|
PROIECT DE LECTIE
Data: 31.03.
Unitatea scolara: Scoala cu clasele I-VIII Lapusnicel
Clasa: a VIII-a
Profesor:
Aria curriculara: Om si sociatate
Disciplina: Istorie
Unitatea de invatare: Primul razboi mondial si urmarile sale
Continutul invatarii: Planuri de reorganizare a lumii si urmarile razboiului
Tipul lectiei recapitulare si sistematizare
Competente specifice:
Utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XX-lea , in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala;
Rezolvarea in echipa a unor probleme/ situatii-problema, prin negocierea solutiilor identificate;
Localizarea in timp si plasarea in spatiu a faptelor istorice din secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice.
Obiective operationale:
Cognitive
Sa analizeze atitudinea Marilor Puteri invingatoare fata de Germania;
Sa explice prevederile Tratatelor de Pace;
Sa argumenteze
Afectiv - atitudinale
Sa aprecieze activitatea diplomatilor romani in cadrul Conferintei
Psihomotorii
Sa analizeze cu ajutorul hartii consecintele hotararilor puterilor invingatoare.
METODE FOLOSITE : conversatia euristica, descoperirea, demonstratia, problematizarea, lucrul cu harta si manualul, povestirea, descrierea
MIJLOACE DE INVATAMANT: Harta politica a Europei in perioada interbelica (1920-1939), manualul, mapa tematica.
STRATEGIA DIDACTICA: algoritmica, deductiv- inductiva
ORGANIZAREA CLASEI: pe grupe
NIVELUL CLASEI: bun
EVALUAREA: continua
Durata: 50 minute
Locul desfasurarii: Sala de clasa
Bibliografie:
Mamina, I., Scurtu, I., Guverne si guvernanti (1916-1938), Editura Silex, Bucuresti, 1996
Petrencu, Anatol, Istoria universala contemporana,. 1914-1918, Editura Prometeu, Chisinau, 1991.
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Observatii
1.Moment organizatoric/Pregatirea clasei pentru activitate
3 minute
Verifica prezenta mijloacelor de invatamant; se noteaza absentii.
Pregatesc manualele, caietele.
2..Precizarea materiei supusa recapitularii/plan de recapitulare
5 minute
Scrie pe tabla planul de recapitulare:
Noteaza in caiete.
3.Recapitularea continuturilor
30 minute
Se formeaza 5 grupe de cate 5 elevi.
Activitatea 1: Fiecare elev noteaza pe un biletel rolul si importanta Conferintei de Pace de la Paris.
Activitatea 2: Fiecare grupa primeste o fisa de lucru/ Anexa 1. Pentru realizarea sarcinilor au la dispozitie 5 minute. Dupa expirarea timpului, un reprezentant al fiecarei grupe va prezenta materialul realizat.
Activitatea 3: Fiecare grupa va primi o sarcina de lucru, utilizand harta din manual:
Grupa 1: Tarile desprinse din fostul Imperiu Tarist;
Grupa 2: Statele succesoare ale Imperiului Austro-Ungar;
Grupa 3: Statele nou aparute in 1918;
Grupa 4: Statul refacut in urma impartirilor din secolul al XVIII-lea;
Grupa 5: Teritoriile care s-au unit cu Romania in 1918.
Activitatea 4: Fiecare grupa primeste o fisa de lucru/ Anexa 2. Timp de lucru 5 minute. Dupa expirarea timpului, un reprezentant al fiecarei grupe va prezenta materialul realizat.
Activitatea 5:
Fiecare grupa primeste o fisa de lucru/ Anexa 3. Timp de lucru 5 minute. Dupa expirarea timpului, un reprezentant al fiecarei grupe va prezenta materialul realizat
Noteaza. Biletul il vor pastra pana la sfarsitul orei.
Raspund. Sarcina fiind comuna, isi vor confrunta si argumenta raspunsurile.
Lucreaza in echipa.
Urmaresc harta din manual.
Raspund.
Indica pe harta.
Raspund.
Sarcina fiind comuna, isi vor confrunta si argumenta raspunsurile.
Raspund.
Sarcina fiind comuna, isi vor confrunta si argumenta raspunsurile
4.Explicatii suplimentare
5 minute
Profesorul trage concluziile si corecteaza greselile facute de elevi in timpul jocului.
Asculta.
5.Asigurarea feed-backului
5 minute
Fiecare elev noteaza din nou pe un biletel rolul si importanta Conferintei de Pace de la Paris
Compara cele doua raspunsuri, constatand modificarile produse.
6.Tema pentru acasa Explicatii pentru continuarea activitatii acasa
2 minute
Pe baza studiului de caz, Cele 14 puncte, din manual, precizati care dintre acestea s-au aplicat?
Noteaza. Adreaseaza intrebari suplimentare.
Continut informativ
Planul de recapitulare, exercitiile propuse, fisele de lucru, alte materiale folosite in lectie.
Au participat 27 de state, 4 dominioane si India.
Conferinta era gandita si organizata de "Consiliul celor zece" format din sefii de guvern si ministrii de externe ai celor 5 puteri: S.U.A., Marea Britanie, Franta, Italia si Japonia.
Organul principal era "Consiliul celor patru", format din: Th. Woodrow Wilson, George Clemenceau, David Lloyd George, Vittorio Emanuele Orlando.
Th. Woodrow Wilson dorea stabilirea unei "paci albe", adica fara invinsi si invingatori, precum si stabilirea unui sistem de relatii internationale durabil si echitabil conform "celor 14 puncte";
George Clemenceau era decis pentru o pace cu caracter punitiv. Tigrul dorea ca puterea Germaniei sa fie redusa in asa masura incat sa nu mai poata reprezenta o amenintare in viitor;
David Lloyd George dorea sa asigure pastrarea suprematiei maritime si sa extinda Imperiul Britanic;
Vittorio Orlando dorea unele teritorii pentru Italia, precum coasta Dalmatiei.
Tratatul de la Versailles cu Germania din 28 iunie 1919
Tratatul de la Sait-Germaine cu Austria din 10 septembrie 1919
Tratatul de la Neuilly cu Bulgaria din 27 noiembrie 1919
Tratatul de la Trianon cu Ungaria din 4 iunie 1920
Tratatul de la Sevres cu Turcia din 10 august 1920
Prin conditiile Tratatului de la Versailles, Germania trebuia sa devina un stat incapabil de a mai declansa un razboi.
Tratatul a fost considerat de Germania un dictat impus prin forta. Revizionismul german se va manifesta in forta dupa venire ui Adolf Hitler la putere.
Participarea Romaniei la Conferinta de Pace de la Paris a fost o adevarata "aventura" diplomatica.
Tratatele de pace au consfintit recunoasterea pe plan international a unirii din 1918.
ANEXA 1
Ce doreau "cei 4" de la Conferinta de Pace de la Paris si ce-au obtinut?
CONFERINTA DE PACE DE LA PARIS
'Cei 4 mari'
Ce doreau?
Ce au obtinut?
Thomas Woodrow Wilson
George Clemanceau
David Lloyd George
Vittorio Emanuel Orlando
ANEXA 2
Ce sugereaza aceasta caricatura in legatura cu atitudinea Germaniei fata de Tratatul de la Versailles?
Pe cine reprezinta personajul?
Ce reprezinta oul?
Cine sunt personajele care tin lingura?
ANEXA 3
Cum comentati urmatoare afirmatie spusa de Lloyd George despre Transilvania in cadrul Conferintei de Pace de la Paris?
" Unde dracu este locul asta (Transilvania - n.n) pe care Romania este atat de nerabdatoare sa-l aiba?"