Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Consiliere si Orientare, CLASA a IX-a, Eu cu bune si cu rele

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA SCOLARA: Colegiul Economic "Virgil Madgearu"

PROPUNATOARE:

PROFESOR :

OBIECTUL Consiliere si Orientare

CLASA a IX-a  L

Data 22. 11.

MODULUL 1. Autocunoastere si dezvoltare personala



TEMA Eu cu bune si cu rele

Tipul lectiei Formare de priceperi si deprinderi

Scopul Analiza personalitatii elevilor si conturarea unei imagini de sine coerente si obiective care sa asigure reusita profesionala si personala.

Unitatea de competenta

1. Autocunoastere si dezvoltare personala

Competente generale

1 Explorarea resurselor personale care influenteaza planificarea carierei


Competente specifice

1.1. Argumentarea importantei increderii in sine, pentru evolutia personala;

1.2. Examinarea caracteristicilor specifice adolescentei;


Competente derivate

- Identificarea punctelor tari si punctelor slabe proprii si ale colegilor;

- Dezvoltarea abilitatilor de autocunoastere si intercunoastere;

- Cunoasterea mijloacelor de imbunatatire a propriei imagini in vederea asigurarii succesului socio-profesional

- Optimizarea increderii in sine si in ceilalti;


STRATEGIA DIDACTICA

Metode si proceee: conversatia, exercitiul, problematizarea, observatia, metoda ciorchinelui;

Mijloace de invatamant : post-it-uri, fise de lucru, coli de hartie, markere

Forme de organizare a activitatii elevilor : activitate frontala, activitate individuala

WEBLIOGRAFIE

www. didactic.ro

http://www.scribd.com/doc/22489700/Metode-de-invatare

http://www.esnips.com/doc/eb9c5100-8040-4f67-9bc6-70ad1ef9381e/Miron-Ionescu---Didactica-moderna

Secventele lectiei/

Timp alocat


Detalieri de continut


Metode si procedee/Forme de organizare

Evaluare

1. Organizarea clasei


2. Captarea atentiei


8 min

- Verificarea prezentei, asigurarea unui climat propice desfasurarii lectiei;

- Profesorul imparte elevilor fise de lucru "Eu in oglinda" (Anexa 1), cu urmatoarele cerinte

1. Cum te vezi?

2. Cum te vad ceilalti

3. Cum ai vrea sa fii vazut

- Elevii rezolva cerintele de pe fise, apoi impreuna cu profesorul discuta raspunsurile.





-expunerea

-conversatia

- frontal



3. Nominalizarea lectiei noi si a obiectivelor operationale propuse

2  min

- Profesorul anunta tema activitatii curente "Eu cu bune si cu rele si competentele ce vor fi dezvoltate

- Identificarea punctelor tari si punctelor slabe proprii si ale colegilor;

- Dezvoltarea abilitatilor de autocunoastere si intercunoastere;

- Cunoasterea mijloacelor de imbunatatire a propriei imagini in vederea asigurarii succesului socio-profesional

- Optimizarea increderii in sine si in ceilalti;

- expunerea

- frontal

individual


4. Dirijarea invatarii


30 min





- Elevii vor completa individual fisa " Steaua respectului de sine"(Anexa 2). Dupa completarea fiselor, se vor discuta si analiza temele abordate in fisa si dificultatile intalnite.

- Profesorul mediaza discutiile si indruma elevii spre alegerile bune, subliniind concluziile. Urmareste ca toti elevii sa isi insuseasca metodele de imbunatatire a propriei imagini - IMAGINEA DE SINE

este modul in care o persoana isi percepe propriile caracteristici fizice, cognitive, emotionale, sociale si spirituale;

este o reprezentare mentala a propriei persoane, un "tablou" in care sunt incluse cunostinte despre sine (abilitati, comportamente, emotii, cunostinte, valori, etc.) si care ne ajuta sa ne reglam comportamentul in societate.


Consecinte ale imaginii de sine negative / pozitive

Imagine de sine pozitiva:

Cresterea performantelor scolare (persoana isi estimeaza corect resursele, isi asuma responsabilitati in conformitate cu cerintele si resursele proprii);

Relatii armonioase in cadrul familiei (respectul de sine determinat de o imagine de sine pozitiva favorizeaza manifestarea respectului din partea celorlalti; rezolvarea conflictelor este mai simplu de realizat in conditiile in care cei implicati in conflict nu se autoinvinovatesc si nu ii invinovatesc pe ceilalti);

Relatii bune cu colegii si prietenii de aceiasi varsta (elevii isi pot pune in evidenta calitatile fara a le devaloriza pe ale celorlalti)

Imagine de sine negativa:

Scaderea performantelor scolare sau la locul de munca, datorita subestimarii resurselor, neasumarii responsabilitatilor;

Relatii nearmonioase in cadrul familiei (lipsa de respect fata de sine favorizeaza lipsa respectului manifestat fata de ceilalti membri din familie; in timpul conflictelor se invinovatesc excesiv sau ii critica pe ceilalti);

Relatii deficitare cu cei de aceeasi varsta (elevii vor sa isi mentina stima de sine crescuta impunandu-se, insa fac acest lucru nerespectand drepturile celorlalti si valoarea lor, ceea ce afecteaza relatiile cu acestia.


