Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie CLASA : a IV -a Matematica - Ordinea efectuarii operatiilor

Proiect de lectie

CLASA : a IV -a B

SCOALA: LICEUL PEDAGOGIC "CARMEN SYLVA" TIMISOARA

PROPUNATOR: PERVULESCU MIRELA DORINA si STANCI ANITA GABRIELA

CADRU DIDACTIC

PROF. COORDONATOR

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte



OBIECTUL MATEMATICA

SUBIECTUL : Ordinea efectuarii operatiilor

TIPUL LECTIEI : Consolidare

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1. sa efectueze operatii de adunare, scadere, inmultire, impartire a numerelor naturale cu utilizarea algoritmilor de calcul;

O2. sa respecte ordinea efectuarii operatiilor in exercitii fara paranteze;

O3. sa exprime oral demersul parcurs in rezolvarea unei probleme cu mai multe operatii si ordine diferite si s-o rezolve corect;

O4.     sa  scrie rezolvarea problemelor printr-un singur exercitiu cu mai multe operatii;

O5.     sa identifice din enuntul problemei operatiile necesare rezolvarii;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee:  conversatia, explicatia, exercitiul, joc didactic

Mijloace didactice: caiet de casa, caiet de clasa, manual, fise de lucru

Forma de organizare: frontal dirjat, grupe dirijat, frontal independent

BIBLIOGRAFIE:

Cerghit, I, 2006, "Metode de invatamant", Ed. Polirom, Iasi;

Dumitru Ana, Maria Luiza Ana, Dumitru Logel, Elena Stroescu-Logel "Metodica predarii matematicii la clasele I-IV", Editura Carminis, Pitesti;

Pacearca, St, Mogos, M., 2006, "Matematica, manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti.



Secventele

lectiei

Continutul lectiei

Strategii didactice


Obs.


Metode

si procedee

Mijloace didactice

Forma de organizare


1.

Organizarea clasei

1 min.

asiguram conditiile si materialele necesare desfasurarii lectiei (amintesc copiilor sa aiba pe banci toate materialele necesare desfasurarii orei).

Explicatia

Caietele


Manual

Frontal

dirijat



2.

Verificarea temei

5 min

- verific oral tema din punct de vedere cantitativ si calitativ.

Explicatia


Conversatia

Caiet de tema

Frontal

dirijat



3.




Reactualizarea cunostintelor

10 min.

-cu ajutorul a trei rebusuri recapitulez termenii si expresiile referitoare la adunare, scadere, inmultire si impartire.

- fiecare banca primeste un rebus, fiecare repetandu-se de 4 ori. (anexa)

PRIMUL CUVANT:

1

P

R

O

D

U

S


2


4

5


D

E

I

M

P

A

R

T

I

T


3

D

E

S

C

A

Z

U

T

I

M

P

A

R

T

I

T

O

R


D

I

F

E

R

E

N

T

A



6

T

E

R

M

E

N

I


 

7

S

A

P

T

E


 

AL DOILEA CUVANT:

1

T

E

R

M

E

N

I

 

2


4

D

I

F

E

R

E

N

T

A

3

R

E

S

T

 

F

A

C

T

O

R

 

5

S

C

A

Z

A

T

O

R

 

6

7

P

R

O

D

U

S

 

D

E

S

C

A

Z

U

T

 

8

9

D

E

I

M

P

A

R

T

I

T

 

I

M

P

A

R

T

I

T

O

R

 

10

T

R

E

I


 


AL TREILEA CUVANT:

1

P

R

O

D

U

S



2

D

E

I

M

P

A

R

T

I

T


3

D

E

S

C

A

Z

U

T

4

R

E

S

T




5

S

A

S

E


6

I

M

P

A

R

T

I

T

O

R


7

D

I

F

E

R

E

N

T

A

8

T

R

E

I



9

P

L

U

S

 

10

F

A

C

T

O

R

 

11

T

E

R

M

E

N

I

 





Explicatia


Conversatia


Exercitiul


Jocul didactic







Fise de lucru



Frontal dirijat



Grupe dirijat



4.



Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale

1 min.

"Rezultatele pe  verticala ale celor trei rebusuri Ordinea efectuarii operatiilor anunta subiectul lectiei. La sfarsitul lectiei, veti fi capabili sa rezolvati exercitii si probleme care se rezolva cu ajutorul celor patru operatii: adunare, scadere, inmultire si impartire, respectand ordinea efectuarii operatiilor."


Explicatia




Frontal

dirijat



5.


Aplicatie

30 min



- cerem elevilor sa deschida manualul la pagina 51 pentru a ne aminti :

Scaderea este operatia inversa adunarii

Inmultirea este o adunare repetata

Impartirea cu restul zero este operatia inversa inmultirii.

