Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE CLASA a II-a LIMBA SI LITERATURA ROMANA - Formularea de intrebari si raspunsuri (in legatura cu continutul textului)

SCOALA CU CLASELE I-VIII GEMENELE

CLASA a II-a


ARIE CURRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE

DISCIPLINA: LIMBA SI LITERATURA ROMANA

PROIECT DE LECTIE


UNITATEA DE INVATARE: Din batrani se povesteste.

SUBIECTUL: Formularea de intrebari si raspunsuri (in legatura cu continutul textului)

Text suport: "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun

TIPUL LECTIEI: consolidare

OBIECTIVE OPERATIONALE



La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

O1 - sa formuleze intrebari in legatura cu continutul textului "Condeiele lui Voda", cu ajutorul unor cuvinte de sprijin: ce?, cine?, unde?, cand?, de ce?; obiectivul va fi considerat atins daca vor formula cel putin 3 intrebari din 5;

O2 - sa descopere raspunsul potrivit unei intrebari date , utilizand informatiile din textul "Condeiele lui Voda"; obiectivul va fi considerat atins daca vor gasi raspunsul potrivit pentru cel putin o intrebare din 3;

O3 - sa stabileasca intrebarea potrivita raspunsului dat, utilizand informatiile din textul "Condeiele lui Voda"; obiectivul va fi considerat atins daca vor stabili cel putin o intrebare potrivita din cele 3.

STRATEGIA DIDACTICA

Resurse procedurale

METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia euristica, explozia stelara (Starbursting),jocul didactic, palariile ganditoare

(Thinking hats), problematizarea, exercitiul, observatia, lectura explicativa, instructajul verbal.

TIP DE INTERACTIUNE: dirijat - dependent, independent

MOD DE GRUPARE: frontal, grupe

Resurse materiale

MIJLOACE DE INVATAMANT: text suport, imagine, fise de lucru, fise de evaluare, palariile "ganditoare".

Evaluare

TIP DE EVALUARE: formativa, orala, scrisa, individuala, frontala, de grup

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observatia sistematica, proba scrisa, proba orala, tema de lucru in clasa, autoevaluare, evaluare reciproca

BIBLIOGRAFIE

M.E.N. Consiliul National pentru Curriculum, "Curriculum National", programe pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998 .

  • ***, "Descriptori de performanta pentru invatamantul primar", Editura Pognosis, 2001
  • V. Molan, M. Manolescu. Proiectare si evaluare didactica in invatamantul primar - limba romana, EDP, 2002
  • Metodica predarii limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Editura Aramis, Bucuresti, 2002
  • Nuta, Silvia    -Metodica predarii limbii romane la clasele primare, Ed. Aramis 2000

Nr.

crt.

Secventele

lectiei

Ob.

op.

Continutul invatarii

Metode si

procedee

Material

didactic


Evaluare

1.


2.





3.





4.

Moment

organizatoric

Reactualizarea

cunostintelor

insusite

anterior


Anuntarea

subiectului

lectiei si a

obiectivelor.


Prezentarea

noului conti-nut si dirijarea

invatarii.

























O1

O2

O3

Crearea conditiilor necesare desfasurarii activitatii


Verificarea/analizarea temei (transcrierea unui fragment din textul "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun)




Se anunta subiectul lectiei si obiectivele.

Se subliniaza utilitatea acestei teme.




  • Lectura textului suport "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun- citire in lant, selectiva, pe roluri.
  • Jocul « Palariile ganditoare »

Etapele :

    • Anuntarea activitatii
    • Stabilirea grupurilor corespunzatoare palariilor (6 grupuri)
    • Stabilirea relatiei culoare-sarcina
    • Stabilirea subiectului pe care se va lucra (prezentarea fiselor- vezi anexa)

Fiecare grupa va formula raspunsurile corespunzatoare celor doua intrebari date, apoi vor gasi o intrebare potrivita raspunsului notat in fisa.



