|
Indruma
Nareaza
Vegheaza
Ajuta
Trudeste
Arata
Traieste
Domnul Trandafir Orienteaza
Roaga
PROIECT DE LECTIE
Data
Invatator:
Scoala:
Clasa: a IV- a
Aria curriculara: Limba și comunicare
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Unitatea 6 Comunicarea despre personajul literar-Mi-am slujit tara.
Disciplina: Limba și literatura romana
Subiectul lectiei: "Domnul Trandafir
Tipul lectiei: consolidarea cunoștintelor
Obiective operationale
Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili:
O1 - sa citeasca corect,cursiv si expresiv, respectand intonatia impusa de semnele de punctuatie;
O2-sa expuna informatii despre autorul povestirii;
O3-sa construiasca enunturi si texte , folosind cuvinte/ expresii cu același inteles/ sensuri diferite din textul narativ studiat;
O4 - sa formuleze intrebari/ raspunsuri legate de continutul textului, analiza fragmentelor, (semne de punctuatie, ortograme);
O5-sa rezolve exercitiile in cadrul grupei , conform cerintelor
Motrice: elevii vor fi capabili:
OM1 - sa-si dirijeze atentia (vazul, auzul) catre centrul de interes sugerat
OM2 - sa-si coordoneze miscarile manii pentru a scrie estetic pe fise, in timpul stabilit;
OM3 - sa-si controleze miscarile, gesturile si vocea in timpul lectiei, astfel incat sa
corespunda sarcinilor de lucru si regulilor de disciplina stabilite;
Afective: elevii:
OA1 - sa manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor date;
OA2 - sa manifeste dorinta de a rezolva cat mai multe exercitii/situatii-problema;
OA3 - sa raspunda prompt solicitarile invatatorului si sa se mobilizeze pentru rezolvarea lor.
Strategia didactica: activ-participativa
RESURSE:
A) BIBLIOGRAFICE:
1. Nuta, S. - Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, vol II, Ed. Aramis, Bucuresti, 2001
2. Paraiala V-Limba si literature romana auxiliar pentru clasa a IV-a
B) Metodologice:
a) strategia didactica: activ - participativa
b) explicatia, exercitiul, brainstorming, metoda Cubul,,citirea in lant,
ciorchine, joc muzical
c) mijloace didactice: - fise de lucru, planse, manuale
d) forme de organizare: frontala, individuala, colectiva - pe echipe, pe grupe;
C) Temporale: durata lectiei: 45 minute;
D) Umane: - colectivelevi, cadrul didactic
Nr.
Etapele
lectiei
Activitatea
invatatorului
Strategia didactice
Evalua-re
crt
Activitatea elevilor
Metode si procedee
Materialeși mijloace
didactice
For-me de organi-zare
1
1.
Moment organizatoric
Asigur conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic,impartirea pe grupe.
Pregatesc materialele și se organizeaza pe grupe
conversatia
Frontal
2.
3
Captarea atentiei
Anuntarea temei lectiei si a obiectivelor
Calatorie misterioasa
Copiii sunt directionati sa urmeze un anumit traseu orientandu-se in functie de indiciile date.(anexa)
& Se anunta tema lectiei si se va scrie titlul pe tabla;
& Se prezinta obiectivele lectiei;
Raspund provocarilor
Asculta si retin.
Scriu pe caiete titlul si autorul textului.
Conversatia
Exercitiul
expunerea
conversatia
explicatia
Fișa de scriitor
Ghicitoare
Caiete,
tabla
Frontal
Frontal
Evaluare orala
obs. sistemati-
ca
4.
Dirijarea invatarii
Obtinerea performantei
& Ganditi-lucrati in perechi- comunicati
Elevii intocmesc liste de idei .
Elevilor li se cere sa privesca textul fara sa il citeasca si sa bifeze ceea ce observa(anexa)
Dezbatere
Intrebarea invatatorului:
Cum si-a exprimat gandurile, ideile autorul?
Solicit elevilor sa citeasca lectia, in gand;
Cer copiilor sa raspunda la cateva cerinte din Harta poeziei, (anexa ) pe care o completam cu ajutorul unui ,,creion vorbitor'':
Unde,cand se petrece actiunea și cine participa la actiune?
