Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic clasa a iii-a step by step

PROIECT DIDACTIC

CLASA a III-a STEP BY STEP

Scoala ..

data

 Propunator:  

kidzbar

Activitatea I

 INTALNIREA DE DIMINEATA

Data:



Scopul: formarea capacitatii de exprimare si de relationare in cadrul grupului

Obiective:

*     sa citeasca in ritm propriu mesajul si agenda zilei;

*     sa completeze calendarul naturii, graficul temperaturii, respectand simbolurile si succesiunea zilelor;

*     sa desprinda informatii de detaliu din mesaj;

*     sa participe la rezolvarea sarcinilor de lucru din mesaj;

*     sa participe la discutii, prezentand noutatile si formuland intrebari si raspunsuri;

*     sa manifeste atitudine degajata in comunicarea cu persoanele cunoscute
(colegi, invatatoare).

Metode si procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, observatia, jocuri creative;

Mijloace de invatamant: mesajul zilei, agenda zilei, calendare, graficul temperaturii;

Moduri de organizare: activitate frontala, activitate individuala.



DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele activitatii

Ob.

Activ. cadrului didactic

Activ. elevilor

Metode si procedee

Moment organiza-

toric


Elevii vor fi asezati in semicerc, pregatiti pentru intalnirea de dimineata.

Se canta cantecul ,, Prieteni 1, 2,3''

Elevii canta cantecul si se inscriu la noutati

conversatia

Captarea atentiei


Ii invit sa joace jocul de energizare

,,Ghiceste-ma".

Fiecare membru al grupului primeste cate o bucata de hartie pe care va scrie cateva lucruri despre el: inaltimea, culoarea ochilor, culoarea parului, varsta, etc. Atentie!!! Nimeni nu trebuie sa-si scrie numele sau sa dezvaluie un detaliu evident despre sine.

De ce? Pentru ca, dupa ce toti vor fi scris, conducatorul grupului va strange toate foile; apoi fiecare participant va extrage dintr-o 'palarie' un alt bilet .Pe rand se vor citi toate biletele si cu totii vor fi atenti sa ghiceasca despre cine este vorba.

La final, fie ca a fost descoperit, fie ca nu, fiecare isi va spune numele si alte caracteristici, de data aceasta, despre personalitatea sa.


Elevii isi reamintesc regulile si pornesc jocul.

explicatia

jocul

Calendarul naturii


Solicit elevilor sa completeze calendarul naturii, graficul temperaturii, precizandu-se data zilei in curs si observatiile meteo.

Propun elevilor cateva exercitii matematice si precizez cateva semnificatii ale zilei.

Elevii vor completa data, vor alege simbolul potrivit vremei,

Completeaza tabelul cu grade, completeaza graficul lunii februarie.

conversatia

exercitiul

Mesajul zilei si agenda


Solicit elevilor sa citeasca mesajul zilei si apoi sa rezolvam sarcinile propuse.


Apoi elevii citesc agenda zilei unde descopera  centrele deschise, tema propusa si obiectivele urmarite. (vezi anexa 1)


Elevii citesc  mesajul  zilei, identifica cuvintele cheie, discuta pe baza mesajului.

Elevii citesc agenda zilei.

problemati-zarea

lectura,

exercitiul

Noutatile


Elevii inscrisi la noutati sunt invitati pe scaunul autorului pentru a ne comunica noutatea.

Elevii urmaresc cu atentie.

conversatia

Incheierea activitatii


Joc,, Alege ce ti se potriveste!''



Alegerea centrului de activitate.

Elevii vor alege imaginea potrivita starii lor sufletesti din acea zi.

Elevii isi aleg centrul de activitate in functie de jetoanele cu care au participat la mesaj.





exercitiul

Activitatea II

 ACTIVITATEA PE CENTRE

OBIECTIVE DE REFERINTA

MCj02905020000[1]

CITIRE

  2.5 sa utilizeze corect in exprimarea orala proprie elementele de constructie a comunicarii studiate;

  3.3 sa citeasca in mod constient, corect, fluent si expresiv un text;

3.2 sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit.


