Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE ACTIVITATE DIDACTICA Educarea limbajului-educarea comunicarii orale, GRUPA:mare-pregatitoare

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

TIPUL ACTIVITATII:Joc didactic

DENUMIREA ACTIVITATII:Educarea limbajului-educarea comunicarii orale

TEMA:Astazi, ieri, maine

GRUPA:mare-pregatitoare

OBIECTIVE

-precizarea cunostintelor privind notiunile temporale:astazi, ieri, maine;

-folosirea corecta a unor propozitii la timpul prezent, trecut si viitor, potrivit timpului cand se petrece actiunea;



-modificarea corecta a formei verbelor respective;

-activizarea vocabularului cu cuvinte care denumesc obiecte din mediul apropiat copiilor;

-dezvoltarea atentiei voluntare pentru a se observa modificarile verbelor;

-exersarea memoriei

-dezvoltarea spiritului de asociabilitate

SARCINA DIDACTICA:

-recunoasterea formei verbelor la timpul prezent, trecut si viitor, denumirea corecta a timpului cand se petrece actiunea.

REGULILE JOCULUI

-sa se raspunda conform cerintelor educatoarei

-castiga copiii care dau mai multe raspunsuri corecte

ELEMENTE DE JOC:

-miscare

-intrecere

-aplauze

DESFASURAREA ACTIVITATII:

Copiii sunt anuntati ca vor juca un joc numit "Astazi, ieri, maine". Pentru aceasta li se propune sa-si aleaga fiecare o jucarie din dala de grupa.

De exemplu, copilul care isi alege mingea se duce la masa cu jucarii, ia mingea si spune:astazi eu ma joc cu mingea.

Fiecare copil isi alege  astfel jucaria cu care se joaca astazi si formuleaza propozitia respectiva.

Apoi educatoarea intreaba:

-Cine isi aminteste cu ce jucarie s-a ieri?

Cativa copii care isi amintesc cu ce jucarie s-au jucat ieri, raspund de exemplu:"Ieri, eu m-am jucat cu cuburile".

Li se propune copiilor sa-si aleaga si jucariile cu care se vor juca maine si li se indica un loc unde sa fie puse toate aceste jucarii. Fiecare copil isi alege o jucarie pentru maine si o pune pe raftul indicat.



La intrebarea cu ce jucarie te vei juca maine, se raspunde, de exemplu:"Maine, eu ma voi juca cu racheta".

Se explica copiilor ca atunci cand alegem jucaria sa ne jucam astazi, inseamna ca facem acest lucru acum cand vorbim. Cand spunem cu ce jucarie ne-am jucat ieri, inseamna ca ne-am jucat cu aceasta jucarie mai de mult, inainte de momentul vorbirii, iar cand spunem cu ce jucarii ne vom juca maine, inseamna ca le-am ales sa nu ne jucam acum, ci dupa momentul vorbirii noastre, cand venim din nou la gradinita.

Eu ma pot juca cu papusa astazi, m-am jucat cu ursuletul ieri, iar maine, ma voi juca cu mingea.

Se explica jocul:astazi, ieri, maine.

Se spune copiilor o propozitie, iar acestia trebuie sa raspunda cand se intampla. Copiii recunosc forma verbului si spun:astazi, ieri, maine. Raspunsul copilului se anunta mai intai. De exemplu, educatoarea spune propozitia:Mariana imbraca papusa. Si intreaba cand?

-Astazi.

Dan se va duce in excursie. Cand?

-Maine.

Andrei a fost la bunica. Cand?

-Ieri.

Copiii care dau mai multe raspunsuri corecte castiga intrecerea si formuleaza intrebari asemanatoare pe care le adreseaza celorlati copii. Astfel, ei pot sa spuna:

-Eu ma duc la plimbare. Cand?

-Astazi.

-Eu mai voi juca cu prietena mea. Cand?

-Maine.

-Ana s-a jucat cu papusa. Cand?

-Ieri.

Se aplauda raspunsurile corecte, iar cele gresite sunt corectate.

In incheiere, se apreciaza participarea copiilor in joc si li se propune sa se joace in continuare cu jucariile alese pentru a se juca astazi.