|
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
Data:
Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII, BERTEA
Clasa: a IV-a
Propunator
Arie curriculara: "Matematica si stiinte"
Disciplina: Matematica
Tema: " Probleme diverse"
Tipul lectiei:Verificare si sistematizare a cunostintelor
Obiectiv general: Consolidarea deprinderii de rezolvare a problemelor aplicand metodele invatate; Educarea atentiei si dezvoltarea operatiilor gandirii ( analiza, sinteza, comparatie, algoritmizare)
Obiective operationale:
O1: sa exprime pe baza unui plan simplu, oral sau in scris demersul parcurs in rezolvarea unei probleme;
O2: sa utilizeze corect algoritmii de calcul pentru expresiile numerice continand cele patru operatii si paranteze;
O3: Sa gaseasca rapid "cheia" rezolvarii unor probleme;
O4: sa manifeste interes pentru analiza si rezolvarea unor probleme practice prin metode aritmetice;
O5. sa depaseasca blocaje in rezolvarea de probleme incercand noi cai de rezolvare.
Strategie didactica:
a) metode si procedee: exercitiul, explicatia, observatia, jocul didactic, problematizarea;
b) forme de organizare a activitatii:frontal, pe echipe, individual;
c) material didactic: fise de munca independenta si pe echipe, planse;
d) material bibliografic:
Nicolae Alina, "Matematica distractiva", clasa a IV-a , editura Aramis, Bucuresti, 2002;
Lung Ana, "777 de probleme de aritmetica pentru clasele I-IV" vol. I. II,Editura Promedia Plus, Cluj Napoca, 199
Ion Petrica , Nicolae Grindeanu, Ion Cojocaru, " Matematica manual pentru clasa a IV-a", Editura Petrion, Bucuresti, 2003.
Nr
crt.
Momentele activitatii
Ob. oper.
Activitatea invatatorului
Activitatea elevilor
Metode, procedee
1
Moment organizatoric
-asigur linistea si ordinea necesare inceperii lectiei
-solicit pregatirea materialelor necesare bunei desfasurari a activitatii
- saluta si pregatesc materialele necesare bunei desfasurari a lectiei
2
Captarea atentiei
Pentru ce ora ne-am pregatit?
-Ce am lucrat in ultimele ore la matematica?
Ce fel de probleme?
-Inainte de a lucra si astazi probleme, va propun o calatorie in lumea povestilor. Veti asculta un fragment dintr-o poveste foarte cunoscuta si va rog sa-mi spuneti numele si autorul povestii.
- Citesc un fragment din povestea "Praslea cel voinic si merele de aur" de Petre Ispirescu
- Despre ce poveste e vorba?
-Cine este autorul?
-Stiti si alte povesti ale acestui autor?
- Ce moment al povestii ati ascultat?
- Pe cine a salvat Praslea din mana zmeului?
-Sub ce nume generic se intalnesc in basme feciorii voinici care se lupta cu zmeii si fetele frumoase pe care le salveaza?
-Pe o plansa ( anexa 1) eu am ilustrat momentul in care Fat-Frumos incearca sa o salveze pe Ileana Cosanseana din mana zmeului. Acesta insa o va elibera pe Ileana numai daca Fat-Frumos va reusi sa potriveasca din prima incercare cheia de la usa fiecarei incaperi prin care are de trecut.
Cheile au inscrise pe ele numerele de la 1 la 10 iar pe fiecare usa se afla scris un complicat exercitiu (anexa 2) al carui rezultat indica numarul cheii potrivite si cate o litera.
Noi il vom ajuta pe Fat-Frumos in rezolvarea exercitiilor scrise de zmeu pe usi iar drept multumire Fat-Frumos ne va ajuta sa rezolvam astazi probleme diverse.
. pentru ora de matematica
. exercitii,probleme
.probleme de miscare
-elevii sunt atenti la expunerea invatatoarei
-Se asculta fragmentul citit de invatatoare
- dau raspunsurile asteptate:
. "Praslea cel voinic si.."