    • Reflectare asupra sarcinii
    • Indeplinirea sarcinilor
    • Schimbarea perspectivei de analiza a textului (schimbarea palariilor in perechi: alb-rosu, negru-galben, verde-albastru.; se corecteaza fisele completate de echipa care a purtat in prima etapa a jocului acea palarie)
    • Comunicarea rezultatelor muncii de grup.(Se expun lucrarile elevilor, se citesc, se analizeaza )


instructajul

verbal.

conversatia

euristica.

explicatia




comunicarea




lectura explicativa

jocul de rol


conversatia

euristica

explicatia


palariile ganditoare

(Thinking hats)


instructajul

observatia

exercitiul

lectura explicativa














Text suport



fise de

lucru



palarii

















frontala

orala


observare

sistematica







proba orala


formativa

frontala

orala



proba scrisa





evaluare reciproca


evaluare de grup




5.

6.

Obtinerea

performantei

si realizarea

feed-back-ului

Incheierea activitatii

O1

O1

O2

O3

  • Jocul "Explozia stelara"

  • Se deseneaza o stea cu 5 colturi
  • In interior se trece titlul textului, la cele cinci colturi intrebarile: Ce?, Cine?, Unde?, Cand?, De ce?
  • Se emit cat mai multe intrebari in legatura cu acestea
  • Generarea altor intrebari pornindu-se de la cea initiala
  • Unele intrebari pot primi raspunsuri
  • Evidentierea celor mai interesante intrebari si aprecierea muncii in echipa.

Se completeaza fisele de evaluare (vezi anexa). Se corecteaza.

Evaluarea activitatii, notarea unor elevi

Tema pentru acasa: sa alcatuiasca enunturi cu cuvintele ingrosate.


Explozia stelara

(Starbursting)

jocul didactic

observatia

conversatia

euristica

explicatia

exercitiul

problematizarea

Explicatia

plansa

fise de evaluare

formativa

orala

frontala

proba orala

evaluare individuala

proba scrisa

formativa

orala

14.04.2008

FISA DE EVALUARE

  1. Uneste intrebarea cu raspunsul potrivit.

Intrebare



Raspuns

Ce mestereau taranii?

Cine s-a oprit langa tarani?

Cum numeau taranii sagetile?

Domnitorul Mircea cel Batran s-a oprit langa tarani.

Taranii numeau sagetile condeie.

Taranii mestereau niste sageti.


  1. Gaseste intrebarea potrivita pentru urmatoarele raspunsuri.


Taranii veneau de la biserica.



Un palc de calareti a sosit in sat.



Tara noastra se numeste Romania.


  1. Formuleaza intrebari!

Nu uita: la sfarsitul propozitiei pune semnul corespunzator!

Scrieti in interiorul stelutei titlul textului studiat!


CE.................


CINE..........


UNDE........


DE CE......... CAND...........


PALARIILE GANDITOARE



PALARIA ALBA (POVESTITORUL)


  1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:

a)     Unde se petrece intamplarea?


b)     Ce mestereau taranii?


  1. Formulati o intrebare despre infatisarea domnitorului.


PALARIA ROSIE (PSIHOLOGUL)


1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:

a)     Ce sentimente nutresc taranii pentru tara lor?


b)     Care personaje v-au impresionat? De ce?

  1. Formulati o intrebare despre unul dintre personajele textului "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun .

PALARIA NEAGRA (CRITICUL)


1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:

a)     Cu ce fapte prezentate in text nu esti de acord?

b)     Este justificat felul in care isi aparau romanii tara ? De ce ?


  1. Formulati o intrebare despre condeie.

PALARIA GALBENA (CREATORUL)


1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:

a)     Care este rostul condeielor ?


b)     Ce alt continut ar putea sa aiba scrisoarea adresata vrajmasilor ?


  1. Formulati o intrebare despre infatisarea taranilor.

PALARIA VERDE (GANDITORUL)


1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:

a)     Ce ai putea sa realizezi daca ai fi mesterul Lemnaru ?


b)     Cum a aflat domnitorul ce gandesc taranii ?

  1. Formulati o intrebare despre ocupatia taranilor.

PALARIA ALBASTRA (MODERATORUL)


1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:

a)     Cum trebuie formulate intrebarile pentru ca raspunsurile sa fie potrivite ?


b)     Cum se scriu intrebarile si raspunsurile in pagina caietului? Exemplifica.


  1. Formulati o intrebare potrivita textului "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun .