Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

didactic gradinita 3-5 ani, Primavara suntem noi!-fluturi si flori


Proiect didactic


NIVELUL DE VARSTA: 3-5 ani

UNITATEA: Gradinita cu Program Prelungit nr. 4 MACIN

EDUCATOARE

DENUMIREA ACTIVITATII: Educatie artistico-plastica -Activitate practica

TEMA "Primavara suntem noi!-fluturi si flori"

TIPUL DE ACTIVITATE:  formare de priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE: pictura-colaj

SCOPUL ACTIVITATII:

q       Stimularea creativitatii si a capacitatii de exprimare plastica prin utilizarea tehnicilor picturii prin pete de culoare si prin presare;



q       Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica

q       Educarea gustului estetic si a capacitatii de a aprecia frumosul.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 -sa decoreze fluturasii atasand culoarea cu degetul, in strat gros

O2 -sa plieze fluturasul pe jumatate, sa preseze, pentru a obtine aceleasi pete de culoare pe ambele aripi;

O3 -sa realizeze efecte plastice pe suprafata aripilor fluturasului;

O4 -sa mototoleasca hartia creponata, transformand-o in polenul florilor;

O5 -sa lipeasca hartia creponata ,taiata in prealabil in bucati de diferite forme, pe petalele florilor;

O6- sa aprecieze, in final, lucrarea realizata de intreaga grupa .

METODE SI PROCEDEE:

q      Observatia, conversatia , explicatia, demonstratia, exercitiul.

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:

q      Carton decupat sub forma de fluturi (pentru baieti ) si sub forma de flori (pentru fete ), acuarela, tempera, pahare pentru apa, hartie creponata de diferite culori, lipici, lucrari model, aparatura audio;

FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1.M.E.N.

-"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de

copii", Editura Val& Integral, Bucuresti, 2000;

2.M.E.N.-I.S.J.

Bistrita -Nasaud

-"Reforma curriculara in gradinita", Invatamantul

preprimar Bistrita, martie, 2000;

3.Popa , Valerica

- "Activitati de educatie plastica in gradinita ", Editura

Val &Integral, Bucuresti,2000;

4.Conf. univ.

dr. Ion Susala

-"Desen, culoare, modelaj, compozitie si metodica", Editura

Fundatiei "Romania Mare", Bucuresti, 1999;


DURATA: 20 minute

SECVENTE

INSTRUCTIONALE

CONTINUTUL ACTIVITATII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Metode si

procedee

Resurse materiale

CAPTAREA

ATENTIEI

Se va realiza prin intermediul jocului senzorial: "Gaseste culoarea potrivita!"

Se vor imparti copiilor cosulete cu hartie creponata de diferite culori si acuarele, tempera.

Fetele vor alege ce cosulet vor dori, pentru florile lor, numind culoarea hartiei alese; la fel si baietii, vor alege acuarelele cu care doresc sa decoreze aripile fluturasilor.  

Dialogul

Jocul didactic

Conversatia

Cosulet cu hartie creponata, acuarele.

Joc senzorial "Cauta culoarea"

ENUNTAREA SCOPULUI SI A OBIECTIVELOR

Se va realiza in mod direct prin enuntare verbala, la nivelul de intelegere al copiilor.


Expunerea



PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII

Se vor prezenta copiilor o floare model, realizata de educatoare,precum si un fluture.

Se vor explica si demonstra tehnicile de lucru pe care le vor aplica in realizarea temei propuse si materialele utilizate pentru fiecare subgrupa.

Subgrupa I-fetele

Vor mototoli, mai intai, hartie creponata galbena ,pentru realizarea centrului florii, a polenului. Apoi vor lipi bucati de hartie creponata pe petalele florilor.

Subgrupa II-baietii

Vor aplica pe o aripa a fluturasului, cu ajutorul degetului, culoare in strat gros, apoi vor suprapune aripile, vor presa, pentru a obtine aceleasi pete de culoare pe ambele aripi.

Se vor efectua exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii ("ploaia", "cantam la pian", "morisca").

Observatia


Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Flori si fluturi din carton

acuarela, pahare pentru apa, servetele, hartie creponata, lipici, C.D.-muzica pentru copii






Joc de rol

"De-a artistii"

OBTINEREA DE NOI PERFORMANTE

Se va urmari modul original si creativ de utilizare a culorilor pe aripile fluturilor, modul in care fetele respecta conturul petalelor si al mijlocului florii, lipind corect si lucrand cat mai ingrijit.


Exercitiul practic

Analiza



Observarea sistematica

ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI SI EVALUAREA PERFORMANTEI

Se va raspunde la eventualele intrebari formulate de copii.

Se va realiza o lucrare colectiva, fiecare baiat lipindu-si fluturasul la.nga floarea care ii place cel mai mult

Se vor evalua performantele obtinute.

Conversatia

Analiza

Autoevaluarea


Lucrari ale copiilor


autoevaluare

interevaluare

INCHEIEREA ACTIVITATII

Se va interpreta o strofa din cantecul: "Primavara a sosit!".

Se vor imparti stimulente.




cantecul