|
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA: G.P.N nr.9 "Norocel"
GRUPA: mica
EDUCATOARE:
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA: "Culegem flori cu Scufita Rosie"
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidarea cunostintelor
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITATII:
consolidarea cunostintelor copiilor referitoare la povestile care le-au fost prezentate anterior;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa grupeze personajele in functie de povestea careia apartin si de faptele lor-in pozitive si negative
O2: sa recunoasca personajele dupa replica pe care o spun
O3: sa raspunda corect intrebarilor educatoarei privind continutul celor doua povesti
O4: sa raspunda corect ghicitorilor spuse de educatoare
STRATEGIA DIDACTICA
Metode:
Conversatia
explicatia
exercitiul
metoda diagrama lui Venn »
Mijloace:
siluete ale personajelor din cele doua povesti
tabla magnetica
o plansa mare pe care este desenata diagrama
casete audio cu povesti;
recompense;
SARCINA JOCULUI:
Sa raspunda corect cerintelor sau intrebarilor adresate.
REGULI DE JOC:
ELEMENTE DE JOC:
competitia
aplauze
-recompense
Pe echipe
DURATA: 25'
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", MEdC, Bucuresti, 2005
"Metodica predarii activitatilor de educarea limbajului."-ed Humanitas,2007
"Jocuri didactice integrate pentru invatamantul prescolar"-Florica Mitu,Stefania Antonovici, ed Humanitas, 2005
"Metode interactive de grup" - Silvia Breben.Editura Arves, 2007
Povestile: "Scufita Rosie" de Charles Perrault, "Capra cu trei iezi"de Ion Creanga
DEMERSUL DIDACTIC AL ACTIVITATII
MOMENTELE ACTIVITATII
METODOLOGIE DIDACTICA
evaluare
1. Moment organizatoric
Asigurarea conditiilor optime de invatare:
-copiii intra organizat in sala de grupa
aranjarea salii de grupa;
aerisirea;
pregatirea materialelor didactice.
2. Captarea atentiei
Se va realiza prin prezentarea Scufitei Rosii care a venit la noi in drum spre bunicuta si vrea sa ne invete un joc.
3. Anuntarea temei si a obiectivelor activitatii
Spun copiilor ca prin jocul nostru de astazi vom arata ca stim multe lucruri despre eroii indragiti din povesti si o vom ajuta pe Scufita sa culeaga cat mai multe flori pentru bunicuta ei.
4. Dirijarea invatarii
Obtinerea performantei
Asigurarea conexiunii inverse
Jocul "Culegem flori cu Scufita Rosie", este sub forma de intrecere.
Impart grupa de copii in doua echipe:
echipa URSULETILOR
echipa IEPURASILOR.
Fiecare echipa va purta ecusoane reprezentative. Explic modul de desfasurare, regulile jocului, precum si modul de apreciere a raspunsurilor.
Jocul de proba: - echipa Ursuletilor va raspunde la prima intrebare:
Din ce poveste face parte aceasta imagine?
I. La prima intrebare de concurs se vor folosi siluete reprezentative. Copiii trebuie sa recunoasca si sa denumeasca povestea din care fac parte personajele amestecate pe tabla magnetica.
Le cer apoi sa formeze grupa personajelor din Scufita rosie si grupa personajelor din Capra cu trei iezi.
Grupam apoi personajele in functie de faptele lor in pozitive si negative.
II In continuarea jocului adresez copiilor intrebari privind continutul celor doua povesti:
-De ce se numea fetita din poveste Scufita rosie
-Cine le-a salvat pe bunica si fetita
-Cum le canta capra iezilor ?
-Cum a scapat capra si iedul cel mic de lup
III. Prezint fragmente semnificative din povestile cunoscute, inregistrate pe caseta, si le cer copiilor sa recunoasca din ce poveste fac parte aceste fragmente si cine este personajul care vorbeste.
IV.Cer copiilor sa raspunda ghicitorilor legate de cele doua povesti si interpretam cantecele Scufita rosie si Capra cu trei iezi.
Se completeaza in continuare, diagrama de catre copii cu ajutorul educatoarei
dupa urmatorul plan:
-care sunt personajele din povestea Scufita rosie?
-care sunt personajele din povestea Capra cu trei iezi?
-care este personajul care il gasim in amandoua povesti?
-cum (cu ce formula incepe povestea)?
- unde se desfasoara amandoua povestile(padure)?
- din ce cauza au patit ce au patit scufita rosie si cei doi iezi(nu au ascultat)?
Observarea
Drumul pe harta povestii
Exercitiul
Explicatia
Exercitiul
5. Evaluarea activitatii
.
Se anunta echipa castigatoare; concurentii vor fi aplaudati si vor primi recompense.
Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii.
Stabilirea castigatorilor