Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie clasa: a iii-a, educatie plastica - tonuri

PROIECT DE LECTIE

Data: 16. 11.

Scoala: Nr.1, Focsani

CLASA:  a  III-a

DISCIPLINA: EDUCATIE PLASTICA

UNITATEA DE INVATARE: CULOARE SI NONCULOARE

SUBIECTUL: TONURI

TIPUL LECTIEI: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:

Pe parcursul clasei a IIIa se recomanda urmatoarele activitati:

OR 2.1: anticiparea rezultatelor culorilor intre ele si cu alb si negru


OBIECTIVE OPERATIONALE:


O1: sa defineasca tonurile culorilor,

02: sa deosebeasca tonuri ale aceleeasi culori in

reproducerile de arta vizionate;

O3: sa obtina tonuri, respectand indicatiile date;

04: sa realizeze o compozitie plastica cu ajutorul

tonurilor pe o tema la alegere.


ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICA:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, munca

independenta,autoevaluarea

MIJLOACE DE INVATAMANT: creatii plastice, plansa, acuarele, bloc de desen, pensula

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala


BIBLIOGRAFIE:

1.     Ministerul Educatiei si Cercetarii- Consiliul National pentru Curriculum- "Programe scolare pentru clasa a III-a" , Bucuresti 2010


Nr.

Crt

Etape ale lectiei

OB.

OP.

Activitatea propunatorului

Activitatea elevului

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organizare

Evaluare

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Moment Organizatoric

Captarea atentiei

Anuntarea temei si a obiectivelor

Dirijarea invatarii

Realizarea lucrarii

Fixarea cunostintelor

Aprecieri finale

O1

O3,

O4

O2

Se pregatesc materialele necesare unei bune desfasurari a lectiei de Educatie plastica.

Le prezint copiilor, folosind video proiectorul, imagini cu picturi si poze .

Astazi la ora de Educatie plastica vom realiza o lucrare in care vor folosi tonuri de culoare.

Le voi explica elevilor cum se obtin tonurile culorilor folosind non-culorile, exemplificand pe culorile toamnei sau pe culorile cerului.( de ex: frunzele toamna sunt mai deschise la culoare sau mai inchise, la fel si cerul, cand este senin este albastru deschis si cand este urat afara este mai inchis la culoare, iar spre noapte se inchide la culoare pana ajunge la negru.

Ii intreb pe copii daca stiu cum se formeaza tonurile culorilor si ii intreb daca stiu si alte exemple de tonuri

Le prezint copiilor planse model, realizate anterior de propunator.

Dupa terminarea explicatiilor , le spun elevilor ce au de facut din nou ( o lucrare plastica folosind tonurile culorilor) si le urez spor la treaba.

Voi selecta in ultimele 5-10 minute ale lectiei cele mai reusite lucrari , pe care ceilalti copii le vor analiza in functie de corectitudinea indeplinirii regulilor stabilite anterior (daca au folosit corect tonurile si daca au fost originali).

Se fac aprecieri pozitive cu privire la realizarile copiilor.

Elevii isi pregatesc materialele necesare lectiei.

Copii vor viziona imaginile redate de laptop.

Copii vor asculta

Elevii asculta explicatia

Copii, selectati aleatoriu, vor raspunde la intrebari.

Elevii vor incepe a lucra individual.

Copii vor aprecia lucrarile colegilor

Explicatia

Explicatia

Conversatia

Munca individuala

Conversatia/ Autoevaluarea

Creatii plastice si fotografice

Frontala

Frontala

Frontala

Individuala

Frontala