|
|
Captarea atentiei |
Pe mese vor fi asezate albume cu fotografii, fise reprezentand papusi, iepurasi, masini si mingi Voi recita copiilor cateva versui sigestive despre familie. "Sora, fratele, mamica Tata, bunicul, bunica Ce alcatuiesc cu toti? Hai ghiceste daca poti!" (Familia) |
Conversatia Explicatia |
|
Anuntarea temei si a obiectivelolr |
Pentru ca la activitatea matemmatica ne-am jucat cu familia papusilor, familia iepurasilor, familia masinilor si familia mingilor, in continuare vor realiza un album al acestor familii. Se va intui materialul didactic(fise lipici, cariaci, coli colorate, albume) Li se anunta copiilor tema:"Album de familie" si obiectivele: sa coloreze imaginile; sa le lipeasca pe foi colorate; sa le aseze in albumul fiecarei familii. |
Explicatia |
|
Desfasurarea activitatii |
Explicarea si demonstrarea Li se explica copiilor ca vor colora papusi,cei din grupa papusilor, iepurasi- cei din grupa iepurasilor, masini- cei din grupa masinilor si mingi cei din grupa mingilor.Dupa ce le coloreaza le vor lipi fe foile colorate si apoi le vor aseza in albumul fiecarei familii. Exercitii pregatitoare Se efectueaza exercitii de incalzile a miinilor inainte de inceperea lucrului Realizarea temei de catre copii se va face avand grija sa indrum si sa ofer sugestii pentru a finaliza lucrarile conform cerintelor stabilite. |
Explicatia Demonstratia Exercitiul |
Observarea comportamentului copiilor |
Evaluarea |
Dupa trecerea timpului de lucru voi analiza lucrarile impreuna cu copiii, daca au respectat cerintele date: Albumele vor fi asezate intr-o expozitie la centrul tematic "Familia mea" Copiii care au realizat cele mai corecte lucrari vor primi stimulente. In final se va repeta titlul temei |
Conversatia |
Aprecieri orale Analiza produselor activitatii |
Tranzitia:
Randul iute sa-l formam
Spre chiuvete ne-ndreptam.
Mainile n-i le spalam.