- Petre Ispirescu
- "Sarea in bucate", "Greuceanu".
-Lupta dintre Praslea si zmeu.
-Pe fata de imparat.
-Fat Frumos si Ileana Cosanseana.
-asculta cu atentie si retin regulile jocului
Conversatia
Problematizarea
Jocul didactic
3
Anuntarea temei si a obiectivelor
Deschideti caietele si scrieti data si titlul lectiei: "Probleme diverse".
Daca veti fi atenti, cu ajutorul sfaturilor lui Fat-Frumos ( anexa 4) vom rezolva probleme diverse amintindu-ne metode asemanatoare de rezolvare a lor.
-Scriu data si titlul lectiei pe caiete
explicatia
4
Crearea situatiilor de invatare
O2
O1
O3
O4
O5
- Impart elevilor fisele cu exercitiile propuse spre rezolvare
-functie de raspunsul elevilor asez pe fiecare usa numerele corespunzatoare.
-daca ati calculat corect, puteti spune in ce ordine sunt numerotate usile?
-pentru ca l-am ajutat sa ajunga la Ileana Cosanzeana, Fat-Frumos ne va ajuta dandu-ne sfaturi utile astfel ca si noi sa gasim din prima incercare "cheia problemei".Vom citi intai mesajul scris pe fiecare cheie, apoi tinand cont de acest mesaj care vine din partea lui Fat-Frumos, vom rezolva problemele date.
Se imparte efectivul clasei in 3 echipe.
-Se dau 10 probleme diverse spre rezolvare (anexa 3).
-dau indrumarile necesare pentru rezolvarea problemelor, citesc de pe fiecare cheie sfaturile lui Fat- Frumos.
-Contorizez rezultatele pe eechipe
Elevii rezolva exercitiile.
-Comunica pe rand rezultatele.
-..in ordine descrescatoare
- asculta cu atentie indrumarile invatatoarei
-formeaza echipele de lucru
- Rezolva problemele date specificand metoda de rezolvare folosita
-urmaresc rezltatele obtinute de fiecare echipa.
Exercitiul
problematizarea
5
Evaluarea activitatii
-Mergand spre iesire Fat-Frumos si Cosanzeana au citit si literele scrise pe fiecare usa afland astfel calificativul obtinut de voi, cei care l-ati ajutat si ati rezolvat problemele corect.
-Pentru a-l afla si voi folositi urmatoarea corespondenta a literelor cu numerele : ( se prezinta plansa - anexa 2)
-elevii descopera calificativul" Foarte bine".
exercitiul
6
Incheierea activitatii
a) tema acasa: de compus si rezolvat doua probleme care se rezolva prin metode diferite.
b) concluzii, aprecieri
-Ii asigur ca daca vor respecta sfaturile lui Fat-Frumos vor reusi sa gaseasca intotdeauna cheia problemelor.
-Noteaza tema pentru acasa.
- Asculta cu atentie
conversatia
ANEXA 1
PLANSA PRETEXT PENTRU DESFASURAREA ACTIVITATII SUB FORMA DE JOC DIDACTIC
ANEXA 2
EXERCITIILE SCRISE DE ZMEU PE FIECARE USA:
Usa 1: ( 1987 + 5 : 5 - 1986) : 1 + 80 : 10 =
Usa 2 : 1 + ( 4 x 5 - 3 - 18 : 2) : 2 + 24 : 6 =
Usa 3: 16 - 8 x ( 2 + 8 : 2) : 6 =
Usa 4: ( 56 : 8 + 9 x 5 + 33 : 3) : 9 =
Usa 5 : [12 x 5 + ( 12 - 121 : 11) + 5]: 11 =
Usa 6: 3 + [( 4 : 2 + 4 x 2) : 5 ] =
Usa 7: [ 28 + 2 x ( 3 : 3 + 9 : 3)] : 9 =
Usa 8: [16 + ( 10 + 3 : 3 + 9 : 3)] : 10 =
Usa 9: 1 + : 41 =
Usa 10: [( 2 x 3 + 45 : 15) : 9 + 1 : 2 =
TABELUL FOLOSIT IN ACTIVITATEA DE EVALUARE
A
B
E
E
F
I
N
O
R
T
3
7
6
10
1
8
9
2
4
5
REALIZAND CORESPONDENTA DINTRE LITERELE SI NUMERELE SCRISE PE FIECARE USA, ELEVII VOR DESCOPERI CALIFICATIVUL PRIMIT DE EI.