Adunarea si scaderea sunt operatii de ordinul I

Inmultirea si impartirea sunt operatii de ordinul al II-lea

Intr-un exercitiu fara paranteze in care apar operatii de acelasi ordin, acestea se efectueaza in ordinea in care sunt scrise

Intr-un exercitiu fara paranteze in care apar operatii de ordine diferite, se efectueaza mai intai operatiile de ordinul al II-lea, apoi cele de ordinul I.

- dupa observarea exercitiilor rezolvate in manual la pagina 51, scriem la tabla titlul lectiei" Ordinea efectuarii operatiilor" si rugam elevii sa deschida caietele, in vederea rezolvarii unor exercitii si probleme de acest gen.


1.     Calculati:

- ii rugam sa recunoasca ordinul din care fac parte operatiile de la punctul a) si b).

Rezolvam impreuna la tabla si in caiete primul subpunct de la a si b,iar celelalte doua le rezolva individual, urmand sa le verificam oral.


a) 24 + 96 - 82 =b) 56 x 3 : 2 =

= 120 - 82= 168 : 2

= 38 = 84

36 - 18 + 45 = 112 : 4 x 9 =

= 18 + 45 = 28 x 9

= 63 = 252


196 - 82 + 39 = 109 x 4 : 2 =

= 114 + 39= 436 : 2

= 153 = 218


2.     Calculati, respectand regulile invatate:

- ii rugam sa recunoasca ordinul din care fac parte operatiile de la punctul a si c (ordinul al II-lea si ordinul I) precum si ordinea efectuarii operatiilor (mai intai se efectueaza ordinul al II-lea, apoi ordinul I)

Rezolvam impreuna la tabla si in caiete primul subpunct de la a si c, iar celelalte doua le rezolva individual, urmand sa le verificam oral.


a) 9 x 4 + 36 =

- Care este prima operatie pe care o efectuam?(Prima operatie pe care o efectuam este inmultirea)

= 36 + 36

= 72

- in continuare, elevii rezolva singuri in caiete, urmand sa le verificam oral.

47 + 9 x 5 =

= 47 + 45

= 92


88 : 4 + 11 =

= 22 + 11

= 33


c)      4 x 13 + 7 x 15 =

- Care sunt primele operatii pe care le efectuam? (Primele operatii pe care le efectuam sunt cele de inmultire)

= 52 + 7 x 15

= 52 + 105

= 157

- in continuare, elevii rezolva singuri in caiete, urmand sa le verificam oral.

60 : 2 + 10 x 19 =

= 30 + 10 x 19

= 30 + 190

= 220


84 : 4 - 48 : 4 =

= 21 - 48 : 4

= 21 - 12

= 9


3.     Folosind semnele operatiilor aritmetice, scrieti propozitiile sub forma de exercitiu, apoi calculati:


a) suma dintre 72 si produsul numerelor 43 si 8

" Ce operatie ne indica cuvantul produs? (Cuvantul produs ne indica operatia de inmultire)

Care numere din enunt le inmultim? (Inmultim 43 cu 8)

Si cu rezultatul obtinut ce vom face? (Rezultatul obtinut il adunam cu 72)

Iar acum sa vedem cum scriem acest lucru intr-un singur exercitiu:

72 + 43 x 8 =

= 72 + 344

= 416


- la fel vom proceda si la ex. 3 b

b) suma dintre produsul numerelor 110 si 5 si catul acelorasi numere

110 x 5 + 110 : 5 =

= 550 +  110 : 5

= 550 + 22

= 572


- urmatoarele doua cerinte (c si d), vor rezolva fiecare individual

c) diferenta dintre produsul numerelor 307 si 2 si catul numerelor 395 si 5

307 x 2 - 395 : 5 =

= 614 - 395 : 5

= 614 - 79

= 535


d) diferenta dintre catul numerelor 100 si 2 si produsul numerelor 2 si 25

100 : 2 - 2 x 25 =

= 50 - 2 x 25

= 50 - 50

= 0


- aceasta cerinta o vom rezolva din nou impreuna

e) cu cat este mai mare produsul numerelor 73 si 3 fata de produsul numerelor 62 si 2.

73 x 3 - 62 x 2 =

= 219 - 62 x 2

= 219 - 124

= 95


Ex 5, pag. 52

Aflati suma a trei numere stiind ca primul numar este 54, al doilea numar de 3 ori mai mare decat primul, iar al treilea de 2 ori mai mic decat primul.

Scrieti rezolvarea problemei printr-un exercitiu.


