Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Clasa: a XII-a Biologie Ecosisteme acvatice antropizate

PROIECT DE LECTIE


Data: 25.03.

Clasa: a XII-a B

Profesor

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul: Biologie

Unitatea de invatare: Partocularitati ale biotopului si biocenozei in ecosistemele antropizate



Tema:Ecosisteme acvatice antropizate

Scopul lectiei: cunoasterea si caracterizarea de catre elevi a principalelor ecosisteme acvatice antropizate

Competente derivate: La sfarsitul lectiei, elevii trebuie

  1. Sa enumere principalele categorii de ecosisteme acvatice antropizate.
  2. Sa descrie particularitatile de biotop si biocenoza in lacurile de baraj, iazuri si helesteie.
  3. Sa compare ecosistemele acvatice antropizate studiate.

Tipul lectiei: lectie de transmitere si insusire a noilor cunostinte.

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale:

- conversatia;

-observatia;

-prelegere sub forma de prezentare PPT;

-explicatia;

-eseul de 5 minute.

b. Resurse materiale:

- manual de biologie, clasa a XII-a, editura Corint, autori: Gabriel Corneanu, Aurel Ardelean, Gheorghe Mohan;

- calculator, CD-uri cu fotografii sau film didactic, flipchart;

- fise de lucru.

Locul de desfasurare: laboratorul de biologie.

Evaluare: formativa prin chestionare.


DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clasei

- Noteaza in catalog elevii absenti si pregateste materialul necesar desfasurarii lectiei in conditii optime.

Isi pregatesc caietul de biologie, manualul.

Reactulizarea cunostintelor

Prin chestionare orala, verifica cunostintele elevilor  despre prima parte a ecologiei umane: definitia acesteia, a ecosistemului, gruparea ecosistemelor dupa originea lor si apoi clasificarea ecosistemelor antropizate.

Vine in sprijinul elevilor, cu o prezentare PPt a lectiei care include si cunostinte invatate. Inainte de a derula slide-ul urmator verifica oral cunostintele elevilor si apoi confirma cu ajutorul prezentarii daca au stiut sau nu.

Raspund la intrebari:

-Ecologia umana este o ramura a ecologiei generale care studiaza relatiile dintre oameni, dintre populatiile umane si mediul lor abiotic, biotic si social.

-Ecosistemul este unitatea dintre biotop si biocenoza.

Prezinta apoi clasificarea ecosistemelor dupa origine si apoi a celor aantropizate.

Captarea atentiei

Prezinta la calculator imagini cu lacuri de acumulare si de baraj din Romania

Recunosc anumite exemple de lacuri.

Prezentarea temei si a competentelor

Anunta elevii ca vor studia particularitatile de biotop si biocenoza ale ecosistemelor acvatice antropizate, prezinta competentele derivate pe care le va urmari pe parcursul orei si conditiile de lucru.

Noteaza tema lectiei in caiete si urmaresc competentele.

Dirijarea invatarii

-Prezinta pe calculator lectia ecosisteme acvatice antropizate si solicita din partea elevilor sa precizeze daca stiu cate ceva despre lacuri de acumulare, de baraj etc.

-Monitorizeaza alcatuirea schitei de catre elevi si deruleaza slide-urile pe masura ce elevii isi iau notite.

-Prezinta factorii de biotop si de biocenoza care influenteaza lacurile de acumulare, iazurile si helesteiele.

-In cazul nectonului, prezinta elevilor cateva specii de pesti care populeaza aceste tipuri de ecosisteme.

Urmaresc lectia proiectata pe flip-chart, comunica profesorului informatiile stiute si isi noteaza pe caiete informatiile noi sub forma unei scheme.

-Urmaresc explicatiile profesorului si noteaza in caiete tipurile de ecosisteme acvatice antropizate, particularitatile de biotop si biocenoza la fiecare categorie.

-Recunosc speciile de pesti, eventual crustacee prezentate si noteaza exemplele  in caiete.

Obtinerea performantei elevilor

-Realizeaza fixarea partiala a cunostintelor cerand elevilor sa dea raspunsuri clare, concrete.

Raspund la intrebarile adresate de profesor.

