Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Educatie civica, Clasa a IV-a, Romania-frumoasa si mandra tara

PROIECT DE LECTIE

Aria Curriculara :Om si societate

Obiectul : Educatie civica

Clasa a IV-a

Inst. Anghel Carmenica,Sc. Prim.Nr.2 Pesteana Jiu,Bilteni

Subiectul :,,Romania-frumoasa si mandra tara,,

Tipul lectiei :Activitate transdisciplinara

Scopul lectiei: Formarea si cultivarea unor sentimente nobila



Obiectivele lectiei:

1.cognitive:

O1*Sa rezolve rebusul si puzzel-ul din fise

O2*Sa-si exprime propriile opinii despre patrie si patriotism

O3*Sa redea cunostintele invatate despre Romania cu privire la asezare,istorie,mod de viata,obiceiuri si traditii,portul popular

O4*Sa denumeasca personalitati marcante ale vremii

2.afective:

O5*Sa se implice in mod afectiv,emotional in expunerea informatiilor si receptarea mesajului

3.psiho-motorii:

O6*Sa mentina o pozitie corecta a corpului in diverse sarcini de invatare

Strategia didactica:

  1. Metode si procedee :jocul didactic,exercitiul,conversatia,lucrulin echipa,munca independenta,ciorchinele,prezentare calculator
  2. Resurse: fise de lucru,citate ,rebus,puzzle,lipici,zapada artificiala,costume populare ,calculator
  3. Forme de organizare: individual,frontal,grup

Evaluare: formativa si sumativa

Durata: 50 minute

DEMERS DIDACTIC

Momentele

lectiei

Ob

Continuturile si activitatile de invatare

Resurse

metodologica

Resurse

materiale

Resurse

procedurale 

Evaluare 

Moment

organizatoric

Se asigura cadrul necesar desfasurarii in bune conditii a orei.

conversatia

Act. frontala

Verificarea temei

O1

Verific tema cantitativ in timp ce elevii vor realiza cateva sarcini pe grupe

G1-rezolvarea unui rebus

G2-imbinarea unor piese de puzzle

G3-descoperirea elementelor care diferentiaza tara noastra de alte tari

conversatia

fise

Act.pe grupe

Obs.

sistematica

Captarea atentiei

O1

O2

O5

O6 

-Ce cuvant a-ti obtinut pe coloana A-B?(Romania)

-Ce reprezinta imaginea pe care a-ti intregit-o in urma imbinarii pieselor de puzzle?(teritoriul tarii noastre)

-Care sunt elementele care diferentiaza tara noastra de celelalte tari?

(teritoriu,

-istorie,

-limba,

-ocupatii,

-elemente naturale,

-obiceiuri si traditii,

-cultura poporului)

Vor fi apreciate activitatile si va castiga echipa ce-a mai rapida.

Daca si-ar anunta vizita un grup de turisti din  strainatate,ce le-am spune si ce le-am arata pentru a-i ajuta sa ne cunoasca tara?

Sarcinile anterioare vor constitui

Drumul de urmat in desfasurarea lectiei.

Conversatia,

explicatia,

demonstratia

Planse,

Act.

Pe grupe

Obs.

sistematica

Anuntarea lectiei

Se anunta numele lectiei si se scrie titlul pe tabla anuntandu-se scopul si obiectivele lectiei.

Conversatia,

Explicatia

Act.

frontala

Dirijarea lectiei

Obtinerea performantei

O2

O3

O5

O6

O4

Prin intrebari succesive elevii vor oferii informatii si cunostinte insusite la orele de istorie,geografie,educatie civica,muzica.

Pe harta se vor puncta cu imagini locurile pitoresti.

De-a lungul desfasurarii lectiei vor fi presarate si momente de poezie,cantece,proverbe,o reprezentare scenica a unui fragment din ,,Scrisoarea a III-a,, ,de Mihai Eminescu si prezentarea costumului popular

Oltenesc.

Finalul lectiei o va reprezenta constatarea faptului ca elevii sunt buni patrioti pentru ca isi cunosc tara.

Se citesc citate despre patriotism.

Conversatia,

Explicatia,

demonstratia

Harta

Imagini

Poezii

Cantece

Proverbe

Sceneta

Costum

popular

Act.

frontala

Obs.

sistematica

Asigurarea retentiei

O2

O3

O6

Se completeaza un ciorchine de catr elevi prin care se arata ce au inteles ca este Romania.

Se vor gasi solutii de inlocuire a titlului dupa ce stim acum atatea cunostinte despre Romania.

demonstratia

planse

Act.

frontala

Apr.

verbala

 

Realizarea

transferului

O3

O5

Aprecierea se va face mai intai de catre elevi exprimand printr-un acrostih parerile despre desfasurarea lectiei.

R

O

M

A

N

I

A

Voi face si eu aprecieri asupra desfasurarii lectiei si voi da calificative.

Tema pentru acasa va consta in alcatuirea unei compuneri por nind de la un citat datdespre patriotism.

explicatia

planse

Act.

frontala

Apr.

verbala