Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Biologie, Clasa a VII-a - Analizatorul auditiv. Urechea.

PROIECT DE LECTIE

Profesor

Obiectul : Biologie

Clasa a VII-a

Data: 13.XI.

Tema : Analizatorul auditiv.Urechea

Scopul :Dobandirea de catre elevi a unor cunostiinte despre particularitatile functionale si structurale ale urechii prin utilizarea sistemului informatizat AEL



Tipul lectiei : de comunicare si insusire de noi cunostinte.

Competente specifice

1.1  Identificarea si observarea alcatuirii si functiilor organelor si sistemelor de organe ale corpului uman

2.1 Utilizarea metodelor si a mijloacelor adecvate studierii organismului animal

4.1 Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare

4.2 Prezentarea informatiilor folosind diverse metode de comunicare


Competente operationale

C1: Sa identifice care sunt componentele urechii

C2: Sa descrie  componentele anatomice care se gasesc la nivelul fiecarei parti componente a urechii

C3: Sa localizeze receptorii de echilibru si receptorii auditivi

C4: Sa aplice  notiunile descoperite pe parcursul orei prin rezolvarea sarcinilor din fisa de evaluare din programul AEL

Demersul didactic:

a)     Resurse procedurale

-conversatia

-observatia

-demonstratia

-explicatia


b)     Resurse materiale

-plansa

-fisa de activitate

-calculator



c)      Forme de activitate

frontal

individual


d)     Evaluare

-fisa de activitate


Desfasurarea lectiei



Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric

2. Verificarea cunostiintelor

3. Captarea atentiei

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

5. Dirijarea invatarii

5. Obtinerea performantei elevilor

6. Evaluarea performantei

Supravegherea asezarii elevilor in laboratorul AEL

Comunicarea comenzilor de lansare a programului AEL (Start Programe AEL Pagina principala)

Conectarea profesorului utilizand contul si parola

Supravegherea executarii comenzilor

Monitorizarea conectarii elevilor la programul AEL

Se realizeaza o verificare a analizatorului vizual cu ajutorul unei fise de evaluare

In Urma ascultarii unei melodii elevii vor fi intrebati care este organul de simt ce permite perceperea sunetelor.

Profesorul anunta si noteaza titlul noii lectii;

Profesorul prezinta obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei

Comanda elevilor accesarea meniului "Clasa virtuala";

Selecteaza lectia si lanseaza sesiunea pe care o comunica elevilor;

In primul moment al lectiei elevii vor observa care este rolul analizatorului auditiv

In momentele urmatoare profesorul dirijeaza prin comenzi descoperirea de catre elevi localizarea urechii precum si a partilor componente

Schematizeaza pe tabla alcatuirea urechii

Adreseaza intrebari elevilor pentru a completa ciorchinele

Cere sa completeze fisa de evaluare din programul AEL.

Asezarea elevilor in laboratorul AEL

Elevii lanseaza programul AEL

Conectarea elevilor introducand datele in campul Cont utilizator si a parolei

Elevii rezolva sarcinile din fisa de evaluare

Elevii raspund ca astazi vom studia urechea

Elevii noteaza titlul lectiei in caiete;

Elevii acceseaza meniul "Clasa virtuala";

Elevii actualizeaza lista de lectii,

Citesc de pe monitor ca analizatorul auditiv are rol in:

-orientarea in spatiu

-perceperea vorbirii

Urmaresc indicatiile profesorului si noteaza in caiete

Raspund si comleteaza fisa de activitate

Se gandesc si rezolva testele






SCHITA LECTIEI


URECHEA este formata din 3 parti:


1. urechea externa (capteaza si conduce sunetul pana la timpan)

- pavilionul urechii: -prezinta un schelet cartilaginos acoperit de piele

-are forma unei palnii

- conductul auditiv extern cu perisori si glande care secreta o saubstanta ceroasa numita cerumen

2. urechea medie

- timpan (membrana care separa urechea externa de urechea medie)

-cele 3 osicioare: -ciocan

-nicovala

-scarita

-fereastra ovala

-fereastra rotunda

-este in legatura cu faringele prin trompa lui Eustachio


3. urechea interna

-labirintul osos cu perilimfa este format din:-vestibul osos

-3 canale semicirculare osoase

-melc osos

-labirintul membranos cu endolimfa este format din:-vestibul membranos ( utricula si sacula)

-3 canale semicirculare membranoase

-melc membranos

-receprorii auditivi sunt celule cu cili asezate in melcul membranos

-receptorii vestibulari (ai echilibrului) sunt celule cu cili asezate in utricula, sacula si la baza canalelor semicirculare;celulele cu cili de la nivelul vestibulului membranos sunt inconjurate de o substanta gelatinoasa in care plutesc granule calcaroase numite otolite