Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie - limba romana, lumea necuvantatoarelor

PROIECT DE LECTIE

Scoala cu clasele I-VIII ASAU

OBIECTUL : LIMBA ROMANA

UNITATEA DE INVATARE -Lumea necuvantatoarelor

CONTINUT -Parti principale de propozitie

ELEMENTE DE CONTINUT: Subiectul simplu

TIPUL LECTIEI - de transmitere de cunostinte

OBIECTIVUL CADRU/ OBIECTIVE DE REFERINTA: 12.;1.3 ; 2.4 ; 3.5 ; 4.1 ; 4.4 ; 4.5 ; 4.6.



OBIECTIVE OPERATIONALE :

a)    Cognitive :

La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili :

O.1: sa identifice subiectul simplu in propozitii prin stabilirea legaturii cu predicatul;

O.2: sa analizeze sintactic si morfologic partile de vorbire prin care este exprimat subiectul in propozitie;

O.3: sa foloseasca corect partile de vorbire cu functie de subiect in constructii proprii;

O.4: sa formuleze propozitii in care subiectul simplu se afla in pozitie initiala, mediana sau finala.

b)     Afective:

OA 1 - sa manifeste interes fata de oferta didactica ;

OA 2 -sa se mobilizeze pentru realizarea fiecarei sarcini date.


c)Psihomotrice :

OM 1 - sa -si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes sugerat de

invatatoare ;

OM 2 - sa-si reprime miscarile inutile in ora ;

RESURSE

A.    BIBLIOGRAFICE

1.     STIINTIFICE : -Elena Joita (coord), "Pedagogie si elemente de psihologie scolara, pentru examenele de definitivare si obtinerea gradului didactic II", Editura "Arves", Craiova 2003;


2.     OFICIALE : -Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul

primar, Bucuresti 2003;

-Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu,Limba si literatura romana,manual pentru clasa a IV-a,Editura Aramis,2006

3.     PEDAGOGICE : -.Ioan Danila, Elena Taralunga, "Lectia in evenimente",

Editura "Egal", Bacau, 2003

4.     METODICE : -« Metodica predarii lmbii romane la clasele I-IV », D. Ana,

M.L. Ana, D. Logel, E. S. Logel, Editura Carmins, Pitesti,2004.

B.     METODOLOGICE

a)     STRATEGIE DIDACTICA : inductiva, deductiva,algoritmica ;

b)     METODE SI PROCEDEE : conversatia, exercitiul, munca independeta ;

c)     FORME DE ORGANIZARE : frontala, individuala , pe grupe;

d)     MIJLOACE DIDACTICE : planse, fise , flipchart, videoproiector;

e)     TEMPORALE : 50 minute



SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECTIEI/CONTINUTURI/STRATEGIE

OBIECTIVE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI







OM1

OM2

OA1

OA3










OM1

OM2













OM2

OM3




OA2












OC1

OC2












OA2

OC3








OA1

OC1









OC3

















OC4


OC3
























OC3

OC4

OM1

OM2




















OC1









OC2

OC3

OA1

OA2

OM1

OM2


CAPTAREA ATENTIEI (2min.)

Joc-ghicitoare (activitate frontala)

Gasiti cuvintele cu sens opus celor din urmatoarea coloana. Fiti atenti! Folosind initialele cuvintelor gasite de voi veti afla un cuvant nou. Care este acesta?


BOGATIE


SARACIE

INUTIL


UTIL

TANAR   


BATRAN

URA


IUBIRE

GENEROS


EGOIST

NECINSTIT


CINSTIT

VORBESTE


TACE

II. ANUNTAREA OBIECTIVELOR ( 1 min.)


Elevii sunt anuntati titlul lectiei: "Subiectul. Subiectul simplu".

Se scriu pe tabla data si titlul lectiei, iar elevii le scriu pe caiete.

Elevii sunt anuntati ca, in aceasta ora, vor recunoaste subiectul simplu in propozitii si texte scurte, vor analiza subiectele identificate, dar vor alcatui, la randul lor, propozitii in care cuvinte date sa aiba functie de subiect.


III. ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR SI A STRUCTURILOR ANTERIOARE

  • Li se solicita elevilor sa deschida caietele cu tema pentru acasa

  • -In timp ce eu verific tema elevii vor completa urmatoarea fisa de munca independenta:

Scrieti in partea dreapta predicatele verbale din enunturile de mai jos:

Ghioceii infloresc primavara devreme.

Noi am ajuns acasa.

Mama va face o prajitura.

Voi ati ascultat cantecul privighetorii.

Eu cumpar o carte cu poezii.


  • Verific corectitudinea si aspectul temei, evidentiez elevii care au caiete ingrijite.

Solicit elevii sa raspunda intrebarilor referitoare la propozitia simpla si dezvoltata, definitia predicatului verbal si intrebarile cu care se afla prin exemple concrete.



IV.           PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI (5 min.)

Se prezinta o serie de imagini la videoproiector in care elevii recunosc anotimpul de primavara.

Se alcatuieste o propozitie enuntiativa simpla pe baza ilustratiei. Aceasta se scrie pe tabla, iar elevii o noteaza in caiete.

Se cere elevilor sa transforme propozitia simpla in propozitie dezvoltata


Exemplu: Primavara aduce miresme noi.

Se identifica predicatul propozitiei formulandu-se intrebarea corespunzatoare (ce face primavara?); predicatul se subliniaza, motivandu-se totodata de ce enuntul alcatuit este o propozitie.


V.DIRIJAREA INVATARII (20min)

Elevii indica, cu ajutorul unei sageti, partea de propozitie careia i s-a adresat intrebarea pentru a identifica predicatul.


