|
- IN ASTEPTAREA ZANEI PRIMAVARA-
PROIECTIA ZILEI
Data
Grupa: pregatitoare
Gradinita:
Educatoare:
Tema : Cum,cand si de ce se intampla
Subtema : "In asteptarea zanei Primavara"
Inventar de activitati:
ADP.: "Verificam prezenta" ( intalnire de dimineata-recunoasterea colegilor de grupa)
Calendarul naturii
" Gimnastica de inviorare" (exercitii fizice )
" Ma pregatesc pentru activitati" (deprinderi de ordine, disciplina si autoservire)
ALA.:
Joc de masa :" Cauta umbra potrivita"
Joc de rol: "Pregatim bunatati pentru zana Primavara"
Activitate recreativa : " Dansul scaunelelor" ;"Buchetele".
ADE:
DLC- Joc didactic: "Cine stie,raspunde!"
DEC- "Targul de martisoare"
Obiective de referinta:
Sa participe la activitatile de joc, atat in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor;
Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice;
Sa fie apt sa utilizeze deprinderile insusite in diferite contexte.
PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 27-02-2009
Educatoare:
Tema : Cum, cand si de ce se intampla
Subtema : "In asteptarea Primaverii"
Denumirea activitatii: Activitate integrata
Sectoare:
Biblioteca : Joc didactic : "Cine stie,raspunde!"
"Pregatim bunatati pentru zana Primavara"
Joc de masa :" Cauta umbra potrivita"
Arta :"Targul de martisoare"
Scopul:
Dezvoltarea unor deprinderi de conduita civilizata care sa permita desfasurarea simultana a unor activitati preferate de copii, individuale si colective fara sa se stinghereasca unii pe altii.
Verificarea capacitatii de comunicare prin valorificarea cunostintelor acumulate anterior, a capacitatii de analiza fonetica,analitico- sintetica a propozitiei
Obiective operationale:
O1 - sa recunoasca imaginile din jetonul extras;
O2 - sa desparta in silabe si sa recunoasca sunetul initial al unui cuvant;
O3 - sa se exprime corect in propozitii si fraze;
O4 - sa sorteze jetoanele potrivind perechea fiecaruia;
O5 - sa coloreze imaginile, sa decupeze si sa lipeasca diferite imagini pentru a obtine martisoare;;
O6 - sa coopereze cu colegii de sector.
Materiale didactice:
Imagini reprezentand ghiocei,jetoane cu flori, litere,cosulete;
Biscuiti,gem,diferite legume;
Creioane colorate ,perforatoare,lipici,cartoane,etc;
Jocul "Cauta umbra potrivita"
Metode si procedee didactice:Conversatia, povestirea, explicatia, demonstratia, exercitiul, expunerea, jocul
REGULILE JOCULUI: Un copil va extrage un ghiocel, va recunoaste imaginea reprezentata,iar colegii lui vor raspunde la un set de intrebari formulate de educatoare.Fiecare set de raspunsuri corecte va fii recompensat,iar la final se va alege echipa castigatoare.
ELEMENTE DE JOC: surpriza,aplauze,competitia.
SARCINA DIDACTICA:formularea unor raspunsuri corecte si rezolvarea
cerintelor propuse.Rezolvarea fiselor .
Material bibliografic:
o Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii;
o Metodica activitatilor de dezvoltarea vorbirii",E.D.P.,Buc.2000
o Antonovici, S., Nicu G., "Jocuri interdisciplinare" (2004), Editura Aramis, Bucuresti
Durata:90 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
Verigile activitatii
Ob. op.
Continutul stiintific
Strategii didactice
Evaluarea
1. Moment organizatoric
2. Captarea si orientarea atentiei
4. Anuntarea temei si a obiectivelor
5. Prezentarea materialului si a noului continut
6. Dirijarea invatarii
7. Obtinerea performantei
8. Evaluarea activitatii
9. Incheierea activitatii
O1
O2
O5
O3
O4
O6
Voi aseza masutele pe patru grupuri, pe sectoare, asezand materialele necesare pentru desfasurarea activitatii.
- Zana Primavara vrea sa se joace cu voi astazi, sunteti de acord? Ea v-a adus niste jocuri
si imagini frumoase cu care va puteti juca.Cine vrea sa-i recite o poezie.
- Haideti sa mergem cu Zana sa ne arate ce vrea sa ne jucam impreuna.
Prinsi in trenulet copiii viziteaza sectoarele pregatite de educatoare.
-La sectorul Biblioteca vom juca jocul: "Cine stie, raspunde".Aici copiii vor extrage jetoane in forma de ghiocei, vor construi propozitii,vor despartii in silabe ,vor recunoaste litere si vor rezolva sarcinile din fisa de lucru.
- La joc de rol vom pregati diferite bunatati pentru Zana Primavara.
- Sa mergem la urmatorul sector si anume sectorul arta, unde vom colora, decupa, lipi si asambla pentru a obtine diferite martisoare.
- La ultimul sector, sectorul joc de masa vom alege jetoanele pentru jocul "Cauta umbra potrivita"
"- Acum ca v-am prezentat ce vom avea de facut, treceti fiecare la unul din aceste sectoare, caci astfel Zana va fi bucuroasa si va mai veni la noi."
(Rotirea grupurilor se va face la semnalul educatoarei.)
Pe parcursul derularii activitatilor voi indruma jocul de la sectorul Biblioteca.Un copil va extrage din cosulet un jeton, va recunoaste imaginea reprezentata ,sunetul initial,altul va spune alte cuvinte care incep cu acelasi sunet,alt copil va alcatui propozitii,va desparti in silabe si in functie de raspunsul dat va primi un ghiocel. Voi supraveghea din umbra fiecare sector pentru a-i indruma si pentru a-i ajuta cu explicatii.
Rezolvarea sarcinilor din fisa de lucru.
- Acum ca am terminat haideti sa vedem cum am lucrat. Sa vedem cum arata lucrarile voastre, oare Zana e multumita de cum ati lucrat? (da)
- Sa vedem cum arata lucrarile copiilor. Pentru a afla echipa castigatoare solicit un copil de la fiecare grupa sa numere ghioceii obtinuti.
Zana, ti-a placut cum au lucrat copiii?
. Pentru ca ati fost harnici si cuminti, Zana va povesti tuturor despre meritele voastre.
Apreciez verbal, frontal si individual lucrarile si modul de participare la jocuri a tuturor copiilor. Vom pune materialele la centrul tematic.
- Acum haideti sa cantam "Vine,vine Primavara"
Conversatia
Explicatia
Povestirea
Explicatia
Demonstratia
Explicatia
Expunerea
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
jocul
Conversatia
Conversatia
Explicatia
Conversatia
Frontal
Frontal
Frontal
Frontal
Si
Individual
Frontal
Frontal
Si
Individual