Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

Plan de lectie Clasa: a VIII - a, Dreptatea, Egalitatea sanselor si egalitatea in fata legii

Plan de lectie

Unitatea de invatamant: Scoala Nr. 14 Alexandru Davila Pitesti

Clasa: a VIII - a

Data: 15 martie

Timp: 50 de minute

Locul de desfasurare Sala de clasa

Obiectul: Cultura civica

Aria curriculara: Om si societate



Subiectul: Dreptatea

Titlul lectiei: Egalitatea sanselor si egalitatea in fata legii

Tipul lectiei: Mixta

Motivatia: Necesitatea lectiei rezida in cunoasterea conceptelor democratice si in manifestarea initiativei in rezolvarea unor probleme ale grupurilor din care fac copiii parte si ale comunitatii locale. Se urmareste o cunoastere a valorilor fundamentale ale democratiei si ale drepturilor omului si o aplicare a acestora.

Conditii prealabile: Elevii au dobandit cunostinte esentiale despre valorile fundamentale ale dreptatii si ale drepturilor omului in clasele anterioare. Ei au luat deja, contact cu diverse valori fundamentale ale democratiei in societate.

Scopul lectiei: Cunoasterea valorilor fundamentale ale democratiei si ale drepturilor omului.

Obiective operationale:

O: cunoastere: sa numeasca dreptatea ca valoare de baza a statului democratic.

O: intelegere: sa argumenteze rolul dreptatii in luarea si punerea in practica a deciziilor politice si in realizarea justitiei.

O: aplicare: sa foloseasca conceptele de egalitate, discriminare, judecatoreasc pentru explicarea punerii in practica a legii.

O: analiza: sa separe conceptele legate de activitate institutionala de cele legate de actiune sociala: institutiile fac legi care servesc individul. Nu ne facem dreptate singuri.

O: sinteza: sa argumenteze necesitatea tratamentului egal pentru exploatarea calitatilor tuturor indivizilor.

O: evaluare: sa aprecieze valoarea dreptatii si a egalitatatii sanselor si a egalitatii in fata legii pentru dezvoltarea sociala

O7: aplicare: sa aprecieze elaborarea si aplicarea legilor in Romania.

Metode si procedee: explicatia, conversatia euristica, studiul de caz.

Material didactic: schema lectiei, tabla, creta.

Bibliografie Manualul de Cultura civica, Internet: www.dadalos.org Andrei Miroiu ,,Teorii ale dreptatii,, Cristian Ionescu ,,Drept constitutional si institutii politice,,.

Mod de lucru: Individual

Evaluarea: Pe parcursul lectiei.



Demers didactic


Nr.

Momentele lectiei

Ob

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode

1.

Moment organizatoric


Profesorul asigura ordinea si linistea pentru inceperea orei. Se striga catalogul. Se pun absentii.

Elevii scot pe banci cartile si caietele.


2.

Reactualizarea cunostin

telor

anterioare

O






O2

Profesorul pune intrebari din lectia precedenta Egalitate si dreptate:

Exista anumite cauze ale inegalitatii sociale ?

Ce este concurenta ?

Ce este egalitatea economica ?

Ce sustinea comunismul ?

Dar egalitatea politica ?

Se da textul (dupa Platon - Republica)

Se rezolva exercitiul 1 pagina 64.

Se corecteaza tema cantitativ si calitativ.

Elevii raspund la intrebari.

conversatia euristica

3.

Captarea atentiei

Captarea atentiei se realizeaza prin prezentarea datelor generale.

Se face apel la cunostintele anterioare ale elevilor.

Se vorbeste despre diferentele dintre oameni.

Se vorbeste despre asigurarea conditilor necesare dezvoltarii fiecarei persoane.


Elevii asculta cu interes si isi spun parerile despre tema pusa in discutie.

conversatia euristica

4.

Anuntarea temei si a obiective

lor


Profesorul anunta tema: Dreptatea

Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei noi: Egalitatea sanselor si egalitatea in fata legii

Elevii asculta si scriu pe caiete titlul lectiei noi.



Nr.

Momentele lectiei

Ob

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode

5.

Dirijarea invatarii


O3

O4

O

Profesorul intreaba elevii ce stiu ei despre tema pusa in discutie.

Se ajunge la conceptul central si se da definitia.

Egalitatea sanselor ofera tuturor posibilitatea de a-si exploata calitatile.

Intr-o societate dreapta, toti oamenii ar trebui sa beneficieze de:

Asistenta specializata la nastere

Locuinta personala si protejata

Alimentatie adecvata

Asistenta medicala

Educatie corespuntatoare

Un loc de munca

Protectie social

Batranete demna

Discriminarea este o atitudine de antipatie si ostilitate fata de  menbrii unui grup, in legatura cu care avem prejudecati.

