|
Proiect de activitate
Data:
Gradinita: Nr. 45, Craiova
Grupa: Mare
Educatoare
Tema: "Cand, cum si de ce se intampla?"
Subtema: "Fenomene specifice toamnei"
Categoria activitatii: DS (Domeniul stiinta)
Mijloc de realizare: Exercitiu cu material individual
Tema activitatii: "Grupeaza frunzele, fructele si legumele dupa culoare si marime!"
Tipul activitatii: Joc-exercitiu
Scopul activitatii:
o Consolidarea deprinderii de a forma multimi dupa criterii date;
o Consolidarea deprinderii de a numara in limitele 1-5;
o Consolidarea deprinderii de a raporta numarul la cantitate;
o Asocierea cu cifra corespunzatoare;
o Utilizarea unui vocabular matematic adecvat.
Obiective operationale:
Cognitiv-formative:
o Sa formeze grupe dupa criteriile date (culoare si marime);
o Sa numere corect in limitele 1-5;
o Sa recunoasca cifrele 1, 2, 3, 4, 5;
o Sa raporteze numarul la cantitate;
o Sa asocieze cifra numarului corespunzator;
o Sa foloseasca limbajul matematic corespunzator;
Psiho motorii:
o Sa resolve sarcina fisei;
o Sa raspunda corespunzator cerintei;
o Sa manipuleze rapid materialele puse la dispozitie pentru realizarea sarcinei;
o Sa pastreze o pozitie corecta in timpul activitatii.
Afectiv atitudinale:
o Sa coopereze pentru realizarea sarcinilor individuale si de grup;
o Sa aprecieze propriile rezultate dar si ale colegilor.
Strategia didactica:
Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul, evaluarea ;
Forme de realizare : frontal, individual;
Mijloace de invatamant : imagini reprezentand frunze, fructe si legume, cifrele 1-5, cosulete, jetoane, ecusoane, carte cu poezii , fise de munca independente, instrumente de scris;
Evaluarea:
Continua: prin observarea comportamentului copiilor, prin analiza actiunilor si a raspunsurilor, corectarea imedita a greselilor, stimulare verbala si prin aplauze;
Finala: fise de munca independente, aprecieri verbale ;
Locul de desfasurare: Sala de grupa
Durata: 25- 30 minute
Material bibliografic:
o "Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii" , Editura V&I Integral, Bucuresti, 2005
o "Activitatile matematice in gradinita", Magdalena Dumitrana, Editura Compania, Bucuresti, 2002;
o "Pedagogie prescolara", Elisabeta Voiculescu, Ed. Aramis, 2003
o Revista invatamantului prescolar, Nr. 1-2/2006
NR. CRT. |
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
evaluare (instrumente si indicatori) |
1.
|
Moment organizatoric |
Asigurarea conditiile optime pentru realizarea activitatii. Aranjarea mobilierului. Pregatirea materialului didactic. Intrarea organizata a copiilor in sala de grupa. |
- frontal ; |
Deprinderea de a se pregati pentru activitate, de a ocupa locul, de a se linisti. |
2. |
Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior |
Copiii vor fi introdusi in sala de grupa, unde vor participa la intalnirea de dimineata dupa urmatorul plan: -salutul -prezenta -stabilirea coordonatelor temporale: anotimpul, luna, ziua saptamanii -completarea calendarului naturii -aspecte caracteristice toamnei: Fructe Legume Flori Fenomene specifice |
|
Raspunsurile si comportamentul copiilor |
3. |
Captarea atentiei |
Educatoarea arata copiilor o cutie de la Zana Toamna. Impreuna vor descoperii materialele necesare pentru jocurile pe care Zana Toamna le propune (ecusoane, cosulete, jetoane) |
- frontal; conversatia, - carte de poezii |
Gradul de interes manifestat pentru materialul prezentat. Raspunsurile copiilor |
4. |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se va realiza in mod direct, prin anuntarea temei si a ascopului activitatii, in termeni accesibili prescolarilor. |
-frontal -conversatia, explicatia. |
Comportamentul copiilor. |
5. |
Dirijarea invatarii |
Toti copiii vor primi ecusoane cu ajutorul carora vor fi impartiti in trei grupe (frunze, fructe si legume). Fiacare grup se va aseza la masuta corecta. Pe panou, voi aseza frunze, fructe si legume mici si mari. La solicitarea mea un copil va alege dintr-un cosulet o imagine si va indica locul ei pe panou. Copiii vor numara si vor selecta cifra corecta pentru fiecare grupa formata (ex : grupa merelor mari si rosii, grupa frunzelor mici si galbene). Fiecare grup de copii va primi pe masuta cate un cosulet cu imagini (reprezentand fructe, legume si frunze) si cifre. Conform ecusoanelor primite, copiii vor selecta imaginile din cosulet. Ex : Daca un copil va avea in piept un mar verde, acesta va selecta din cosulet toate merele verzi si va forma doua grupe : grupa merelor verzi si mari si grupa merelor verzi si mici. Va numara elementele din fiecare multime si va atasa cifra corespunzatoare. Toti copiii procedeaza asemanator. Prin sondaj, voi intreba cativa copii ce grupe au format si cate elemente au multimile formate. |
- frontal, individual. - observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea. -planse, carti, jetoane, cosulete.
|
Capacitatea de a numara corect in limitele 1-5.
Evaluarea capacitatii de a recunoaste si de a denumii cifrele.
Capacitatea de sortare si clasificare a imaginilor dupa criteriile indicate Evaluarea capacitatii de a raporta numarul la cantitate
Comportamentul copiilor. |
6. |
Obtinerea performantei si realizarea feed-back-ului |
Fiecare copil primeste cate o fisa de lucru individuala (Anexele 1,2,3) si se explica sarcinile. |
- individual, - conversatia, explicatia. - fise, creioane colorate. |
Capacitatea de a numara corect in limitele 1-5. |
7. |
Incheierea activitatii |
Aprecieri globale si individuale privind implicarea copiilor in activitate. |
- frontal -conversatia, observatia.
|
Receptivitatea copiilor. Modul cum s-au implicat. |