Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de activitate integrata "cosul de legume al toamnei", grupa: mica-mijlocie

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA "COSUL DE LEGUME AL TOAMNEI"

Educatoare:

Gradinita: Dobrotesti

Grupa: mica-mijlocie

Data: 16.10.

Tema de studiu: Cand, cum si de ce se intampla?"

Tema proiectului: TOAMNA

Tema saptamanii: Cosul cu legume al taomnei

Forma de realizare: activitate integrata: ALA+ADE( DLC, DOS)+ADP

Durata: 1 zi

Activitati de invatare:

ADP Intalnirea de dimineata: Pregatim legumele pentru mancare!

ALA "Sa facem salata de legume"-joc de rol; " Ce culoare se potriveste?"-arta desen dupa contur;Ghici cine sunt?-tranzitie



ADE(DLC,DOS) " Toamna"-memorizare

"Cosul cu legume al toamnei"-mototolire, lipire

ADP Optional " Prietenul meu-calculatorul"


Scopul activitatii:

Imbogatirea cunostintelor copiilor despre legumele toamnei

Dezvoltarea capacitatii copiilor de a descrie imagini, obiecte. Educarea unei exprimari corecte in versuri din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic.

Dezvoltarea deprinderii de a utiliza material marunt pentru realizarea unei activitati practice. Dezvoltarea capacitatii de a exprima verbal actiunile efectuate utilizand propozitii adecvate. Dezvoltarea capacitatii de a colabora la rezolvarea unor sarcini in perechi sau in grup.


Obiective operationale:


ALA " Sa facem salata de legume" - Joc de rol

sa descrie legumele dupa forma si culoare;

sa realizeze actiunile de pregatire a legumelor pentru mancare: spalare, tocare si amestecare;


" Ce culoare se potriveste?"-Arta desen dupa contur

sa recunoasca legumele dupa conturul lor;

sa deseneze conturul legumelor cu culoarea potrivita;

"Ghici cine sunt?"-Tranzitie

sa dea raspunsuri corecte la ghicitori ;


ADE  DLC"Toamna"-de Demostene Botez-memorizare

sa precizeze caracteristicile legumelor si fructelor din imaginile prezentate specifice anotimpului toamna;

sa se exprime clar si corect in propozitii;

sa retina cuvintele noi;

sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele nou invatate;

sa recite poezia clar si expresiv cu ajutorul educatoarei;


DOS "Cosul cu legume al toamnei"-mototolire, lipire

sa recunoasca materialele primite pentru activitatea practica;

sa identifice culorile legumelor pentru a le lipi coresunzator pe fisa data;

sa lucreze curat si ingrijit ;

sa evalueze lucrarile colegilor si pe cele personale;


ALA"Cosuletele cu legume"- joc distractiv

sa aleaga legumele preferate in cosulet;

sa participe alaturi de colegi la joc pentru a castiga echipa proprie;


ADP "Unde pot sa desenez?"-paint

sa utilizeze mause-ul pentru a desena obiectele din programul prezentat;

METODE SI PROCEDEE:invatarea prin descoperire, observatia, explicatia, experimentul, demonstratia, exercitiul, ciorchinele, turul galeriei.

MATERIAL DIDACTIC: Zana Toamna, cos cu legume naturale,farfuriute, lingurite, cutit, planse, hartie creponata, cosulete, lipici, fise,culori calculator, tablou cu Zana Toamna, panou, vas cu apa, buline,recompense.

SCENARIUL ZILEI

Dimineata, inainte de sosirea copiilor, am asezat la coltul cu jocul de rol o papusa costumata in Zana Toamna care are un cosulet cu legume pe mana, iar langa ea sunt acoperite mai multe obiecte necesare pentru activitatea de pregatire a salatei de legume.

In coltul arta am asezat fisele pentru desenul dupa contur al legumelor,iar pe masute au penare cu culorile necesare.

La centrul tematic am asezat legumele anotimpului toamna.

Pe un panou sunt asezate planse pentru memorizarea de la DLC.

Am pregatite materialele pentru activitatea de mototolire si lipire ca o surpriza pe o masuta.

Clasa exte amenajata pe grupuri de masute si scaunele.

La intrarea in clasa copii o vor zari pe Zana Toamna si vor fi curiosi sa afle ce are in jurul ei acoperit, dar vor trebui sa astepte pana la inceperea activitatilor. Vor analiza continutul cosuletului cu legume pe care le cunosc din activitatile anterioare.

Pentru ca din activitatile anterioare au cunostinte despre anotimpul toamna port o discutie despre schimbarile din natura si despre roadele toamnei, punand accent pe legumele despre care am discutat saptamana aceasta.

Anunt copii ca astazi avem in vizita pe Zana Toamna care a sosit la grupa noastra sa vada ce stiu copiii despre legumele care se coc in aceasta perioada, iar noi vom juca mai multe jocuri prin care-i vom arata cunostintele acumulate in saptamana aceasta. La sfarsitul zilei vom impodobi panoul toamnei cu lucrari realizate de prescolari.



DESFASURAREA ACTIVITATII


EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREA

(instrumente si indicatori)

1.Organizarea activitatii

Salutul, aranjarea gentutelor la cuier, completarea calendarului naturii.-rutine

Dupa amenajarea colturilor in sala de grupa si observarea lor de catre copii , discut cu ei depre cele observate.