" Ce trebuie sa aflam in acest exercitiu? ( In acest exercitiu trebuie sa aflam suma a trei numere)

Care este primul numar? (Primul numar este 54)

Ce stim despre al doilea numar? (Despre al doilea numar stim ca este de 3 ori mai mare decat primul)

Ce operatie ne indica expresia de 3 ori mai mare? (Expresia de 3 ori mai mare ne indica operatia de inmultire)

Iar ce stim despre al treilea numar? (Despre al treilea numar stim ca este de 2 ori mai mic decat primul)

Ce operatie ne indica expresia de 2 ori mai mic? (Expresia de 2 ori mai mic ne indica operatia de impartire)

Si acum sa vedem cum putem scrie aceste operatii intr-un singur exercitiu:

54 + 54 x 3 + 54 : 2 =

= 54 + 162 + 54 : 2
= 54 + 162 + 27

= 216 + 27

= 243


- fiecare copil rezolva exercitiul individual

- verificam oral corectiudinea rezultatului.





Exercitiul


Conversatia


Explicatia









Caiet de clasa











Manual






Frontal

dirijat












Frontal

independent




7.




Conexiune inversa

2 min.

- elevii primesc o fisa care contine un exercitiu cu mai multe operatii si cu trei variante de rezolvare, in care doar una este corecta. (anexa 2)

Explicatia


Conversatia


Fisa de lucru

Frontal

dirijat

si

independent



8.



Asigurarea retentiei

1 min.

Rugam elevii sa isi noteze tema pentru acasa, si anume exercitiile 1c; 2 b; 6 si problema 8, pagina 52 din manual.

Explicatia

Manual

Frontal

dirijat


ANEXA 1

PRIMUL CUVANT:


1

2

4

5

3

6

 

7


1.    Cum se numeste rezultatul inmultirii? (PRODUS)

2.    Cum se numeste numarul care se imparte? (DEIMPARTIT)

3.    Cum se numeste numarul din care se scade? (DESCAZUT)

4.    Cum se numeste numarul la care se imparte?(IMPARTITOR)

5.    Cum se numeste rezultatul scaderii? (DIFERENTA)

6.    Cum se numesc numerele care se aduna? (TERMENI)

7.    Care este numarul de 8 ori mai mic decat 56? (SAPTE)

AL DOILEA CUVANT:


1








 

2


4










3





 







 

5









 

6

7







 









 

8


9











 











 

10







1.     Cum se numesc numarele care se aduna? (TERMENI)

2.     Cum se numeste rezultatul scaderii? (DIFERENTA)

3.     Ce obtinem pe langa cat, daca impartirea nu este exacta? (REST)

4.     Cum se numeste numarul care se inmulteste? (FACTOR)

5.     Cum se numeste numarul care se scade? (SCAZATOR)

6.     Cum se numeste rezultatul inmultirii? (PRODUS)

7.     Cum se numeste numarul din care se scade? (DESCAZUT)

8.     Cum se numeste numarul care se imparte? (DEIMPARTIT)

9.     Cum se numeste numarul la care se imparte?(IMPARTITOR)

10. Care este numarul de 8 ori mai mic decat 24? (TREI)


AL TREILEA CUVANT:



1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

10

 

11


1.     Cum se numeste rezultatul inmultirii? (PRODUS)

  1. Cum se numeste numarul care se imparte? (DEIMPARTIT)
  2. Cum se numeste numarul din care se scade? (DESCAZUT)
  3. Ce obtinem pe langa cat, daca impartirea nu este exacta? (REST)
  4. Care este numarul de 7 ori mai mic decat 42? (SASE)
  5. Cum se numeste numarul la care se imparte?(IMPARTITOR)
  6. Cum se numeste rezultatul scaderii? (DIFERENTA)
  7. Care este numarul de 6 ori mai mic decat 18? (TREI)
  8. Cum se numeste semnul adunarii? (PLUS)
  9. Cum se numeste numarul care  se inmulteste? (FACTOR)
  10. Cum se numesc numerele care se aduna? (TERMENI)

ANEXA 2


FISA DE LUCRU



Care dintre cele trei rezolvari este varianta corecta?


1.      90 - 54 : 6 + 7 x 8 =


a) = 36:6+7x8=

b) =90-9+7x8

c) = 90-9+7x8

=216+7x8

=81+7x8

=90-9+56

=216+56

=88x8

=81+56

=272

=704

=137


2. 8 + 32 :4x3- 21 : 3=


a) =8+8x3-21:3

b) =8+8x3-21:3

c) =8+8x3-21:3

=16x3-21:3

=8+24-21:3

=8+8x24:3

=48-21:3

=8+24-7

=8+192:3

=48-7

=32-7

=8+64

=41

=25

=72


1.Calculeaza:


9 x 9 - 37 + 72 : 8 =


42 x 2 - 6 x 8 : 4 =


9 x 4 - 3 x 6 : 9 +36 :8=


80 - 5 x 6x3 - 32 :4=


18 x 9 + 10 : 2 - 112 : 4 =


516 : 4 - 3 x 27 - 11 x 3 =


29 x 6 - 6 x 25 + 250 : 5 =


135 : 9 + 105 : 7 - 12 x 2 =