|
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de ivvatamant:Scoala cu Personalitate Juridica Talpos
Data: 24.04.
Clasa: a V-a
Profesor:
Obiectul: Limba engleza
Unitatea de invatare:18
Subiectul:Timpul "Present Continuous"
Tipul Lectiei: Fixarea si consolidarerea cunostintelor
Obiectiv fundamental: Consolidarea priceperilor si deprinderilor de recunoastere a verbelor la timpul "Present Continuous" forma afirmativa si interogativa
Obiective operationale:
La sfarsitul orei elevii vor fi capabili :
O1 - sa formuleze,oral, un enunt cu "Present Continuous" pornind de la o imagine (Anexa 1*);
O2 - sa completeze propozitiile cu informatiile dintr-un text
scurt,(Anexa 1,2) citit in gand, obiectivul va fi considerat atins
daca reusesc sa extraga cel putin 3 din cele 4;
O3 - sa relateze, oral, in cadrul grupului, ceea ce au citit;
O4 - sa foloseasca "Present Tense Continuous" in cadrul
intrebarilor si a raspunsurilor, intr-un dialog dirijat(Anexa 3);
O5 - sa ordoneze ,oral, cuvintele de pe jetoane (Anexa 4) in
propozitii obiectivul va fi considerat atins daca reusesc sa
ordoneze cel putin 3 propozitii.
Resurse procedurale:
Metode si procedee:
v M1 - Conversatia
v M2 - Eplicatia
v M3 - Mozaicul
v M4 - Dialogul controlat
v M5 - Lectura
v M1 - Prtoblematizarea
Resurse materiale:
v m 1 - imagini cu actiuni si verbele pe care le folosim
v m 2 - fisele de lucru pentru grupe(1,2)
v m 3 - fisele de lucru pentru munca in perechi(3)
v m 4 - jetoane
Resurse umane:
o Elevii: 11 baieti si 10 fete
Resurse de timp: 50 minute
Forme de organizare a activitatii:
Frontal
Pe grupe
In perechi
Individual
Forme si strategii de evaluare:
Orala
Intrebari structurate
Bibliografie:
Scrivener, Jim "Learning English" , Macmillan Publishers Limited, 2005.
Strungar, Monica; Schuster, Helena; "A guide to learning english"
Cluj-Napoca: Odyseea.
Hardin , G.; Marcheteau, M. ;Savio, M.;Berman, J.-P.;Trad Constantin
Paun - "Gramatica Limbii Engleze pentru toti", Bucuresti -
Editura: Niculescu, 2006.
Nr. crt.
Secvente didactice
Ob, op.
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Resurse procedurale
Resurse materiale
Metode de evaluare
1.
Profesorul saluta clasa.
Profesorul verifica absentii.
Profesorul le cere elevilor sa cante "BINGO"
Elevii raspund la salut.
Elevii canta.
2.
Reactualizarea cunostintelor
O1
Profesorul le cere elevilor sa privesca imaginea pe care le-o arata si sa construiasca un enunt. Numeste unul sau doi elevi pentru o imagine. (Sunt 4 imagini)
Elevii spun enunturile.
Conversatia
Imagini
Orala
3.
Anuntarea temei si a obiectivelor
Profesorul le spune elevilor sa fie atenti pentru ca la sfarsitul orei sa poata formula enunturi care sa contina "Present Tense Continuous" , atunci cand vorbim despre activitati in desfasurare la momentul vorbirii.
Elevii sunt atenti
Explicatia
4.
4.
4.
Dirijarea consolidarii
Dirijarea consolidarii
Dirijarea consolidarii
O2
O3
O4
Profesorul imparte clasa in 3/4 grupe de experti. Fiecare grupa primeste un anumit text. Fiecare membru al grupei primeste o fisa de lucru cu acelas text pe care trebuie sa-l citeasca si propozitii lacunare pe care trebuie sa le completeze.
Dupa ce au terminat de citit profesorul le spune elevilor sa vorbeasca despre textul pe care l-au citit si sa se consulte la raspunsurile pe care le-au dat.
Profesorul le cere elevilor sa se uite pe cartonase si sa se grupeze pe litere(A;B;C;D). In grupele astfel formate fiecare elev isi va citi propozitiile. Fiecare grupa va primi o fisa de lucru pe care trebuie sa o completeze.
Profesorul pune intrebari din textele pe care le-au citit elevii.
Elevii citesc.
Elevii discuta in grup.
Elevii citesc si discuta.
Elevii raspund.
Elevii se asaza in semicerc.
Elevii incep conversatia
Explicatia
Lectura
Conversatia
Lectura
Conversatia
Conversatia
Fisa de lucru
Fisa de lucru
Cartonase
Orala
Orala
Intrebari structurate
5.
Asigurarea retentiei si a transferului
O5
Profesorul ii roaga pe elevi sa aranjeze ouale in ordine astfel incat la sfarsit sa rezulte propozitii.
Elevii le asaza.
Problematizarea
Jetoane
6.
Incheierea lectiei
Profesorul incheie lectia dandu-le elvilor ca si tema de casa sa construiasca 5 enunturi cu "Present Tense Continuous".
Elevii isi noteaza tema.