Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE ACTIVITATE GRUPA: mica si mijlocie, activitate practica

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: mica si mijlocie

DOMENIUL  DE ACTIVITATE: activitate practica

MIJLOC DE REALIZARE: Aplicatie Hora

TIPUL ACTIVITATII: Sistematizarea cunostintelor

OBIECTIV CADRU:

*   Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica

OBIECTIVE DE REFERINTA:



*   sa fie capabil sa realizeze lucrari practice inspirate din natura si viata cotidiana, valorificand deprinderile de lucru insusite.


OBIECTIVE OPERATIONALE:

*   O1. Sa identifice si sa descrie materialele de lucru;

*   O2. Sa  enumere utilitatea materialelor de lucru;

*   O3. Sa denumeasca culorile creioanelor;

*   O4. Sa execute corect operatiile de aplicare si colorare;

*   O5. Sa verbalizeze operatiile pe care le-a efectuat si ordinea acestora;

*   O6. Sa-si evalueze lucrarea executata integrand-o in expozitie;

METODE SI PROCEDEE: Conversatia, observatia, demonstratia

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:papusa, ecusoane, coli de hartie, creioane

colorate.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

" Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita decopii", Editura V&I Integral, Bucuresti, 2000;

"Laborator prescolar" - Ghid metodologic, Editia a II-a revizuita, Liliana Ezechil, Mihaela Paisi Lazarescu, Editura V&I Integral, Bucuresti, 2002

"Curriculum pentru invatamantul prescolar", Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului

"Bastel - spaß", Susanne Girndt, Editura Bassermann`sche Verlagsbuchhandlung, Niedernhausen

DURATA: 35-40 min

Scenariul didactic

EVENIMENT

DIDACTIC

Ob.

Op.

CONTINUTUL STIINTIFIC

INTERSUBIECTIVITATE

METODE SI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

1. Moment organizatoric

Pregatirea salii de grupa si a materialului didactic.

Pregatesc materialul didactic;

Aranjez clasa:

Invit copiii in clasa  si ii rog sa se aseze la masute

Conversatia

Explicatia

Ecusoane

2. Captarea atentiei

Introducerea in activitate o voi realize prin prezentarea imaginilor sugerand aspecte de le Unire si prin recitatrea sau interpretarea unui fragment din cantecul "Hora Unirii"


Conversatia

Papusa

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

Tema activitatii: Aplicatie "Hora"

La activitatea practica de azi, vom aplicahora papusii din hartie.

Conversatia

Modelul executat in prealabil

4. Dirijarea invatarii

O1

O2

O3

O4

Instuirea materialului didactic si descrierea acestuia.

Executarea demonstrativa a lucrarii.

Organizarea activitatii

Executarea lucrarii

Frontal, prin intrebari, provoc copiii sa identifice si sa descrie materialele care le au pe masute.

Demonstrez cum se realizeaza lucrarea executand Hora papusii explicand fiecare procedeu pe care il parcurg:

Am sa va arat cum se face aceasta lucrare. Iau fasia de hartie care este pliata ca un evantai cu 6 pliuri,fiecare va gasi in cosuletul lui lipici, omuletii de hartie. Desfac pliurile si am obtinut o hora, dar care nu au ochi, nas, gura si nici costume.. Acum sunt gata aplicatii oamenii nostri  dar sunt cam tristi ca nu au pic de culoare. Cu ajutorul creioanelor colorate colorati palariile, ochii, nasurile si costumele cat mai vesel pentru a -i pregati de hora. Acum "Hora" este gata pentru expozitie.

- copii urmeaza exemplul din demonstratia data.

- copii executa lucrarea " Hora papusii" dupa demonstratia data.

Conversatia

Demonstratia

Fasii de hartie pliate,

Creioane colorate.

5. Retentia si transferul

O5

O6

Afisarea si analizarea lucrarilor

Solicit frontal copiilor sa spuna cum s-a numit activitatea practica, care a fost ordinea in care s-a realizat lucrarea si de ce materiale a fost nevoie pentru aceasta.

Conversatia

6. Evaluarea

Evaluarea lucrarilor

Intreb copiii daca le-a facut placere sa lucreze la "Hora papusilor". Fac aprecieri frontale pe marginea activitatii.


Conversatia