Exercitiu Se cere elevilor sa completeze, in scris, propozitiile din fisele individuale (Anexa3), pentru a afla nivelul stimei de sine. La ultima intrebare raspunsul va fi afirmativ sau negativ.


Profesorul citeste "Poveste cu talc" (Anexa 4), poveste ce are menirea de a le spori increderea in propria persoana.


- dialogul

- conversatia

- expunerea

- frontal

- individual


- observarea sistematica

5. Evaluarea activitatii


8 min

In ultimele 8 min., profesorul propune o activitate de realizare a unui ciorchine (Anexa 5)care sa cuprinda motivele pentru care ei considera ca iti poti face prieteni printre colegii de clasa. Elevii sunt impartiti in doua grupe, fiecare grupa primeste cate o coala mare de hartie si un marker. La sfarsit, plansele se vor afisa, discuta, completa.



- metoda ciorchinelui

- frontal



6. Concluzii


1 min

Discutii pe marginea activitatilor desfasurate.

- conversatia

- frontal


7. Anuntarea temei pentru ora urmatoare

1 min

" Am un stil de viata sanatos

- explicatia

- frontal


5. Asigurarea retentiei si a transferului


- Prin intrebari directe, inverse, frontale, individuale, profesorul insista asupra aspectelor importante care trebuie urmarite in asigurarea unei imagini proprii favorabile.

- Fiecare elev va lipi cate un post-it in forma de frunza : pe ramuri daca i-a placut lectia sau langa radacina copacului daca nu i-a placut lectia.


- problematizarea

- conversatia

- analiza

- frontal

- aprecieri verbale

- intarirea raspunsurilor

Anexa 1

 


Nume si prenume elev:

Clasa:

EU IN "OGLINDA"

Cum te vezi?

__________________

__________________

Cum te vad ceilalti?

Cum ai vrea sa fi vazut?

_____ _______ ______ _________

Anexa 2

 
Oval Callout: Doua obiective de viitor,Oval Callout: Doua lucruri pe care le aduci intr-o prietenie.,Oval Callout: Doua lucruri pe care ai dori sa le schimbi la persoana ta.




Anexa 3

 


  Completati urmatoarele propozitiii lacunare !




1.Daca lumea ar fi un cer infinit , mi−ar placea sa fiu

2.Daca lumea ar fi un ocean fara sfarsit , mi−ar placea sa fiu.

3.Daca lumea ar fi un imens desert de nisip sub un soare torid ,

mi−ar placea sa fiu..

4.Daca lumea ar fi un enorm arbore , mi−ar placea sa fiu.

5.Daca lumea ar fi exact asa cum pare ca este , ti−ar placea sa ramai asa

cum esti ?


  Completati urmatoarele propozitiii lacunare !


1.Daca lumea ar fi un cer infinit , mi−ar placea sa fiu

2.Daca lumea ar fi un ocean fara sfarsit , mi−ar placea sa fiu.

3.Daca lumea ar fi un imens desert de nisip sub un soare torid ,

mi−ar placea sa fiu..

4.Daca lumea ar fi un enorm arbore , mi−ar placea sa fiu.

5.Daca lumea ar fi exact asa cum pare ca este , ti−ar placea sa ramai asa

cum esti ?

Anexa 4

 
Poveste cu talc

O femeie avea doua vase mari, pe care le atarna de cele doua capete ale unui bat, si le cara pe dupa gat. Un vas era crapat, pe cand celalalt era perfect si tot timpul aducea intreaga cantitate de apa.

La sfarsitul lungului drum ce ducea de la izvor pana acasa, vasul crapat ajungea doar pe jumatate.

afrique-04 Timp de doi ani, asta se intampla zilnic: femeia aducea doar un vas si jumatate de apa. Bineinteles, vasul bun era mandru de realizarile

sale. Dar bietului vas crapat ii era atat de rusine cu imperfectiunea

sa, si se simtea atat de rau ca nu putea face decat jumatate din munca

pentru care fusese menit!

Dupa 2 ani de asa zisa nereusita, dupa cum credea el, i-a vorbit intr-o zi femeii langa izvor:

- Ma simt atat de rusinat, pentru ca aceasta crapatura face ca apa sa se scurga pe tot drumul pana acasa !

Femeia a zambit :

- Ai observat ca pe partea ta a drumului sunt flori, insa pe cealalta nu? Asta pentru ca am stiut defectul tau si am plantat seminte de flori pe partea ta a potecii, si, in fiecare zi, in timp ce ne intoarcem, tu le uzi.

- De doi ani culeg aceste flori si decorez masa cu ele. Daca nu ai fi fost asa, n-ar mai exista aceste frumuseti care improspateaza casa. Fiecare dintre noi avem defectul nostru unic. Insa crapaturile si defectele ne fac viata impreuna atat de interesanta si ne rasplatesc atat de mult!

Trebuie sa luam fiecare persoana asa cum este si sa cautam ce este bun in ea.

DECI, pentru prietenii mei: va urez sa aveti o zi buna si nu uitati sa mirositi florile de pe partea voastra a drumului!

Anexa 5

 

Imi pot face prieteni printre colegii de clasa pentru ca