ANEXA 3
PROBLEMELE DATE SPRE REZOLVARE:
Problema 1: Suma a 5 numere consecutive este 95. Sa se afle numerele.
Problema 2: Doua loturi de pamant au impreuna 42 ha. Dupa ce din primul lot se seamana 18 ha, iar din al doilea 6 ha, suprafetele nesemanate ale celor doua loturi sunt egale. Cate hectare are fiecare lot?
Problema 3: Trei elevi au impreuna 170 000 lei. Primul are cu 15 000 lei mai mult decat al doilea si cu 5 000 lei mai putin decat al treilea. Cati lei are fiecare?
Problema 4.Cabana " Trei ursuleti" este situata la poalele unui munte, iar cabana "Alpinistul" este in varful acestuia. Distanta dintre cabane este de 12 km. Un grup de excursionisti, pleaca de la cabana " Trei ursuleti" si urca muntele cu viteza de 2 km/h. Timp de doua ore admira peisajul de la cabana "Alpinistul", se odihnesc si iau masa. Coboara cu viteza de 6 km/h. Stiind ca au plecat de la cabana " Trei ursuleti" la ora 7:00 , calculeaza la ce ora s-au inapoiat.
Problema 5: Distanta dintre localitatile A si B este de 720 km. Din localitatea A porneste catre localitatea B un camion care are viteza de 40 km/h, iar din B catre A un autoturism cu viteza de 50 km/h.
Daca ambele vehicule pornesc la ora 7 dimineata, sa se afle la ce ora se vor intalni si la ce distanta de localitatea B.
Problema 6: Suma a trei numere este 340. Suma primelor doua este mai mare decat suma ultimelor doua cu 80, iar al doilea numar este cu 50 mai mare decat al treilea. Sa se afle cele trei numere.
Problema 7: Suma dintre un numar si triplul sau este 158 000 . Care sunt numerele?
Problema 8: Un lastun negru zboara cu viteza medie de 110 km/h. In cat timp strabate distanta de 440 km?
Problema 9: distanta dintre doua orase A si B este de 90 km. Un biciclist pleaca din A la ora 8 si soseste in B la ora 11. Afla cati km a parcurs biciclistul intr-o ora.
Problema 10: Un dreptunghi are perimetrul de 400 cm. Lungimea este cu 50 cm mai mare decat latimea. Afla aria dreptunghiului.
Nota : Fiecare echipa alege doar 3 biletele continand enuntul problemelor propuse spre rezolvare , problema ramasa fiind rezolvata la final prin colaborarea intre echipe.
ANEXA 4
SFATURILE SCRISE DE FAT - FRUMOS PE FIECARE CHEIE:
(CORESPUNZATOARE NUMARULUI PROBLEMEI ALESE)
1.Atentie la reprezentarea grafica!
2.Foloseste corect parantezele!
3. Foloseste metoda grafica!
4. Foloseste formula de aflare a timpului cand se cunosc viteza si spatiul!
5.In fiecare ora distanta dintre vehicule se micsoreaza cu suma dintre vitezele lor !
6.Atentie la reprezentarea primului numar in raport cu al treilea!
7.Foloseste impartirea la 4!
8.Aplica formula potrivita!
9.Atentie la timp!
10.Aplica metoda grafica, apoi formula potrivita!