Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC - Informatica, Calculatorul si componentele lui, Taste speciale

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant:

Disciplina: Informatica

Data:

Unitatea de invatare: Calculatorul si componentele lui

Tema: Taste speciale

Tipul lectiei:  Mixta

Locul de desfasurare: laboratorul de informatica



Durata lectiei: 50 min

Obiective operationale:

O1) Sa defineasca notiunea de tastatura;

O2) Sa enumere grupurile de taste;

O3) Sa utilizeze corect tastatura;

O4) Sa enumere corect tastele special;

O5) Sa descrie tastele speciale;

O6) Sa analizeze corect fiecare situatie;

O7) Sa rezolve rebusul corect;

Strategii didactice:

Principii didactice:

Principiul participarii si invatarii active

Principiul asigurarii progresului gradat al performantei

Principiul conexiunii inverse


Metode de invatamant:

Expunerea, conversatia, explicatia, observatia

Exercitiul, problematizarea, invatarea prin descoperire


Procedee de instruire:

explicatia in etapa de invatare

invatarea prin descoperire, prin lucrul la calculator

problematizarea, in crearea situatiilor problema

conversatia in etapa de fixare a cunostiintelor

Forme de organizare: frontala si individuala

Resurse material: calculatorul, fise de lucru

Metode de evaluare:

evaluare sumativa

evaluare continua pe parcursul lectiei (fisa de lucru si calculator)

evaluare formativa

Desfasurarea lectiei


1.     Moment organizatoric

Se organizeaza si se pregateste clasa- verificarea frecventei.

Captarea atentiei clasei:

- anuntarea subiectului pentru tema respectiva

- anuntarea modului de desfasurare a activitatii


2.     Reactualizarea cunostiintelor:

Ce sunt dispozitivele periferice de intrare?

Ce este tastatura?

Ce introducem de la tastattura?


3.     Comunicarea noilor cunostiinte:

Pentru a deosebi diferitele grupuri de taste elevilor li se va da o fisa de lucru reprezentand o tastatura si impartirea tastelor pe grupuri.


Imagine a tastaturii ce arata tipuri de taste

Elevii vor primi o fisa cu tastatura in care sunt evidentiate tastele speciale si tastele de navigare.


navigare.jpg

Ro_primary.png

4.     Fixarea cunostiintelor:

Elevii vor primi o fisa de lucru (rebus)

FISA DE LUCRU


1.     Permite scrierea cu litere mari si a semnelor aflate in partea de sus a tastelor;



2.     A insera.

3.     Coltul stanga sus

4.     Num...

5.     Pentru a scrie cu aliniat

6.     Trece la un rand nou scris invers

7.     Trece la un rand nou

8.     Sterge caracterul din stanga cursorului

9.     Deplaseaza cursorul la inceputul liniei

10.  A inprima .. Screen

11.  Permite scrierea cu litere mari si a semnelor aflate in partea de sus a tastelor

12.  litera din drepta tastei K

13.  Iesire

14.  ...LOCK

15.  Se foloseste impreuna cu alte taste

16.  Sterge caracterul din dreapta cursorului

17.  PAGE ...

18.  Deplaseaza cursorul la sfarsitul liniei.

19.  .. UP

20.  Se foloseste impreuna cu alte taste

21.  Pentru a scrie cu aliniat

22.  Schimba modul de lucru. (a insera)

23.  Sciem cu litere de tipar (primul cuvant)

24.  Permite scrierea cu litere mari si a semnelor aflate in partea de sus a tastelor






























24

1















14











23

S

S



4





8



11




C



15







20



C

H

H



L

5




B

9


S




A

A

16



18


19

C



A

I

I

2

3

O

T

6

7


A

H

10

H

12


13

P

L

D


17

E


P

T

21

22

P

F

F

I

E

C

A

R

E


C

O

P

I

L


E

S

T

E


U

N


A

R

T

I

S

T

T

N

S

K

B

E

N


K

M

R

F



S



L


P

D


G

L

A

N






S

C



T

T


S

E

I

T



C



E





E


B

S




E




N

E


P


N







T








E




R




E

R


A


T







E








R




T







C

















T











E





















5.     Realizarea conexiunii inverse

Obtinerea performantei se realizeaza prin utilizarea fisei cu continutul BACKSPACE, propusa pentru elevii capabili de performanta care o pot realiza in clasa, si constituie tema pentru acasa pentru ceilalti elevi.

6.     Evaluarea elevilor

Se vor face aprecieri individuale si colective asupra activitatii desfasurate.