Solicit copiilor realizarea unui ciorchine in care vor nota idei sugerate de cuvantul invatator.
Pe baza unui material power-point se realizeaza conversatia generalizatoare a textului narativ. Textul este ascultat, din material.
Solicit citirea primului fragment.
-Imaginea Domnului Trandafir-
Ce inseamna bine legat?
Ce sens au verbele "a inchipui","a insufla"
Solicit elevilor citirea celui de-al doilea fragment.
-Pasiunea invatatorului pentru istoria neamului.-
Care era pasiunea invatatorului?
Ce sensuri ale cuvantului istorie mai cunoasteti?
Ce expresii prezinta aceasta pasiune?
Cer elevilor sa uneasca expresiile formate cu ajutorul cuvantului seama cu intelesul corespunzator.
Cum isi exprima invatatorul dragostea fata de istoria neamului?
Ce alte sensuri ale cuvantului miscat mai cunoasteti?
Ce expresie exprima gestul care
ii ducea pe copii printre personajele istorice?
Cer elevilor sa uneasca expresiile formate cu ajutorul cuvantului face cu intelesul corespunzator.
Solicit elevilor citirea celui de-al trilea fragment.
-Bogatia de invataturi transmisa de Domnul Trandafir.-
Ce materii ii invata pe copii ?
Ce invataturi le-a transmis Domnul Trandafir elevilor sai?
Solicit elevilor citirea celui de-al patrulea fragment.
-Dragostea copiilor fata de invatator.-
Ce sentimente aveau copiii fata de invatatorul lor?
De unde reies aceste sentimente?
Aplic metoda "Cubul" in care fiecare grupa va avea o sarcina de rezolvat. (anexa)
I-DESCRIE--Care sunt sentimentele scriitorului fata de fostul sau invatator?
II-COMPARA- ,,Voinicel-expert in ortografie''
- a) Fa comparatie intre formele ortogramei ne-a, nea
-b) Alcatuieste enunturi cu forma corecta a pronumelor personale ei, ea și a verbelor: iei, ia.
III-ANALIZEAZA cuvantul invatator scriind actiuni specifice pornind de la fiecare litera a cuvantului.
IV-ASOCIAZA-
Cuvintele care au acelasi inteles.
V-APLICA
ROL- joaca propriul rol;
AUDIENTA - fostul invatator;
FORMAT -scrisoare de multumire;
TEMA - sarbatorile de iarna;
SCOP - exprimarea sentimentelor.
Adreseaza o scrisoare de felicitare fostului invatator cu ocazia sarbatorilor de iarna, prin care sa-i dovedesti respectul si recunostinta pentru tot ce te-a invatat.
Ofer feedback. Monitorizez activitatea pe grupe.Intregesc fetele cubului la tabla. Din fiecare grupa vine liderul care prezinta posterul.
Autorul si-a exprimat gandurile printr-o scrisoare pentru ca nu este aici sa ne vorbeasca;
A scris in propozitii pentru ca este prozator nu este poet;
Foloseste semne de punctuatie pentru ca noi sa intelegem mesajul transmis de el.
Citesc individual textul- in gand sau in soapta.
In text se prezinta portretul domnului Trandafir
- Actiunea se petrece in copilaria autorului- Se petrece intr-un sat din Moldova
- La actiune participa invatatorul si elevii sai.
Expun informatiile prin asalt de idei, realizand un ciorchine cu titlul ,,Invatator ''
Un elev citeste primul fragment,apoi elevii raspund la intrebari .
Raspund:
.era un om frumos;
.a imagina;
..a provoca cuiva un anumit sentiment, o anumita idee, a inspira.
(anexa)
.istoria neamului
..povestire, proces de aparitie si dezvoltare a unei activitati,incurcatura , pozna, stiinta care studiaza dezvoltarea complexa a societatii, a unui popor.
"..mai cu seama explicatiile la istorie erau minunate."
Fisa de lucru
.ii scanteiau ochii;
"era miscat cand ne spunea despre marirea stramosilor."
..a se agita.a se schimba,a evolua, a deplasa, a impresiona.
