|
PROIECT DE LECTIE
OBIECTUL : Educatie plastica
CLASA : a VII-a
SUBIECTUL LECTIEI : Design-ul vestimentar
SUBIECTUL APLICATIV : Rochia din hartie
TIPUL LECTIEI : De formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE OPERATIONALE : Cognitive
O1-sa defineasca design-ul;
O2-sa deosebeasca diferite ramuri ale design-ului;
Psiho-motorii
O3-sa realizeze o rochie din hartie;
O4-sa descompuna formele volumetrice in suprafete simple;
O5-sa decupeze (croitul) si sa reasambleze formele;
Afective
O6-sa-si dezvolte gustul estetic
METODE DE INVATAMANT : observatia, explicatia, conversatia, demonstratia (de predare-asimilare)
De evaluare:
-de verificare : verificarea orala curenta;
-de apreciere : apreciere verbala
MIJLOACE DE INVATAMANT : manual, planse model, fotografii;
BIBLIOGRAFIE : "Educatie plastica", cls. A VII-a, de Nicolae Filoteanu si Doina Marian,ed. ALL, 1998;
"Metodica predarii desenului la cls. V-X, de A. Tohaneanu si Maria Ilioaia, 1971;
"Psihopedagogie", clectiv de autori, POLIROM, 1998
Momentele lectiei |
Ob. |
Continutul lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
1. Moment organizatoric |
|
|
-noteaza absentele; -observatii |
-se pregatesc pentru lectie |
2. Reactualizarea continutului predat anterior |
O1 O2 |
Design-ul Ramurile design-ului |
-"Ce lectie ati avut de pregatit astazi la educatie plastica?" -" Care este definitia design-ului?"
-" Care sunt ramurile design-ului?" -" Care sunt aplicatiile acestui tip de design?"
-" Mai stiti si alta ramura?" " Si design-ul de ambient de interior sau exterior." -" La ce se refera designul vestimentar?" |
-".design-ul."
-".ansamblul de conceptii si procedee vizand proiectarea estetica a obiectelor de uz practic." -" .design-ul grafic."
-" .afisul publicitar, coperta de carte, de CD si DVD, eticheta, sigla, imaginea de marca, pictograma." -" .design-ul de produs, cu aplicatii multiple."
-" .la confectionarea de haine, fiind un design de produs." |
3.Demonstratia |
O3 O5 |
Prezentarea de fotografii si planse model cu rochii din hartie |
Prezinta diferite forme de rochii, dupa planse model ori fotografii, realizate din hartie alba de ambalaj si hartie de ziar. Prezinta etapele realizarii rochiei cu ajutorul unui model si plecand de la o schita.
|
-observa -isi expun parerile -evalueaza din punct de vedere estetic diferite modele |
4.Antrenarea elevilor in realizarea lucrarii |
O3 O5 |
Impartirea pe grupe a elevilor in vederea realizarii lucrarii Cerinte: -0 forma deosebita; Lejeritatea rochiei din hartie Ornament Accesorii (palarie, poseta) |
Propune impartirea elevilor pe grupe de cate 4 elevi( 2 baieti si 2 fete, pe cat e posibil) |
-isi desemneaza cate un lider pentru fiecare grupa; -propun cate un model pentru fiecare grupa; -isi impart responsabilitatile. |
5.Realizarea independenta a lucrarii |
O3 O4 O5 O6 |
Rochia din hartie |
-face observatii; -propune diferite solutii pentru problemele ivite |
-descompun formele volumetrice in suprafete simple; -decupeaza hartie alba sau de ziar si recompun formele prin lipire |
6.Aprecierea performantelor elevilor si precizari privind modul de continuare a activitatii |
|
Evaluarea lucrarii |
-propune elevilor sa-si autoevalueze lucrarile dupa cerintele propuse; -noteaza cu nota maxima elevii din grupa propusa de catre elevi
|
-aleg cea mai frumoasa rochie dupa criteriile propuse. |