|
PROIECT DE LECTIE
DATA: 19 noiembrie
SCOALA cu clasele I-IV Siliștea
CLASA: I
PROFESOR:
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii
DISCIPLINA: Cunoașterea mediului
UNITATEA PRINCIPALA DE INVATARE: Toamna
UNITATEA SECUNDARA DE INVAȚARE: Igiena, activitate, sanatate
SUBIECTUL: Sa creștem sanatoși!
TIPUL LECTIEI: mixta
DURATA: 50 minute
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa poarte o conversație despre o alimentație sanatoasa;
O2 - sa identifice alimentele sanatoase și pe cele daunatoare;
O3 - sa respecte regulile unei alimentații sanatoase și raționale;
O4 - sa identifice beneficiile unui ragim alimentar sanatoa, precum și riscurile unui regim alimentar deficient sau greșit;
O5 - sa dea exemple de boli care au la origine un regim alimentar neechilibrat sau incorect.
STRATEGII DIDACTICE:
A.Metode: conversația, explicația, problematizarea.
B.Mijloace: manual, caiet didactic, imagini sugestive, fișe de lucru.
C.ORGANIZAREA ACTIVITATII
- frontal;
- individual.
BIBLIOGRAFIE
Programa de cunoașterea mediului, clasa I.
Carmen Tica, Științe și didactica științelor naturii (curs), Ed. Credis, București, 2008.
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1278.
Etapele lectiei |
op. |
Strategia didacticǎ / Unitǎti de continut |
Modalitǎti de evaluare |
|
1. Moment organizatoric |
I |
III |
Elevii iși pregatesc materialele, se stabilește ordinea și liniștea necesare. |
|
|
|
|||
2. Verifica-rea cunoștințelor și a temei |
|
|
Verifi tema pentru acasa. Verificarea cunoștințelor se face prin intrebari. Despre ce am discutat data trecuta? Care este ora la care te trezești dimineața? Care este programul normal dimineața? Ce faci dupa ce vii de la școala? Cate ore pe zi te joci? Care sunt jocurile tale preferate? La ce ora te culci de obicei? Etc. |
Evaluez frontal.
|
3. Anunța-rea temei și a obiectivelor |
|
|
Anunț tema de astazi. Explic obiectivele pe ințelesul copiilor. |
|
4. Captarea atenției |
|
|
"Cantecul vitaminelor". Elevii vor fi atenți pentru a putea reține la ce este folositoare fiecare vitamina. Discuții. |
Evaluez frontal cunoștințele elevilor. |
5. Dirijarea invațarii |
|
|
Purtam un dialog cu privire la alimentele "sanatoase" și la cele "nesanatoase". Prezint imagini cu alimente sanatoase și alimente care ar trebui evitate. De asemenea, purtam discuții referitoare la faptul ca, chiar și alimentele sanatoase trebuie consummate in cantitați normale pentru a evita imbolnavirile. Prezint pe videoproiector imagini cu copii obezi. Intreb: "De ce credeți ca s-au ingrașat acești copii?" Explic riscurile produse de obezitate (boli ale inimii, fivatului, stomacului, rinichilor, diabetul, deformarea coloanei vertebrale etc.) Prezint pe videoproiector imagini cu copii subnutriți. Intreb: "De ce credeți ca sunt atat de slabi acești copii?" Discutam despre lipsa unei alimentații corespunzatoare in unele țari ale lumii și despre riscurile/bolile produse de acest lucru. Concluzie: "Pentru a crește sanatos, este bine sa consumi cat mai multe fructe și legume proaspete. Acestea se spala foarte bine sub jet de apa.vitaminele pe care le conțin intaresc organismul." |
Evaluez frontal. |
6. Evaluare |
|
|
Fișa de lucru (anexa 1). |
Evaluez fișa. |
7. Aprecieri și evidențieri |
|
|
Se fac aprecieri frontale și individuale, calitative și cantitative. |
Apreciez, punctez punctele slabe, eventual notez. |
8. Tema pentru acasa |
|
|
- teme din caietul special. |
Explic tema, in limita timpului. |