SIGN_INSCRIERE:

3.6 sa recunoasca in texte diferite elementele de constructie a comunicarii studiate;
4.1 sa scrie corect litere, silabe, cuvinte, enunturi.

MCj01346670000[1]             MATEMATICA:

1.3.sa efectueze operatii de  adunare si scadere cu numere mai mici decat 10000;

2.6.sa rezolve si sa compuna probleme in intervalul de numere naturale de la 0 la 10000;


d39400a375  ARTE :

2.2 sa confectioneze produse utile, folosind materiale si tehnici variate ;

OBIECTIVE OPERATIONALE

CITIRE
O1-sa citeasca textele corect, coerent, fluent si expresiv  ;
            O2-sa descopere cuvintele din aritmogriful scolar;
O3-sa identifice partile de vorbire invatate  din textele date ;
O4- sa exprime acordul sau dezacordul in legatura cu un fapt ; 
O5- sa participe la jocul de rol;
O6- sa coopereze cu membrii echipei, respectand regulile de lucru in grup.

 SCRIERE
O1- sa completeze razele soarelui cu partile de vorbire indicate ;
O2- sa alcatuiasca propozitii cu partile de vorbire descoperite ;
O3- sa completeze in perechi fisa cadranelor ;
O4- sa rezolve pe fisa exercitiile propuse ;
            O5-sa coopereze cu membrii grupei in realizarea ciorchinelui cu parti de vorbire invatate.

MATEMATICA

O1 - sa ordoneze crescator/descrescator numerele date;

O2 - sa stabilesca succesorul/ predecesorul numerelor date;

O3 - sa formeze numere din cel putin 4 cifre dupa reguli date ;

O4- sa afle corect termenul necunoscut;

O5- sa rezolve corect probleme cu operatii matematice invatate .

ARTE
O1- sa observe modelul si sa respecte etapele de lucru;

O3- sa imbine tehnica decuparii, indoirii cu tehnica lipirii pentru a obtine lucrarea propusa;

O4- sa dovedeasca creativitate in realizarea elementelor de decorare machetei;

STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE
METODE SI PROCEDEE
1) SPECIFICE LIMBII ROMANE ( Citire):
 lectura, conversatia, exercitiul, invatarea prin cooperare, activitatea creativa, aritmogrif,jocul de rol, munca independenta.

2) SPECIFICE LIMBII ROMANE ( Scriere ):

conversatia, exercitiul, invatarea prin cooperare, activitatea creativa, munca independenta, explicatia, metoda cadranelor, jocul.

3) SPECIFICE MATEMATICII:
explicatia, munca independenta, exercitiul, conversatia, jocuri creative, diagrama Wenn.

4) SPECIFICE ARTELOR:
explicatia, convorbirea, munca independenta, asamblarea, activitatea creativa.

MIJLOACE DIDACTICE

1)     LIMBA ROMANA( Citire)

Fise de lucru pentru aritmogrif, texte de citit,

2)     LIMBA ROMANA( Scriere)

Fise de lucru, cadranele, plansa ciorchinele.

3)     MATEMATICA

 zar, fise de lucru, poster.

4)     ARTE

lipici, carioci, foarfece, fise de lucru,planse model.

MATERIAL DIDACTIC AUXILIAR
 markere;
mesajul zilei;
agenda zilei;
calendarul naturii.
MODURI DE ORGANIZARE A INVATARII
frontal,
pe grupe,
individual,
in perechi.
RESURSE INFORMATIONALE
T. Palasan, Ghidul programului de informare formala a institutorilor/invatatorilor Curriculum pentru clasele III - aIVa , Bucuresti, 2003
Carmen Iordachescu ,Sa dezlegam tainele textelor literare, clasa a IIIa, , Editura Carminis
Elena Nica, Dumitru Loghin ,Matematica- probe aplicative , Editura Carminis;
Gabriela Bratu ,Aplicatii ale metodelor de gandire critica in invatamantul primar''
Anina Badescu, Sa deslusim tainele matematicii, Editura Aramis, Bucuresti 2001