Evaluarea

-Prin eseul de 5 minute solicita elevilor sa se gandeasca la urmatoarea tema si sa noteze apoi ideile timp de 5 minute: ,,Lucrati in Ministerul Mediului - prezentati cel putin 3 masuri prin care ecosistemele acvatice antropizate din Romania sa fie mai bine protejate.

-Apreciaza elevii care au avut cele mai  bune eseuri.

- Se gandesc la tema si raspund individual pe caiete.

-Sunt apoi intrebati despre ceea ce au scris.

-Sunt apreciati pentru cele mai bune idei.

SCHEMA LECTIEI

ECOSISTEME ACVATICE ANTROPIZATE

1. Lacurile de baraj si lacurile de acumulare - Sunt ecosisteme rezultate prin bararea unui curs de apa.

Exista doua categorii de lacuri artificiale: lacuri de baraj, in care retinerea apei dureaza ore sau zile si lacuri de acumulare, cu o durata a stationarii apei de ordinul lunilor sau anilor.

Exemple de lac de acumulare: Lacul Bicaz, Vidraru (Arges), Vidra (Lotru)

Exemple de lacuri de baraj: Pangarati, Vaduri, Batca Doamnei

Particularitatile biotopurilor

Adancime: 10-92 m, in functie de care se realizeaza o stratificare termica: zona euriterma (spre suprafata), zona saltului termic si o zona stenoterma (sub 40m), cu valori termice cuprinse intre 4 si 100C.

Oxigenarea apei: depinde de solubilitatea oxigenului in functie de temperatura si de consumul acestuia in procesul de respiratie al organismelor.

Oscilatiile mari de nivel: se datoreaza modificarii sezoniere a raportului dintre debitul de apa acumulat si cel deversat.

Presiunea hidrostatica mare: influenteaza selectiv distributia biocenozelor.

Particularitatile biocenozelor

NEUSTONUL - pelicula de apa aflata la zona de contact dintre mediul aerian si cel acvatic, in structura careia intra specii de bacterii, alge, protozoare, cladoceri s.a.

PLANCTONUL - compus din fitoplancton (specii de alge albastre, verzi, diatomee) si zooplancton (diverse specii de rotiferi, cladoceri, copepode).

NECTONUL lacurilor de acumulare - reprezentat prin populatiile piscicole, in care predomina crapul (Cyprinus carpio), somnul (Silurus glanis), porcusorus (Gobio gobio), boisteanul, obletele, scobarul.

2.Iazurile si helesteiele piscicole

IAZUL - amenajat pe fundul unor vai mici sau a unor albii parasite ori cu debit redus, in scopul obtinerii unei cantitati apreciabile de peste, dar si pentru folosirea rezervei de apa in alte scopuri (morarit, agrement etc.).

HELESTEIELE - bazine cu apa special amenajate pe locuri plane, in regiuni destinate pisciculturii sistematice. Sunt alimentate cu apa prin pomparea acesteia dintr-o apa curgatoare.

Particularitatile biotopurilor - Factori:

Apa si sedimentul de pe fundul bazinelor;

Climatul zonei;

Natura solului;

Nivelul precipitatiilor;

Oxigenarea apei - se mentine ridicata datorita uniformicitatii termice.

Particularitatile biocenozelor

Se disting:

PELAGOS - comunitatea de organisme pentru biocenozele din masa apei.

BENTOS - comunitatea de organisme din biocenoza bentica.

PELAGOSUL

Cuprinde:

NEUSTONUL - bacterii, alge, protozoare, rotiferi, unele cladocere etc.

PLANCTONUL - bine dezvoltat, cu: specii de bacterii cu rol in descompunerea organismelor vegetale si animale moarte, protozoare, flagelate, alge albastre, verzi, diatomee, cladoceri si copepode.

NECTONUL - asociatii de pesti, amfibieni, unele reptile si pasari.

Dupa speciile de pesti cu care sunt populate, iazurile si helesteiele sunt:

  • De tip ciprinicol - populate cu specii de crap, caras, caracuda, lin, biban, babusca si stiuca.
  • De tip salmonicol - populate cu specii de pastrav.