Observarea interesului ;

2.Captarea atentiei

Discut despre imbracamintea Zanei Toamna si a podoabelor ei: flori in par, frunze uscate si mai ales cosuletul cu legume. Descoperim surpriza adusa de Zana Toamna: materiale necesare pentru o" salata de legume"-joc de rol,fise pentru desen dupa contur la coltul arta:"Ce culoare se potriveste?"

Conversatia

Observarea capacitatii de atentie voluntara;

3.Anuntarea temei

Azi vom realiza impreuna "salata de legume". Pregatim legumele pentru salata, le amestecam, apoi le vom servi impreuna cu Zana Toamna.

Mai departe vrem sa-I facem o surpriza Zanei Toamna si-i vom arata ca stim sa recunoastem legumele si dupa forma, nu doar sub aspectul lor natural si pentru aceasta am pregatit niste fise cu legume in cosulet desenate doar in contur. De asemenea azi vom invata o poezie: "Toamna" de Demostene Botez, apoi vom lucra un cosulet cu legume pe care le vom realiza di hartie mototolita si lipita pe contur dat.

Explicatia

4.Reactualizarea cunostintelor

ALA "Sa facem salata de legume!"-joc de rol.Cer copiilor sa denumeasca toate legumele care le vin in minte, apoi sa le aleaga pe cele ale toamnei si sa le identifice in cosulet.

Discutam despre importanta consumului legumelor si modul de pregatire al lor

'"Ce culoare se potriveste?"-arta desen dupa contur. Copii sunt impartiti pe grupuri si au fise cu diverse legume. Au ca sarcina sa identifice legumele si culoarea care se potriveste, apoi sa o deseneze. Lucrarile vor fi asezate la panoul harniciei cu bulinute.. Vor lucra in liniste sub supravegherea educatoarei, iar la final fiecare copil va denumi legumele din cosulet si culoarea sa.

Ciorchinele

Experimentul

Exercitiul

Evaluare orala

Aprecieri verbale

Evaluare practica

5.Desfasurarea activitatii

Are loc o intalnire in fata tabloului toamnei si cer copiilor sa spuna cat mai multe idei despre aceasta. Voi spune o ghicitoare: tranzitie.



"Cand vara calduroasa ne-a parasit/Iata, si eu am sosit,/Cu multe si reci ploi,/Si zilele mici ca voi./Vin pe deal, vin pe campie./Chiar asa imi place mie,/In rochita ruginie."(Toamna)

DLCToamna-de Demostene Botez memorizare Anunt copii ca vom invata o poezie despre toamna si le cer sa asculte.

TOAMNA

De Demostene Botez

Toti acei ce-ntreaga vara /Au lucrat din zori in seara,/Toamna au roade bogate,/Au si fructe, si bucate./Mere, pere in panere,/Prune bune, si alune,/Si gutui amarui,/Cu puf galben, ca de pui./Si tot felul de legume,/De nu le mai stii pe nume.

Recit poezia si explic cuvintele noi: roade=fructe,legume;bucate=mancare.Urmarim plansele de la poezia prezentata si le descriem . Voi invata poezia pe strofe cu copii, apoi o recita impreuna cu mine.Cer copiilor sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele noi.

Zana Toamna le ofera poezia pentru a o repeta acasa cu parintii.

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Evaluare orala si practica

Aprecieri verbale

6.Obtinerea performantei

Cu lipici si cu hartie-creponata, doar se stie,/O leguma vrea sa fie asezata pe panou/ Intr-un cosulet de-al nou./Spune-mi acum, indata, activitatea desfasurata:lipire - tranzitie 

DOS "Cosul cu legume al toamnei"-mototolire, lipire

Copii primesc pe masute materialele pentru activitatea de mototolire si lipire a legumelor in cosulet. Recunosc  materialele si activitatea. Prezint modelul creat de mine, apoi copiii lucreaza impreuna cu mine tema data.

Observatia

Exercitiul

Aprecieri verbale

7.Evaluarea performantei

Lucrarile vor fi evaluate de mine, dar si de catre copii personal si pe cele ale colegilor. Primesc buline pe fiecare lucrare.Asezam lucrarile la panoul harniciei.

ADP Unde pot sa desenez?-calculator

Turul galeriei

Evaluare orala

8.Incheierea activitatii

ALA "Cosulete cu legume"-joc distractiv

Intr-un saculet Zana Tomna are niste surprize: legume si doua cosulete. Copiii care gasesec cosuletele vor forma doua echipe si din gramada de legume vor " cumpara" pe rand cate un copil pentru echipa sa. Cele doua " cosulete" se prind de maini, iar copiii din echipa se tin de mijlocul celui din fata.Intre cosulete se afla o linie pe care cei care o vor calca primii pierd jocul.

Zana Toamna multumeste copiilor pentru activitati si le ofera recompense.

Evaluare practica


BIBLIOGRAFIE:


Revista INVATAMANTUL PRESCOLAR nr. 3-4/2008,

Revista INVATAMANTUL PRESCOLAR  Editura Arlechin -numar temati proiectare integrata;

Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii Editura "Gheorghe-Cirtu Alexandru" Craiova-2009

Planificarea tematica si proiectarea didactica a activitatilor de invatare din gradinita nivelul II Editura DIANA

CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR Prezentare si explicitari Bucuresti 2009