Fisa de lucru
".cand facea un semn cu mana, asa intr-o parte,parca ridica o perdea de pe trecut, si eu vedeam tot ce spunea glasul lui."
Fisa de lucru
Prezinta rezolvarea sarcinilor in fata colegilor.Fac comentarii.
istorie , muzica , religie , limba romana.
. aleg citatul corespunzator;
Copii argumenteaza prin da sau nu semnificatia citatului.
Fisa de lucru
.citesc fragmentul corespunzator.
Metoda cubului
exercitiul
conversatia
dialogul
Brainstor-ming
conversatia
Conversatia
Conversatia
Explicatia
Conversatia
Explicatia
exercitiul
Conversatia
exercitiul
conversatia
citire explicativa
Analiza
fragmente
lor
exercitiul
Textul integral
Harta poeziei
,,Creion vorbitor'
Plansa
Markere
ciorchine
plansa
videopro-iector
material ppt
Manual
Manual
dictionar
fragmen
tele din
manual
fise
lucru
cubul
postere
markere
postere
Frontal
Frontal
frontal
Frontal
Frontal
Frontal
Frontal
Indivi-dual
frontal
frontal
pe
grupe
Frontal
Obsevare sistematica
Evaluare orala
Produs de grup
Evaluare orala
Observa-re sistematica
Chestio-nare orala
Tema in clasa
Evaluare orala
Evaluare scrisa
Analiza produse-lor de grup
Produse de grup
5.
6.
7
Realizarea feed-back-ului
Activitate in completare
Evaluarea activitatii
Spuneti-va parerea!(argumenteaza
Gasiti comparatiile si argumentati utilizarea lor:
Cu cine am putea compara invatatorul, dupa ce l-am numit un semanator de lumina?(anexa)
Se interpreteaza cantecul Invatatorea
Terminam de completat Harta textului.mesajul-invatatorul semanator de lumina.
Cum s-a numit lectia de astazi?
Elevii iși spun opiniile.
Elevii canta.
Scriu pe fise mesajul textului, apoi il completam la plansa
Raspund.
conversatia
joc muzical
exercitiul
conversatia
cantec
Fișe de lucru
Harta poeziei
Frontal
frontal
Indivi-dual
Evaluare orala
Tema in clasa
Autoeva-luare
12
Apreciereaactivitatii elevilor.
Tema pentru acasa
Apreciez participarea elevilor la lectie .
Dau tema pentru acasa :
Elevii asculta si raspund.
Isi noteaza tema pentru acasa,diferentiat.
Conversatia
explicatia
manual
frontal
Aprecieri verbale
Traseu -Calatorie misterioasa
Punct de pornire Misterul
Identifica DenumesteExemplifica Propune
Hai ,Patrocle , sa
fugim, Spre bunici noi sa
pornim Ca aicea-i tare greu, Oropsita am fost
mereu! Hai indata, nu mai
sta Ca ne vede vitrega Si n-om mai putea
pleca! Titlul
si autorul Alte opere scrise de
Mihail Sadoveanu Pe urmele lui
Sadoveanu-prezentare power point
Lista de idei
Bifati cu x casetele din dreptul propozitiilor adevarate:
Are titlu. Este scris in versuri.
Are autor. Este o scrisoare pentru ca exista formulele(frate draga,
Draga prietene) care presupun o adresare directa,
sugereaza prezenta unui interlocutor alnaratorului.
Are semne de punctuatie . Propozitiile sunt scrise una dupa alta.
HARTA POVESTIRII
Fisa de lucru
1.Gaseste explicatia cuvintelor de mai jos:
A inchipui-
A insufla-
2.Precizeaza sensul cuvantului subliniat din comunicarile de mai jos:
Dintre toate disciplinele,baietii indrageau cel mai mult istoria.(.............)
Bunicul imi spunea adesea istoria veche despre vanatorii pasionati.(...........)
Nu stiu cum voi iesi din istoria asta.(..................)
Ma fascineaza si acum istoria scrisului.(................)
(povestire,proces de aparitie si dezvoltare a unei activitati,incurcatura,stiinta care studiaza dezvoltarea complexa a societatii, a unui popor.)