Prejudecatile sunt idei sau opinii nefondate, referitoare la persoane, grupuri, evenimente care nu sunt cunoscute temeinic, la care s-a ajuns fie generalizand o experienta unica, fie preluand afirmatiile altora.

Antisemitism - Conceptie, atitudine de ura impotriva evreilor si de ingradire a drepturilor lor.         

Xenofobíe - Ura fata de straini si fata de tot ce este strain.

Rasísm - Conceptie social-politica antistiintifica si reactionara care sustine ideea nefondata a inegalitatii biologice si intelectuale a raselor, precum si caracterul determinant, in istorie, al particularitatilor rasiale ale oamenilor, al luptei dintre rase.

Stereotíp - fix, neschimbat, banal, comun, standard, sablo-nard.

Cele mai importante miscari pentru egalitate si-au propus:

Desfiintarea sclaviei si a servitutii

Inlaturarea privilegiilor nejustificate

Elevii asculta cu mult interes si isi spun parerea.


conversatia euristica

expu

nerea



Nr.

Momentele lectiei

Ob

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode

5.

Dirijarea invatarii

O6

O7

Asigurarea egalitatii in fata legii

Drepturi egale pentru femei, ca si pentru barbati

Eliminarea discriminarilor

Statul de drept este acela in care sunt asigurate domnia legii, garantarea drepturilor si libertatilor fundamentale ale oamenilor. El nu poate exista decat intr-o societate democratic.

Egalitatea in fata legii presupune tratamentul nediferentiat al oricarei persoane care cade sub incidenta legii.

Se discuta cazul Romaniei.

Concluzii. Egalitatea sanselor si egalitatea in fata legii sunt in sprijinul principiului de egalitate intre cetateni. Institutiile trebuie sa corecteze abaterile de la prevederile legale. Cetateanul trebuie sa semnaleze abaterile.

Elevii asculta cu mult interes si isi spun parerea.

studiul de caz

6.

Fixarea cunostintelor

O

O6

Se fac cateva exercitii:

Se da textul: Povestea Alexandrei Credeti ca acesta este un caz de discriminare ? Argumentati

De ce credeti ca a fost preferat fratele Alexandrei de catre director ?

Ce ar putea face Alexandra in aceasta situatie ?




Elevii raspund la intrebari.

conversatia euristica

7.

Tema pentru acasa


Se da tema pentru acasa: Exemplificati cazuri de discriminari gasite in presa sau din propria experienta.


Elevii noteaza tema pentru acasa.



Dreptatea

Se da textul (dupa Platon - Republica):

Se povestea ca Gyges era pastor in slujba regelui Lydiei. Intamplandu-se sa vina o ploaie mare si un cutremur, pamantul s-a crapat si s-a cascat o prapastie sub locul in care se afla. Pastorul a coborat si a vazut acolo un inel. Il lua si observa ca daca rasucea inelul se facea nevazut. La adunarea obisnuita a pastorilor, cand i se trimiteau produsele regelui, orandui sa fie printre solii trimisi la rege si, ajungand acolo ii lua domnia.

Daca ar exista doua inele si daca pe primul l-ar avea omul drept si pe celalalt omul nedrept, se poate crede ca nimeni nu s-ar dovedi stana de piatra pentru ca sa tina calea dreptatii si sa aiba taria de a se infrana de la bunul altuia fara sa se atinga de el.

Nimeni nu este drept de buna voie ci doar silit ?

Este profitabila nedreptatea ?

Ce te-ar determina sa nu incalci legea ? 


Egalitatea sanselor

Se da textul Povestea Alexandrei:

Alexandra Dumitru are 19 ani si este absolventa unei scoli comerciale. Ea povesteste:

Intr-o dimineata am citit in ziar, la rubrica de publicitate, ca magazinul ,,Universal,, angajeaza tanar vanzator la raionul de produse electrotehnice. M-am prezentat la interviu. Directorul magazinului mi-a spus sa revin peste doua zile, iar la data respectiva m-a amanat din nou. Lucrurile s-au repetat in acelasi mod de doua ori, fapt  care m-a determinat sa cred ca amanarile directorului au scopul de a ma descuraja. Suparata, am discutat cu fratele meu care mi-a sugerat ca directorul prefera un barbat pe postul respectiv. Ne-am hotarat sa verificam aceasta banuiala si am stabilit ca el sa se prezinte si sa solicite postul anuntat. Discutia cu directorul a avut loc imediat, si fratelui meu i s-a spus ca poate incepe lucrul chiar in ziua urmatoare.

Credeti ca acesta este un caz de discriminare ? Argumentati

De ce credeeti ca a fost preferat fratele Alexandrei de catre director ?

Ce ar putea face Alexandra in aceasta situatie ?