*     CITIRE

- cerinte--MCj02905020000[1]

MCj02905020000[1]  1. Rezolva aritmogriful impreuna cu elevii de la centru- in grup; ( vezi anexa 2)

MCj02905020000[1]  2. Alege un text de la centru. Citeste-l in gand. Exprima acordul sau dezacordul fata de faptele personajelor.Argumenteaza raspunsurile,explicand de ce esti sau nu de acord cu faptele prezentate completand tabelul pe caiet.(vezi anexa 3)

MCj02905020000[1]  3. Subliniaza toate  verbele  din textul ales - individual;

MCj02905020000[1]  4. Citeste colegului textul si raspunsurile argumentate;

 5.Joc de rol: "De-a dialogul"Realizati dialoguri cu fata mosneagului si cu fata babei.Spuneti-le ce va place ,dar si ce nu va place din purtarea lor.Exprimati-va increderea si in fata babei.Credeti ca i-ar placea acest lucru?Ce urmari ar putea avea o astfel de atitudine pozitiva? MCj02905020000[1]

HARNICEI- O FISA SURPRIZA( vezi anexa4)

MCj02905020000[1]

Fiti activi si creativi si va veti bucura de activitate!!!



SCRIERE

 - cerinte-

1. Joaca-te! Soarele iti zambeste daca vei rezolva corect sarcinile de pe afis- in grup;
( vezi anexa 5)
2. Completati fisa cadranele impreuna cu cel de langa tine- in perechi;
( vezi anexa 6)

 3. Rezolva  exercitiile propuse  din fisa de lucru- individual; ( vezi anexa 7)



HARNICEI!!!!-  Mickey Mouse si prietenii lui te  invita intr-o

calatorie in cosmos.Foloseste cat mai multe cuvinte care arata actiuni. ( vezi anexa 8)



Spor la lucru si ganditi-va la foaia pe care scrieti ca o doare rau daca apasati cu stiloul pe ea!!!

MATEMATICA

- cerinte-


*     1. Arunca cu zarul si rezolva sarcinile propuse pe fiecare fata- in grup;( vezi anexa 9)

*     2. Completeaza diagrama Wenn- in perechi; ( vezi anexa 10)

*     3. Rezolva  exercitiile de pe fisa- individual ;( vezi anexa 11)


Harnicutii !!!! Fluturasul vrea sa ajunga la floare. Ajuta-l !!!

 ( vezi anexa 12)

Spor la lucru si dovediti ca sunteti prieteni adevarati ai matematicii!!!!


ARTE

- cerinte-MCBD04907_0000[1]

1. Observa plansa model;

MCBD04907_0000[1]
  2.Respectand etapele de lucru realizeaza un tablou vesel de primavara;

                                         a)-taie farfuria ca in model;

b)alege apoi o culoare si coloreaza fata caracatitei;

MCBD04907_0000[1]c)lipeste pe partea necolorata fasii de hartie,apoi lipeste-i ochi si gura din hartie.

  3. Impreuna cu ceilalti colegi realieaza macheta cu vietuitoare acvatice.

  HARNICEI!!! Scrieti un text despre primavara( vezi anexa 13)

Fiti cat mai creativi! Se poate invata in fiecare zi!!!!

EVALUAREA LA SCAUNUL AUTORULUI


Invatatorul va urmari:

CITIRE:

v    Citirea fluenta, corecta, expresiva a textelor ;
v    Completarea corecta a aritmogrifului
v    Recunoasterea verbelor din textele propuse ;
v    Exprimarea acordului sau dezacordului;

SCRIERE:
v    Completarea corecta a cadranele de pe fisa de lucru ;
v    Rezolvarea corecta a exercitiilor din fisa de lucru;
v    Antrenarea in cadrul jocului ,,Soarele iti zambeste''.

MATEMATICA:

v    Stabilirea succesorilor/ predecesorilor numerelor date;

v    Completarea corecta a diagramei Wenn ;

v    Rezolvarea corecta a exercitiilor de pe fisa de lucru .