A observa
A raspunde
A pricepe, a intelege
Mai ales
A fi atent
Important
A considera
A acorda atentie
A i se incredinta
Mai cu seama
De seama
A baga de seama
A-si da seama
A lua in sema
A lua seama
A da seama
4.Precizeaza sensul cuvantului subliniat din comunicarile de mai jos:
Am gasit dulapul miscat de la locul lui.(...........)
Dascalul era miscat cand le vorbea elevilor despre istoria neamului.(...........)
Dupa ce au aflat parintii adevarul, lucrurile s-au mai miscat.(..........)
Nu i-a putut face injectia, caci se misca mereu.(.......)
(a se agita,s-au schimbat,au evoluat,a deplasa, a impresiona)
A
depune orice efort A
picinui cuiva un rau A
aprinde A
se supara A se
pregati de plecare A
imbia, a atrage A vacsui,
a lustrui A
se imbolnavi de
5.Uneste fiecare expresie cu intelesul corespunzator si alcatiti apoi
comunicari orale
A face focul
A-si face pantofii
A-si face bagajele
A face oreion
A face tot posibilul
A i-o face lata
A-si face inima rea
A face cu ochiul
6 Esti de acord sau nu?(Scrie in caseta Da sau Nu)
Invataturile"..au ramas in adancul sufletului ca seminte bune ce au inflorit bogat mai tarziu" inseamna:
Invataturile primite de la Domnul Trandafir au fost de folos mai tarziu ajutandu-i pe copii sa ajunga oameni adevarati;
In timp ce domnul ii invata, in sufletele copiilor au aparut seminte si flori;
CUBUL
II-COMPARA-
(,,Voinicel-expert in ortografie'')
a) Fa comparatie intre formele ortogramei ne-a, nea-explica!
b)Alcatuieste enunturi cu forma corecta a pronumelor personale ei, ea și a verbelor: iei, ia:
I-DESCRIE-
Care sunt sentimentele scriitorului fata de invatatorul sau?
III-ANALIZEAZA cuvantul invatator scriind actiuni specifice pornind de la fiecare litera a cuvantului:
I
N..
V..
A..
T..
A..
T..
O.
R.
IV-ASOCIAZA-Uneste cuvintele cu același sens-,,Cuvinte cu mesaj''
Cuvintele care au acelasi inteles
odinioara,negura,scanteiau, domol,a se zvoni,straluceau,calm, candva, ceata, luceau, potolit, a se vesti,odata, licareau,
pacla,lin,demult,a se instiinta.
ARGUMENTEAZA
Spuneti-va parerea:
Gasitti comparatiile si argumentati utilizarea lor:
Cu cine am putea compara invatatorul, dupa ce l-am numit un semanator de lumina?
O lume intreaga va compara
Cu-n anotimp de primavara
Cu zorii zilelor senine,
Cu pretul vietii,pretul painii
C-o magistrala intre soare
Cu cheia tainelor de mare
Cu ochii caldurosi de mama
Si gustul mustului de poama,
Caci tu cat inima iti bate,
Aprinzi in oameni dor de carte.
V-APLICA-Metoda R.A.F.T.S.-
ROL- joaca propriul rol;
AUDIENTA - fostul invatator;
FORMAT - scrisoare de multumire;
TEMA - sarbatorile de iarna;
SCOP - exprimarea sentimentelor.
Adreseaza o scrisoare de felicitare fostului invatator cu ocazia sarbatorilor de iarna, prin care sa-i dovedesti respectul si recunostinta pentru tot ce te-a invatat.
MIHAIL SADOVEANU
Cel ce a fost supranumit 'Ceahlaul prozei romanesti' sau 'Stefan cel Mare al literaturii romane' ori ' al treilea mare Mihai din istoria poporului roman' - Mihail Sadoveanu - una dintre principalele si maiestuasele coloane de lumina ale culturii si ale existentei noastre - si-a consacrat extrem de bogata sa creatie artistica, adunata in peste 120 de volume, unui singur erou: poporul roman, surprins in diferite ipostaze si intruchipari si evocat in felurite momente, incepand din cele mai indepartate timpuri ale alcatuirii fiintei neamului si pana in contemporanietate.
Casa lui Sadoveanu
din Falticeni
Cadru din filmul artistic Dumbrava minunata Cadru din filmul Baltagul