Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de activitate clasa: a iii-a - stiinte ale naturii - care sunt partile corpului meu?

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 15.03.

SCOALA: GIMNAZIUL ,,NICOLAE BALCESCU"

CLASA: a III-a A

PROPUNATOARE

PROFESOR METODIST

ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE

DISCIPLINA: STIINTE ALE NATURII

UNITATEA DE INVATARE: CORPUL MEU SI MENTINEREA SANATATII

TEMA: CARE SUNT PARTILE CORPULUI MEU?

TIPUL LECTIEI: PREDARE-INVATARE


OBIECTIVE OPERATIONALE

Sa recunoasca partile corpului uman;

Sa denumeasca partile cunoscute ale corpului uman;

Sa rezolve corect fisa de lucru.

STRATEGII DIDACTICE

METODE, PROCEDEE: conversatia, observatia, explicatia.

RESURSE MATERIALE: caiete de biologie, manual, fise de lucru.

DURATA: 50 minute


Bibliografie

Programa scolara pentru invatamantul primar

Anina Badescu, Stiinte ale naturii, manual pentru clasa a III-a, ed. Aramis,2005.




Nr.crt

Etapele lectiei

Scenariu didactic

Strategii

Evaluare

Activitatea propunatoarei

Activitatea elevilor

1.

Moment organizatoric

Pregateste sala pentru desfasurarea optima a activitatii

Verifica temele elevilor

Elevii se aseaza ordonat in banci,isi pregatesc caietele si manualele



2.

Captarea atentiei

In drumul meu spre scoala m-am intalnit cu postasul care mi-a dat un plic pe care scrie clasa a III-a A.

Plicul contine fise cu rebusuri a caror solutie reprezinta titlul lectiei:,, Corpul uman"

Elevii rezolva rebusul descoperind titlul lectiei urmatoare.

Conversatia

Explicatia



3.

Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor

Dupa cum am spus azi vom invata despre corpul uman si despre partile acestuia

Se noteaza titlul lectiei la tabla

Noteaza titlul lectiei in caiete:

Deschid manualul la lectia,,Care sunt partile corpului meu"

Conversatia

Explicatia



4.

Dirijarea invatarii

Orientez elevii intr-o activitate de reactualizare a unor cunostinte:

Din ce parti este alcatuit corpul unui animal?Dar corpul uman?

Conduc discutiile astfel incat desprindem urmatoarele idei:

-corpul uman la fel ca si cel al animalelor este alcatuit din componente care se vad: cap, trunchi, membre si componente care nu se vad: organele interne

Realizez schita lectiei la tabla.

Raspund la intrebari

Corpul animalelor este format din: cap, trunchi,membre. La fel si corpul uman







Elevii enumera cateva din organele interne pe care le cunosc:inima, plamanii, stomacul

Elevii noteaza schita lectiei in caiete

Conversatia









Explicatia



5.

Evaluarea cunostintelor

Le solicit elevilor sa completeze o fisa de lucru

Rezolva sarcinile din fisa de lucru

Explicatia

Observatia


Evaluare frontala si individuala

6.

Concluzii si aprecieri

Realizez concluzii la nivel frontal si individual despre modul in care elevii au participat la activitate.

Elevii primesc tema pentru acasa.

Retin informatiile si mesajul invatatoarei

Conversatia