Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de activitate integrata nivel:i(grupa mijlocie) fructe si legume de toamna

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

GRADINITA:HULUBESTI

NIVEL:I(grupa mijlocie)

TEMA DE STUDIU:"CUM ,CAND SI DE CE SE NTAMPLA?"

TEMA PROIECTULUI:"Ce ne-aduce toamna in cos?"

SUBTEMA:"FRUCTE SI LEGUME DE TOAMNA"



FORMA DE REALIZARE:activitate integrata  ALA+ADE(DLC,DOS)+ADP

ACTIVITATI DE INVATARE

ADP:

:Intalnirea de dimineata:discutii despre anotimpul in care ne aflam,luna in care suntem,cum e vremea,citirea scrisorii de la Zana Toamna.

Rutina

Tranzitii:cantece intre activitati

ALA:CENTRE DE INTERES

Biblioteca :"Sortam imagini cu legume si fructe de toamna"

Arta: Cartea legumelor"-colorare legume si fructe de toamna

Stiinta "Cauta jumatatea-fisa matematica"

ADE:"Hora bogatiilor toamnei"(DLC-joc didactic;DOS-activitate practica)

SCOPUL ACTIVITATII

Formarea deprinderii de a raspunde corect si complet la intrebarile adresate;

Dezvoltarea capacitatii copiilor de a descrie imagini,obiecte;

Educarea unei exprimari orale corecte din punct de vedere fonetic,lexical si sintactic;

Efectuarea unor operatii simple de lucru cu material pus la dispozitie;

Valorificarea deprinderilor de lucru insusite prin realizarea unei lucrari practice inspirate din natura.

OBIECTIVE OPERATIONALE

ALA:

Stiinta:

sa  isi dezvolte spiritul de observatie si sa uneasca printr-o linie jumatatile legumelor si fructelor;

Biblioteca:

sa aleaga dintr-o varietate de jetoane pe cele care reprezinta legume si fructe de toamna;

Arta:

sa coloreze,respectand conturul si culorile potrivite,legume si fructe de toamna.

ADE:

DLC:Joc didactic:"Ce stii despre"

sa denumeasca imaginile de pe jetoane;

sa spuna tot ce stiu despre imaginea de pe jeton(leguma,fruct):forma,gust culoare,intrebuintare etc.;

sa raspunda corect la ghicitori si la intrebarile adresate de educatoare.

DOS:Activitate practica:"Ariciul";"Legume si fructe vesele"

sa realizeze din cartof(material din natura)ariciul,utilizand scobitori;

sa personalizeze diferite legume si fructe prin lipirea ochilor,a gurii,maini si picioare.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode:conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul,lucrul individual,metoda "Diamantul".

Mijloace de invatamant:jetoane cu imagini reprezentand legume si fructe,legume si fructe mici pentru echipe,recompense(legume,fructe),cartofi,scobitori,lipici,legume si fructe din hartie colorata,elemente pentru realizarea legumelor si fructelor vesele(ochi,gura,maini,picioare).

FORMA DE ORGANIZARE:pe grupuri,frontal,individual

DURATA:o zi

LOCUL DE DESFASURARE:sala de grupa

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

REVISTA INVATAMANTULUI PRESCOLAR,2009;

SUPORT PENTRU APLICAREA NOULUI CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR,nivel 3-5 ani;

CURRICULUM PENTRU INVATAMTANTUL PRESCOLAR(3-6/7 ani),MECI,2008

BREBEN S.,FULGA M.,GONGEA S.,"Metode interactive de grup"-ghid metodic,Editura Arves,Craiova,2002.



SCENARIUL ZILEI

ADP:

Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata in care voi face prezenta,voi stabili cu ajutorul copiilor,aranjand la CALENDARUL NATURII,ziua,data,cum e vremea,luna in care suntem.

Le voi spune apoi ca Zana Toamna mi-a trimis o scrisoare in care ne roaga sa ii aratam cat de multe stim noi despre roadele ei si in special despre legume si fructe.

"Dragi copii,am aflat ca voi stiti multe despre roadele mele si in special despre legume si fructe. Domnul Mar si domnul Morcov mi-au spus toate aceste lucruri.Stiu ca voi iubiti fructele si legumele mele,de aceea va rog sa-mi faceti bucuria de a-mi arata cate ati invatat voi despre ele.Acum ma grabesc la o gradinita unde ma asteapta copiii de acolo cu multe surprize dar voi trece zilele urmatoare pe la voi sa va admir munca.Pana voi veni eu la voi,domnul Mar si domnul Morcov vor ramane cu voi. Pe curand!"

Ii voi indruma apoi spre centrele deja pregatite:Stiinta,Arta si Biblioteca,spunandu-le ca prin activitatile pe care le vom desfasura,vom incerca sa o inveselim si sa o bucuram pe Zana Toamna.