ARTE

v    Respectarea etapelor de lucru;

v    Realizarea cat mai creativa a machetei cu vietuitoare acvatice.

 ANEXE

ANEXA 1

  Agenda zilei

8:00- 8:50  - Intalnirea de dimineata

9:00  -11:50 - Activitatea pe centre

Citire:

Unitatea 7

Exprimarea acordului sau a dezacordului in comunicare - recapitulare

 Scriere:


Unitatea 7

Exprimarea acordului sau a dezacordului in comunicare

,,Ne pregatim pentru evaluare''

Matematica:

 ,,Adunarea si scaderea numerelor naturale de le 0 la 10000''-consolidare

 Arte:

  ,, Vietuitoare acvatice''

12:00 -13:00 -Pauza de masa

13.00- 15.00 - Continuarea activitatilor pe centre

 15.00- 16.00- Evaluarea activitatilor de la centre

ANEXA 2

ARITMOGRIF 


            Inlocuind cifrele prin litere, veti afla pe diagonala numele unui parti de vorbire pe care ati studiat-o, iar pe randurile orizontale exemple de astfel de cuvinte.


1

5

3

4

2

6

7

2


8

9

7

2

6

7

2







3

10

11

2


4

2

10



( SOLUTIE: 4 - B ;1 - V; 7 - T; 2 - E; 6 - S;3 - R; 5 - O; 8 - C; 9 - I; ;10 - A; 11 - D;  )


ANEXA 3

TEXT 1

Este ora de desen.Elevii au de colorat o plansa cu fructe.Maria nu-si gaseste culoarea rosie.

-Te rog,Elena da-mi voie si mie sa iau putin rosu de la tine!o roaga Maria pe colega ei de banca.

-Nu pot!Imi trebuie si mie!

-Numai putin.Voi colora un singur mar.

-Nici atat!

Maria coloreaza merele cu albastru.

Sunt de acord

Argumenteaza

Nu sunt de acord

Argumenteaza



TEXT 2

Alexandru si Ioana se plimbau pe o alee in parc.

Ioana spune:

-Mi-a venit o idee!Stii la ce m-am gandit?

-Daca-mi spui,voi sti,raspunse Alexandru.

-Fiindca este soare,mergem la scaldat?Este un strand in apropiere.

-Buna idee!Vom trece pe acasa sa le spunem parintilor,adauga Alexandru.

-Facem o baie si ne intoarcem repede.Ei nu vor sti,zice Ioana.

-Eu nu pot sa-i mint pe parinti.Data viitoare nu voi mai iesi.

Sunt de acord

Argumenteaza

Nu sunt de acord

Argumenteaza


ANEXA 4

 FISA SURPRIZA

*     Completati spatiile libere cu numeralele corespunzatoare pentru a obtine titlurile urmatoarelor opere literare:


,, Alba-ca-Zapada si cei .... pitici''

,, Iedul cu .... capre''

,, ....si una de nopti''

,, Ali -Baba si cei .........  hoti''

,, Capitan la .........  ani''

,, Capra cu .iezi''

,, Punguta cu .bani''


*     Gasiti cat mai multe verbe in dreptunghiul de mai jos, pe orizontala si pe verticala. Colorati-le!


C

O

A

S

E

E

U

S

A

D

P

B

E

A

N

C

D

A

P

T

E

E

G

R

E

A

R

R

A

D

E

I

O

F

E

R

A

E

E

E

U

A

C

I

R

C

U

C

A

Z

E

R

E

R

A

I




Isosceles Triangle: pronume personal
ANEXA  5


Isosceles Triangle: adjectiv

 
 substan
,Isosceles Triangle: verb,Isosceles Triangle: numeral,Isosceles Triangle: substantiv comun,Isosceles Triangle: substantiv
propriu





*     Alcatuiti cate o propozitie cu partile de vorbire corespunzatoare in norisorul alaturat razei!


ANEXA 6

CADRANE




 Subliniati  verbele din urmatorul  text:


,,A trait de mult un rege vestit.El a chemat la sine pe sfetnicul sau:

-Dumneata stii multe lucruri.Vreau un vistiernic cinstit.