P.V.

Primavara aduce miresme noi.


Se stabileste ca actiunea predicatului verbal "aduce" este realizata de catre partea de propozitie "primavara". Aceasta parte de propozitie despre care se spune ceva cu ajutorul predicatului poarta numele de subiect.


In momentul stabilirii definitiei fiecare elev isi noteaza aceasta informatie in ciorchinele subiectului (ANEXA 3), reprezentat pe o fisa de lucru. Una similara este afisata la tabla.



Ciorchinele va fi completat pe masura ce elevii isi vor insusi noile cunostinte.



Pentru a stabili in continuare intrebarile, tipurile, topica subiectului in propozitie cat si partile de vorbire prin care se poate exprima acesta, se continua cu propozitia alcatuita dupa ilustratie. Se aduc in completare si alte exemple (ANEXA 4), care sunt proiectate pe un ecran , in fata clasei, pentru a fi cat mai vizibile.




S.         P.V.

Primavara aduce miresme noi.


Formularea intrebarii corespunzatoare pentru subiectul "primavara" (cine aduce? Sau despre ce se vorbeste in propozitie?)

Folosind si celelalte exemple, se insista pe diferentierea intrebarilor subiectului - cine?, despre cine se vorbeste? (pentru persoane) si ce?, despre ce? (pentru celelalte fiinte, lucruri, fenomene ale naturii etc.)


cine?

S.         P.V.

Primavara aduce miresme noi.


Pentru ca subiectul "primavara" este format dintr-o singura parte de vorbire, acesta se numeste subiect simplu.


Se precizeaza pozitia subiectului in constructia propozitiei dupa ilustratie (initiala). In celelalte exemple sunt identificate alte doua pozitii: mediana, finala.



Se identifica partea de vorbire prin care este exprimat subiectul "primavaral" - substantiv comun.


Pe baza exemplelor proiectate la videoproiector elevii descopera ca subiectul simplu poate fi exprimat si prin substantiv propriu, pronume personal si pronume personal de politete.


Activitate frontala



Subliniati subiectele din urmatorul text si precizati partile de vorbire prin care este exprimat si faceti analiza orala a

acestora, urmarind tabelul de mai jos:


Partea de vorbire prin care este exprimat

Persoana

Numarul

Genul

Intrebarea la care raspunde subiectul







A sosit primavara cu aer cald si parfum de ghiocei. Soarele stralucitor se zareste printre norii pufosi.

Ioana priveste pasarile calatoare.Ele sosesc la cuiburile lor dragi.Dansele au facut un drum lung.





Elevii sunt atentionati de la inceput asupra categoriilor gramaticale ale substantivului, respectiv ale pronumelui personal, deoarece ele sunt combinate in acelasi tabel.



VI OBTINEREA PERFORMANTEI (5 min)

Alcatuiti propozitii dupa schema:


SP P Sa.p.a.p.

s.p v v.Pp s



VII. FEED-BACK-UL (10 min)

Sunt prezentate sarcinile de lucru din fisa de munca independenta.

Elevii impartiti pe grupe alcatuiesc pe coli de flipchart propozitii respectand cerintele urmatoare, iar propozitiile se scriu pe tabla si in caiete.


Alcatuiti propozitii in care:

a). substantivul "pasarile" sa aiba functie de subiect simplu;

b). subiectul sa fie exprimat prin substantiv comun, nume de fenomen al naturii;

c). subiectul sa fie exprimat prin pronume personal de politete, persoana a II-a, numarul singular;

d). subiectul sa se afle in interiorul unei propozitii dezvoltate.



VIII. EVALUAREA (3min)

Se discuta rezolvarea fisei. Se noteaza elevii.


IX. RETENTIA (2 MIN)

Solicit elevii sa raspunda la urmatoarele intrebari:

Ce este subiectul?

Cu ce intrebari se afla?

Prin ce parti de vorbire poate fi exprimat

X.TEMA PENTRU ACASA

Se fac aprecieri asupra modului de lucru; elevii isi autoapreciaza participarea activa la ora.

Tema: Ex. 3/pagina 99






-Rrezolva cerinta













-Iiau cunostinta de cele anuntate si se mobilizeaza pentru o activitate eficienta.













Lucreaza independent sarcina primita.








-raspund solicitarilor









-se mobilizeaza pentru a raspunde solicitarilor.









-Adera la oferta didactica.

Participa activ la desfasurarea lectiei.





-adreseaza intrebari predicatului

















-Pe parcursul insusirii noilor informatii

isi completeaza secvential ciorchinele.





















Sunt atenti la explicatii si exemple









Raspund solicitarilor








Lucreaza frontal









Completeaza tabelul cu subiectele descoperite.












Lucreaza individual apoi propozitiile se scriu la tabla.











Lucreaza pe grupe









Corecteaza greselile









Raspund intrebarilor.






Isi noteza tema pentru acasa





ANEXA 3

Despre cine se vorbeste in propozitie?

Cine?

Despre ce se vorbeste in propozitie?

Ce?

intrebari


inceput

simplu

interior SUBIECTUL feluri

pozitia in cadrul =

propozitiei partea principala de propozitie multiplu

despre care se spune ceva cu

ajutorul predicatului

sfarsit

parti de vorbire prin care pronume personal de politete

se exprima

substantiv propriu

pronume personal

substantiv comun

Text Box:  SA NE IMBOGATIM CUNOSTINTELE

intrebari



SUBIECTUL= felul

pozitia in cadrul

propozitiei



parti de vorbire prin care

se exprima