Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie CLASA : a IV-a, limba si literatura romana, poezia "Sfatul degetelor" de Elena Farago

Proiect de lectie

Liceul Pedagogic "Carmen Sylva"

DATA : 15. 11.

CLASA a IV-a C

PROPUNATOR

ARIA CURRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE

OBIECTUL limba si literatura romana



SUBIECTUL poezia "sfatul degetelor" de elena farago

TIPUL LECTIEI : DOBANDIRE DE NOI CUNOSTINTE

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Sa enumere alte poezii scrise de Elena Farago ( Catelusul schiop, Gandacelul, Closca, Motanul pedepsit )

Sa citeasca poezia constient, cursiv si expresiv.

Sa comenteze fiecare strofa  din poezie.

Sa explice intelesul proverbelor: " Vorba multa, saracia omului ", " Nu lasa pe maine ce poti face azi".

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:  Conversatia, explicatia, exercitiul.

MIJLOACE DIDACTICE:  Manual de limba si literatura romana clasa a IV-a, Poza cu Elena Farago, ghcitoare.

FORMA DE ORGANIZARE: Colectiv dirijat, individual dirijat.

BIBLIOGRAFIE:

1.    Pitila T., Mihailescu C., 2006, Limba si literatura romana manual pentru clasa a IV-a, editura Aramis, Bucuresti.

2.    Craciun C., 2009,  Metodica predarii limbii romane in invatamantul primar, editia a IV-a, editura Emia, Deva.

Secventele

lectiei

Continutul lectiei

Strategii didactice

Evaluare

Obs.

Metode si procedee

Mijloace didactice

Forma de organizare

1.

Organizarea clasei

2 min.

Se stabilesc conditiile care permit o buna desfasurare a lectiei:

aerisirea salii de clasa;

pregatirea materialului didactic;

asigurarea ordinii si a disciplinei;

adoptarea unei pozitii corecte in banca;


Conversatia

Colectiv dirijat

2.

Reactualizarea cunostintelor

5 min.

Li se vor pune elevilor intrebari din lectia trecuta.

Ce opera ati studiat voi data trecuta la limba romana? Noi am studiat Povestea crocodilului care plange dupa Valdimir Colin.

Care sunt personajele intamplarii? Crocodilul, caprioara si papagalul.

Unde se petrece actiunea? Pe malul unei ape.

De ce plangea crocodilul? Pentru ca a inghitit un explorator cu pusca, cu ranita cu tot si ii parea rau.

Conversatia

exercitiul

Colectiv dirijat

3.

Captarea atentiei

1 min.

.Le vom citi copiilor o ghicitoare pentru a face trecerea la lectia noua.

Cinci pitici

Cinci voinici

Cat ii vezi de mititei,

Faci cu ei

Tot ce vrei.

Scrii,

Joci mingea,

Impletesti,

Palate construiesti.

(degetele)

Conversatia

Ghicitoarea

Colectiv dirijat

4.

Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale

5 min.

Elevii vor fi anuntati ca azi vor invata poezia " Sfatul degetelor " de Elena Farago. Se va scrie titlul poeziei pe tabla si elevii in caiete.

Le vom arata copiilor o poza cu autoarea poeziei si le vom prezenta cateva date despre ea.  Vom intreba elevii daca mai cunosc si alte poezii ale acesteia, iar daca nu le vom spune noi: Catelusul schiop, Gandacelul, Closca, Motanul pedepsit.

Conversatia explicatia

Poza cu Elena Farago

Colectiv dirijat

5

Dirijarea invatarii

30 min.

Vom incepe prin a citi cu intonatie poezia, ca model pentru copii, iar apoi se va face citirea stafeta (fiecare elev cate o strofa), a poeziei.

In continuare vom raspunde la intrebari si vom efectua exercitiile din manual de la pagina 43, a caror rezolvare va fi scrisa pe tabla de catre noi, iar de elevi in caiete.

Intrebari pe baza textului:

1.     Care sunt personajele din poezie ?

Personajele din poezie sunt: degetul mare, aratatorul, degetul mijlociu, inelarul si degetul mic.

2.     Din ce cauza erau suparate degetele?

Cauza supararii degetelor era lipsa de mancare.

3.     Care dintre personaje este indiferent?

Personajul indiferent este inelarul.

4.     Ce propune degetul cel mic?

Degetul cel mic ii indeamna pe ceilalti la munca.

Exercitii:

5.     Cititi versurile care arata indemnul la munca si unire.

" Prinde atunci cel mic sa strige

Mai istet ca ei:

Ce tot plangem si ne frangem?

Hai la munca sa ne strangem

Toti uniti, ca nu ramane

Niciodata fara paine

Cel ce vrea sa si-o castige,

Fratiorii mei!"


6.     Cititi poezia pe roluri, apoi memorati si recitati o strofa.

Se va citi pe roluri poezia si elevii isi vor alege o strofa pe care sa o memoreze, iar apoi sa o recite. Pentru memorare le vom lasa copiilor 5 minute.

7.     Definiti trasaturile pozitive ale degetului mic si pe cele negative ale celorlalte degete.

Trasaturi pozitive ale degetului mic: harnic, intelept, istet.

Trasaturi negative ale celorlalte degete: lenesi, indiferenti, delasatori, pasivi.

8.     Comentati proverbele:

" Vorba multa, saracia omului. "

Acest proverb ne da de inteles ca cei care doar vorbesc si nu fac nimic, nu vor putea realiza niciodata ce isi propun.

"Nu lasa pe maine ce poti face azi."

Proverbul ne indeamna sa nu fim lenesi, sa facem cat mai multe lucruri intr-o zi si sa nu lasam pe maine ca poate fi prea tarziu.

9.     Putem spune ca  personajele din poezie formeaza un grup? Argumentati raspunsurile voastre.

Personajele formeaza un grup pentru ca apartin aceleiasi maini si pentru ca se confrunta cu aceasi problema, mancarea.

Elevii vor nota in caiete raspunsurile (fara cerinte) intrebarilor 1,2,3,4,7,8,9.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Manual de clasa a IV-a

Individual dirijat

Colectiv dirijat

6.

Asigurarea retentiei

5 min.

Pentru acasa, elevii vor primi ca tema, de transcris in caiete 2 strofe la alegere din poezia invatata.

Conversatia

Explicatia

Manual clasa a IV-a

Colectiv dirijat