Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie clasa: a iv-a istorie grecii

Proiect de lectie

DATA 25.10.

CLASA a IV-a

PROPUNATOR

CADRU DIDACTIC

OBIECTUL ISTORIE

SUBIECTUL GRECII

TIPUL LECTIEI DOBANDIRE DE CUNOSTINTE

OBIECTIVE OPERATIONALE:



Sa localizeze pe harta Greciei, cetatile Atena si Sparta.

Sa foloseasca corect termenii istorici specifici Greciei Antice: "democratie", "polisuri", "agora", "chiton".

Sa descrie ocupatiile barbatilor si femeilor din Grecia Antica.

Sa denumeasca cei mai mari zei la care se inchinau grecii.

Sa prezinte contributia civilizatiei grecesti la progresul omenirii prin cultura lor.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:  Conversatia, explicatia, povestirea, expunerea.

MIJLOACE DIDACTICE: Poze ilustrate, figurina, fisa de lucru.

FORMA DE ORGANIZARE: Frontala.

BIBLIOGRAFIE:

1.    Mihailescu C., Pitila T., Vlad S., Istorie Manual pentru clasa a IV-a , editura  Aramis, Bucuresti, 2006.

2.    Prima mea carte de istorie romaneasca si europeana, clasa a IV-a, editura Portile Orientului, Iasi, 2006.

3.    http://poze.netflash.ro/?q=grecia+antica&act=search

Secventele

lectiei

Continutul lectiei

Strategii didactice

Evaluare

Obs.

Metode si procedee

Mijloace didactice

Forma de organizare

1.

Organizarea clasei

2 min.

Se stabilesc conditiile care permit o buna desfasurare a lectiei:

aerisirea salii de clasa;

pregatirea materialului didactic;

asigurarea ordinii si a disciplinei;

adoptarea unei pozitii corecte in banca;


2.

Reactualizarea cunostintelor

5 min.

La inceputul orei, le vom adresa elevilor intrebari din lectia trecuta. ( Provincia Dacia Romana)

Despre ce lectie ati vorbit data trecuta la istorie? (Data trecuta am vorbit despre Provincia Dacia Romana.)

Ce regiuni cuprindea provincia Dacia Romana?(Banatul, Oltenia, Transilvania si Vestul Munteniei).

Care este noua capitala a provinciei Dacia Romana?(Ulpia Traiana Sarmizegetusa).

Ce este romanizarea? (procesul istoric prin care dacii au preluat de la romani, limba, modul de viata, obiceiurile si cultura).

Care sunt factorii romanizarii?(colonistii, armata romana, administratia romana, veteranii, orasele construite de romani).

Din raspunsurile voastre observ ca a-ti invatat lectia pe ziua de azi.

Conversatia

Explicatia

Frontala

3.

Captarea atentiei

5 min.

Le vom arata poze ilustrate: chiton barbatesc (anexa 1a), chiton femeiesc (anexa 1b), acropole (anexa 1c), Pantheon (anexa 1d), agora (anexa 1e), templu (anexa 1f) si un suvenir din piatra (Pantheon).

Haide-ti sa vedem, stie cineva ce reprezinta aceste imagini? Daca elevii nu recunosc aceste imagini, noi le vom explica fiecare imagine in parte. In primele doua imagini putem observa imbracamintea grecilor care purta denumirea de chiton. Aceasta imagine ilustreaza o acropola, adica un deal pe care grecii isi inaltau templele. In urmatoarea imagine avem un templu inchinat tuturor zeilor numit Pantheon. Aici putem observa o piata publica greceasca care avea denumirea de agora. In ultima imagine descoperim o constructie dedicata ceremoniilor religioase, numit templu.

V-am adus inca ceva si vreau sa vad daca a-ti fost atenti la pozele ilustrate. Ce reprezinta aceasta figurina? (Pantheon).

Explicatia

Conversatia

Poze ilustrate

Figurina

Frontala

4.

Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale

1 min.

Astazi vom invata despre greci, despre modul de viata si ocupatiile acestora, despre religia lor, si despre contributia acestora la progresul lumii.

Le vom scrie pe tabla titlul lectiei ( Grecii, un model de civilizatie si cultura), iar copiii in caiete.

Explicatia

Conversatia

5

Dirijarea invatarii

30 min.

In trecut Grecia se numea Elada si se intindea in sud-estul continentului european, cuprinzand si insulele din Marea Egee si partea de Vest a Asiei Mici. Predomina muntii, inconjurati de dealuri si coline unde se cultivau maslini si vita-de-vie. Campiile erau putine si neroditoare.

Locuitorii Eladei s-au asezat pe aceste teritorii in jurul anului 2000i.Hr.

