|
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA E. R. R.
GRADINITA P. N. BATA
EDUCATOARE:
TIPUL ACTIVITATII: activitate integrata ( DOS; DLC; DS)
GRUPA: NIVEL I
TEMA DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla ?
TEMA ACTIVITATII: "Narcisa" ( floare a primaverii )
MOTIVATIA:
Tipul activitatii este valoros pentru faptul ca ii determina pe copii sa-si exploreze propriile ganduri si sentimente, ii invita la reflectie.
Tematica abordata creeaza contexte pentru schimbul liber de idei, iar din punct de vedere didactic permite o abordare interdisciplinar - ARTA, STIINTA, COMUNICARE.
Activitatea este importanta deoarece copiii au posibilitatea de a constientiza aspecte specifice anotimpului primavara.
OBIECTIVE:
- sa prezinte ideile, atitudinile si sentimentele proprii utilizind un limbaj logic, coerent, fluent, corect din punct de vedere gramatical;
- sa asimileze noi semnificatii pentru cunostintele despre primavara;
- sa utilizeze adecvat materiale si ustensile puse la dispozitie pentru rezolvarea sarcinilor de lucru;
- sa coopereze in sarcinile de grup respectand etapele realizarii elementelor componente ale florii: decupare, snuruire, asamblare;
- sa comunice in cadrul grupului propriile puncte de vedere, decizii, solutii;
- sa respecte punctele de vedere, opiniile celorlalti;
CONDITII PREALABILE:
Prescolarii au unele deprinderi, in formare, de decupare, snuruire, necesare realizarii temei propuse. De asemenea au deprinderi de a lucra in grupuri mici, sunt capabili sa sintetizeze, sa analizeze, sa selecteze esentialul pentru tema data.
RESURSE MATERIALE SI DE TIMP:
Resurse materiale: imagini reprezentand anotimpul primavara si flori de primavara, hartie colorata galbena, portocalie, verde, foarfeci, fire textile.
Resurse procedurale: explicatia, exercitiul, problematizarea, braistormingul, turul galeriei, metoda mozaic.
Resurse temporale: 25 - 30 minute
EVALUARE:
- recompense cu diploma;
- aprecieri verbale;
DESFASURAREA PROCESULUI DE INVATARE:
EVOCARE:
Braistorming in grup pe tema "Flori de primavara".
"Ce stiti despre florile de primavara?"
Grupa de prescolari se imparte in 2 - 4 grupuri. Fiecarui grup i se propun spre dezbatere termenii: ghicel, lalea, narcisa, viorea, termeni cheie pentru fiecare grup.
Prescolarii, impartiti pe grupe de cate patru , creeaza o poveste pe baza cuvintelor cheie. Toate grupele isi prezinta povestea. Educatoarea si prescolarii voteaza pentru povestea preferata iar cea mai votata poveste este recompensata cu o diploma " Povestea zilei".
REALIZAREA SENSULUI:
Din grupurile casa formate se pleaca in grupurile de experti. Grupul de experti 1 are sarcinile de a realiza tulpinile si frunzele narcisei, apeland la cele mai potrivite metode. Grupul de experti 2 realizeaza petalele narcisei, iar grupul de experti 3 realizeaza mijlocul portocaliu al florii. In toate cele trei grupuri de experti se cauta strategii optime, se discuta, se colaboreaza, educatoarea observand indeaproape acest lucru.
Expertii se intorc in grupurile casa, isi prezinta reciproc lucrarile si dupa modelul prezentat de educatoare asambleaza elementele pentru a obtine narcisa.
REFLECTIE:
Se realizeza o expozitie a grupurilor casa si se face turul galeriei, pentru a observa si face aprecieri asupra produselor finale obtinute.
EXTINDERE:
Se vor realiza cateva jocuri de miscare adecvate primaverii.