|
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa: mijlocie
Categoria de activitate: Educatie pentru societate
Subiectul: ,,Fructele, izvor de sanatate"( convorbire )
Tipul activitatii: de transmitere a cunostintelor
Scopul: -constientizarea importantei consumului frecvent de
fructe si legume sub diferite forme (proaspete, in com-
poturi, dulceturi sau prajituri )
Obiectivele operationale:
-sa enumere cat mai multe fructe (nu doar fructe de
toamna);
-sa retina care sunt principalele beneficii aduse de fruc-
te organismului uman
-sa constientizeze importanta consumului de fructe
pentru sanatatea fiecaruia dintre noi
-sa precizeze rolul pe care il au vitaminele in functio-
narea sanatoasa a organismului
-sa participe cu placere si interes la activitatea propusa
Metode si procedee: conversatia, explicatia, expunerea descrip-
tiva
Durata activitatii: 20-25 de minute
Propunatoare: LUP VIORICA MIHAELA
Evenimentele instruirii |
Conceperea si organizarea activitatii |
Evaluare |
1.Moment organizatoric
2.Captarea atentiei
3.Anuntarea temei
4.Dirijarea invatarii
4.Evaluarea cunostintelor
5.Incheierea activitatii |
-aerisirea salii de grupa; -aranjarea scaunelor in semicerc -introducerea ordonata a copiilor in sala de grupa
Se incepe cu o conversatie pregatitoare pe baza povestirii din ziua precedenta (,,Fructele, prietenele noastre"). -Ieri v-am spus povestea Maricicai. Va mai amintiti daca ii placeau sau nu fructele -Ce a patit Maricica -Din ce cauza s-a imbolnavit? -Ce a sfatuit-o medicul -Cum se simte Maricica de cand consuma multe fructe
-Azi vom invata lucruri noi despre fructe, despre cat sunt ele de sanatoase si cat de important este sa le consumam.
-Fiecare dintre voi sa imi spuna fructul preferat! -Ce alte fructe mai cunoasteti? -Ce fructe mancam vara -Dar toamna Se distribuie fiecarui copil cate un jeton avand ilustrat un fruct. -Va plac merele -Sa stiti ca merele sunt si ele foarte sanatoase. Stie cineva de ce -Merele albesc dintisorii si ni-i intaresc, ii fac mai puternici impotriva cariilor. Sucul de mere sau compotul sunt bune si atunci cand suntem raciti. -Ridicati jetoanele pe care sunt ilustrate mere! Ce culori pot avea merele? -Acum ridicati jetoanele cu portocalesi cu lamai! Aceste fructe cresc in livezile de la noi din tara? Nu, nu cresc, dar le aducem din alte tari si le putem consuma tot timpul anului. Si ele sunt foarte sanatoase. Stiti ce vitamine contin? Au multa vitamina C, care ne ajuta si ea sa nu ne imbolnavim; sau atunci cand suntem deja bolnavi, continutul lor de vitamina C ne ajuta sa ne vindecam mai repede. Portocalele si lamaile, ca alte fructe de altfel, ne apara de boli si ne scapa de febra. -Pentru ce sunt bune portocalele si lamaile? Se solicita doi-trei copii care sa repete aceste lucruri. -Cui ii plac strugurii? Ridicati jetoanele cu struguri! -Ce gust au ei? Dar culoare? Cum se numesc locurile in care cresc struguri? -De ce consumati struguri? Trebuie sa stiti ca strugurii sunt foarte sanatosi, ne ajuta stomacelul sa marunteasca alimentele mai repede, ne dau energie si ne curata organismul. Se solicita doi copii care sa sintetizeze cele mentionate anterior. Sinteza: Dar nu numai strugurii, merele, portocalele si lamaile sunt fructe sanatoase. Toate fructele sunt foarte sanatoase pentru ca au multe vitamine, iar vitaminele ne dau putere sa luptam impotriva bolilor, a microbilor care ne imbolnavesc.Cu cat mancam mai multe fructe, cu atat mai multe vitamine intra in organismul nostru, iar ele lupta cu microbii care intra inauntrul nostru ca sa ne imbolnaveasca. Ii inving si astfel noi nu ne mai imbolnavim. Mancand fructe, ne pastram sanatatea. -De ce trebuie sa mancam fructe? -Ce contin fructele? -Ce fac vitaminele cu microbii din corpul nostru? -Ridicati jetoanele cu fructul care ne albeste dintii! -Acum cele cu fructele care ne scad febra! -Ridicati jetoanele cu fructele care au vitamine si ne dau sanatate!(Se ridica toate jetoanele) -Sub ce forma putem consuma fructele? Indiferent ca sunt proaspete, in compoturi, dulceturi sau prajituri, fructele sunt foarte sanatoase, asemeni legumelor, si trebuie sa consumam cat mai multe.
Aprecierea copiilor care au raspuns bine si au manifestat interes pentru activitatea propusa si incurajarea participarii celorlalti in urmatoarele activitati. In incheierea activitatii, se prepara o salata de fructe, care apoi se consuma.
|
-aprecierea pozitiva a copiilor care raspund correct
Evaluari frontale si individuale |