Cetatile din Grecia Antica se numeau polisuri, iar cele mai importante erau Atena, Sparta si Olimpia. Polisurile erau locuite de cetateni care se supuneau acelorasi legi si se rugau acelorasi zei.

Grecii au adus un model de organizare sociala si politica numita democratie in care puterea apartinea cetatenilor, care puteau fi bogati, tarani liberi, mestesugari. La viata politica nu participau strainii, femeile si scalvii.

Barbatii erau mari corabieri si pescari, dar se ocupau si cu agricultura, mestesugurile si comertul, isi petreceau timpul facand politica si participau la banchete.

Femeile nu luau parte la viata publica. Puteau sa posede haine, bijuterii, sclavi, dar nu puteau detine pamanturi si case. Ele se ocupau de gospodarie si aduceau ofrande zeilor pentru protectie.

Hrana grecilor era simpla: peste, paine de orz, branza de oaie, masline, fructe si legume. Carnea se manca la sarbatori.

Imbracamintea lor consta dintr-o bucata de stofa patrata, prinsa pe umeri pe agrafe, iar la mijloc cu o centura.

Locuintele obisnuite erau construite din caramida uscata la soare. Casele celor bogati aveau etaj si pardoseala din piatra, iar camerele se deschideau intr-o curte interioara.

Din cauza spatiului restrans si a reliefului accidentat, intre secolele VIII-VI i.Hr. grecii au migrat spre tarmurile Marii Negre si Mediterane, intemeind aici vestitele colonii grecesti: Histria, Tomis si Callatis. Acest fenomen a primit numele de marea colonizare greaca.

Cetatenii Greciei se inchinau zeilor, iar in cinstea lor organizau festivaluri si sarbatori anual sau o data la 4 ani jocurile olimpice, care se mai organizeaza si in zilele noastre. Jocurile au fost fondate de Hercule, care a plantat un maslin, din ramurile caruia se impleteau cununile oferite invingatorilor. Zeul suprem era Zeus care era stapanul tuturor zeilor greci. El era stapan absolut al Cerurilor, iar fratii sai Poseidon si Hades stapaneau lumea marilor si respectiv lumea subterana. Alti zei la care se inchinau grecii erau: Atena(zeita intelepciunii), Afrodita (zeita frumusetii), Demeter (zeita agriculturii) si Apollo (zeul binelui).

In secolul al V-lea i.Hr. grecii condusi de Miltiade, apoi de Leonida opuneau rezistenta incercarilor de cucerire ale persilor. In acelasi secol, grecii au cunoscut o perioada de maxima inflorire in timpul lui Pericle, care a incurajat practicile democratice.

Cultura greceasca a contribuit la progresul lumii prin marii creatori greci: in literatura ( Sofocle), in istorie (Herodot) , in sculptura ( Fidias) , in medicina (Hipocrate), in matematica (Pitagora), in filozofie (Aristotel).

Povestirea

Expunerea

Explicatia

Frontal

6.

Fixarea cunostintelor10 min.

Se vor localiza cetatile Atena si Sparta, pe harta Greciei Antice, din manual (pagina 16). In continuare, elevii vor citi pe fragmente, textul din carte si se vor extrage ideile principale. Acestea vor fi scrise de noi pe tabla, iar de elevi in caiete.

Ideile principale:

In trecut Grecia se numea Elada si se intindea in sud-estul continentului european.

Cetatile din Grecia Antica se numeau polisuri, iar cele mai importante erau: Atena, Sparta si Olimpia.

Grecii au adus un model de organizare sociala si politica numita democratie (puterea poporului).

Barbatii greci se ocupau cu mestesugurile, comertul si faceau politica, iar femeile se ocupau de gospodarie.

Cetatenii greci se inchinau mai multor zei: Zeus, Afrodita, Atena, Poseidon.

Grecii au contribuit la progresul lumii prin cultura lor impresionanta.

Conversatia

Manualul de istorie

Frontal

7.

Asigurarea retentiei

2 min.

Se vor imparti fise de lucru pentru acasa (anexa 2a si 2b) si le vom explica in ce consta aceasta.

In primul exercitiu va trebui sa uniti cuvantul cu explicatia corespunzatoare. La exercitiul doi, completati spatiile cu cuvintele potrivite din josul textului. In urmatorul exercitiu, va trebui sa gasiti cateva polisuri din vechea Grecie. Exercitiul patru consta in denumirea imaginilor. In al cincilea exercitiu, complectati spatiile goale cu alte informatii noi. Ultimul exercitiu consta in completarea unui rebus despre zei.

Explicatia

Fisa de lucru

Frontal