In functie de jetonul pe care il vor avea in piept,se vor aseza la centrul corespunzator.Explic apoi pe rand,pentru fiecare centru,sarcina de lucru.Urmaresc realizarea cat mai corecta a sarcinilor de lucru.Cantam apoi cantecul"Bate vantul frunzele" ca element de tranzitie pentru ADE.Le explic pe parcursul intregii activitati sarcinile pe care le au de indeplinit,urmand ca pe tot parcursul desfasurarii activitatii,sa ii indrum si sa ii corectez acolo unde este cazul.

In incheiere voi face aprecieri verbale si le voi acorda recompense,tinand totodata sa le multumesc pentru tot ce au lucrat pe parcursul zilei in numele toamnei.

PROIECT DIDACTIC

EVENIMENT

DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1.Moment

organizatoric

-aerisirea salii de grupa;

-pregatirea centrelor si a materialelor necesare activitatilor

2.Captarea atentiei

Le voi citi scrisoarea de la Zana Toamna .

-explicatia;

-conversatia;

-frontal;

-orala;

-sesizarea atentiei copiilor;

3.Reactualizarea cunostintelor

Le prezint cele trei centre si dupa ce toti copiii s-au asezat la masute,le explic sarcinile pentru fiecare centru.

Centrul"Arta-"Cartea legumelor si a fructelor".Sarcina este aceea de a colora legume si fructe de toamna si de a realiza apoi "Cartea legumelor si a fructelor".

Centrul"Stiinta"-"Cauta jumatatea".Sarcina este aceea de a reface intregul unind jumatatile de legume si fructe desenate printr-o linie.

Centrul"Biblioteca"-"Sorteaza jetoane cu legume si fructe de toamna".Sarcina este aceea de a alege doar acele jetoane care reprezinta legume si fructe de toamna.Fac apoi o scurta evaluare asupra lucrarilor realizate la centre.Cantam apoi cantecul"Bate vantul frunzele"ca element de tranzitie pentru urmatoarea etapa a zilei.



-pe centre;

-explicatia;

-conversatia;

-urmaresc cu atentie explicatiile date;

-se urmareste realizarea corecta a sarcinilor;

4.Anuntarea temei

"Pentru ca ati lucrat frumos si corect la cele trei centre,haideti sa-i aratam Zanei Toamna cate lucruri mai stim noi." Acum  ne vom juca jocul"Ce stii despre" in care vom afla cat de multe stiti voi despre legumele si fructele de toamna si apoi ii vom arata Zanei Toamna ce stim noi sa realizam din legume si cum vedem noi legumele si fructele.

-conversatia;

-explicatia;

5.Dirijarea invatarii

Le explic modul de desfasurare al jocului.

I Varianta.Fiecare copil va primi cate un jeton pe care va fi desenat un fruct sau o leguma de toamna.Copiii vor avea sarcina de a denumi fructul sau leguma respectiva.

A-II-a Varianta.Voi imparti grupa in doua echipe:echipa "Fructele vesele" si echipa "Legumele vesele".Un copil numit de mine va ridica un jeton,va denumi ce este desenat pe el iar copiii din cealalta echipa vor trebui sa spuna cat mai multe despre fructul sau leguma de pe jeton.Echipa "Fructele vesele"vor avea jetoane cu fructe iar cealalta echipa,cu legume.Dupa ce denumeste imaginea,copilul care are jetonul va intreba echipa adversa:"Ce stii despre(mar,de exemplu).

Fac apoi aprecieri verbale asupra desfasurarii jocului.

"Si,pentru ca ati raspuns atat de frumos la joc si pentru ca i-ati aratat toamnei ca stiti atatea,haideti sa-i pregatim si o surpriza.O echipa va realiza ariciul din cartofi iar cealalta va da viata legumelor si fructelor,prin lipirea ochilor, a gurii,a mainilor  si a picioarelor".

Cantand cantecul"Toamna"copiii se vor aseza la masute pentru a realiza sarcinile activitatii practice.

Le explic apoi sarcinile.

-explicatia;

-exercitiul;

-conversatia; 

-explicatia;

-demonstratia;

-lucrul individual;

-urmaresc si apreciez raspunsurile copiilor;

-observarea realizarii sarcinilor cat mai corect;

-aprecieri;

6.Asigurarea feed-back-ului

Fac un bilant asupra activitatii desfasurate pe parcursul intregii zile.

-conversatia;

7.Incheierea activitatii

Fac aprecieri verbale cu privire la modul in care au raspuns in cadrul jocului si asupra modului in care au lucrat la activitatea practica si le dau recompense.

-conversatia;

-aprecieri verbale;

-recompense.