-Vom alege pe cel mai usor dansator,Maria ta.''

(dupa Voltaire)



Continua dupa model:


doi - al doilea

trei-

sapte-

noua-

zece-



Desparte in silabe cuvintele:

zmee ..

licee..

fiindca.

viitoare.

vaccin.

accident

muzee.

stiinta






Ghiceste numerele care se ascund. Scrie-le cu litere !



scan0001





ANEXA 7


                                                                             Fisa de lucru


1.      Intregiti cu pronume sau verbe corespunzatoare propozitiile:

Fratele meu. .

- Cine..cu raluca?

.primavara!

studiem engleza.

..vei ajunge la doctor.

2.Scrie un enunt:

a)in care verbul  a colora sa fie la persoana a II a ,numarul plural;

b)cu ajutorul unui verb la persoana a III a,numarul plural;

c)cu ajutorul verbului lucreaza


ANEXA  8

IMG_0006.jpgIMG_0029.jpg


IMG_0027.jpgIMG_0012.jpg

IMG_0020.jpgIMG_0018.jpg

IMG_0014.jpg IMG_0044.jpg


ANEXA 9

images.jpg

Sarcini:


1.     Care este cel mai mare numar par de 4 cifre mai mic decat 10000?

2.Grupeaza convenabil termenii pentru a obtine rezultatul mai rapid:

2+ 6+ 8+ 4+ 3 +7=______

10+50+70+50+90+30=______

2.     509+310+1+290=______

3.     Stabileste succesorul numarului 1234

4.     Stabileste predecesorul numarului 21304

5.     Folosind cifrele 1,2,3,4, formeaza numere.

6.     Verifica daca sunt adevarate egalitatile .

456+687=687+456

360+430=330+460



ANEXA  10

Diagrama Wenn


                         Numerele 0-1000 Numerele 1000- 10000


63, 4120, 357, 3000 , 980, 2450, 230,560, 990, 5300, 1001, 6700, 3701, 306

ANEXA 11

                                                            FISA DE  LUCRU

.1. Calculeaza  si  verifica  prin  operatia  inversa :

2 547 + 3 201 =3 284 + 4  637 =


2. Efectueaza  calculele  si  vei  afla  cate  nuci  a  strans  pentru  iarna  fiecare  veverita  in  scorbura  sa .

2 899 - 1 501 + 2  243 =( 3 682 + 5 264 ) - 4 527 =


3. Afla  termenul  necunoscut  din  egalitatile :

7 000 + m = 9 500n - 580  = 4 830 p  +  4 207  =  6 148

  m = n = p =  

  m = n = .. p =

Vf. Vf.   Vf. .

5. Se  dau  numerele :  2 186 , 4 159 , 1 327  si  3 708  .

  a) Calculeaza  suma  numerelor  pare, apoi  diferenta  numerelor  impare .



b)     Afla  cu  cat  este  mai  mare  suma  decat  diferenta  obtinuta .


6. Jucandu-se  pe  calculator, Madalin  a  acumulat  la  un  joc  1 386 de  puncte, iar  la  alt  joc  cu  148 de  puncte  mai  putin . Cate  puncte  a  acumulat  Madalin  la  cele  doua  jocuri ?

  * Scrie  rezolvarea  si  sub  forma  de  exercitiu .


ANEXA 12

HARNICEI!!!

Fluturasul vrea sa ajunga la floare. Ajuta-l!!!







 


 




 




 

1.Numere pare formate din 4 cifre

2. Numere de 5 cifre, cu toate cifrele impare

3. Numerele care il succed pe 99999

4.Numere care au la ordinul unitatilor, clasa miilor pe 3

5. Numar de 5 cifre care are suma cifrelor 15.


ANEXA 13

Picture 010vector-ecology-set-5-prev-by-dragonart

 

Imagineaza-ti un dialog intre  un peste si o caracatita si  modul cum sunt acestia afectati de poluarea apelor.Coloreaza apoi imaginea.


vector-ecology-set-5-prev-by-dragonart