Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

PLAN DE LECTIE - GRUPA: mare-pregatitoare, Fructe si legume de toamna

PLAN DE LECTIE

GRUPA:  mare-pregatitoare

CATEGORIA DE ACTIVITATE:  Cunoasterea mediului

SUBIECTUL: Fructe si legume de toamna;

MIJLOC DE REALIZARE: Observare

TIPUL ACTIVITATII: Insusire de cunostinte

SCOPUL:  Dezvoltarea capacitatii de cunoastere, de intelegere si de investigare a mediului inconjurator ;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIVE :  

-sa observe legumele de toamna in imagini si in realitate ;

-sa denumeasca legumele prezentate ;



-sa inteleaga utilitatea lor ;

-sa enumere necesitatea lor in alimentatia de zi cu zi;

-sa numeasca cateva feluri de mancare care contin legume;

-sa descrie fiecare leguma retinand toate insusirile ;

-sa recunoasca dupa miros sau gust o leguma;

AFECTIVE :

O6-sa manifeste interes fata de activitate ;

O7-sa raspunda la solicitarile educatoarei ;

PSIHOMOTRICE :

O8-sa pastreze pozitia corecta in banca ;

METODE SI PROCEDEE : observatia, conversatia, explicatia ;

MATERIALE SI MIJLOACE : imagini cu legume de toamna, cos cu morcovi, cartofi, ardei, dovlecel, castravete, etc.,plansa, recompense ;

DURATA : 35-40 minute

FORMA DE ORGANIZARE : frontala

EDUCATOARE : NICA ANA-MARIA

ETAPELE LECTIEI

CONTINUTUL ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

MATERIALE DIDACTICE

EVALUARE

MOMENT ORGANIZATORIC

CAPTAREA ATENTIEI

ANUNTAREA TEMEI

DESFASURAREA ACTIVITATII

INCHIEREA ACTIVITATII

Se asigura climatul optim desfasurarii activitatii;

Aceasta etapa se realizeaza printr-un joc de ghicitori despre legume.ex. Am camasi nenumarate/Le port pe toate imbracate.(varza) ;

Sade mosul in camara           
Cu mustatile afara.
(morcovul

Se prezinta tema activitatii si anume : Legume si zarzavaturi de toamna.

Se incepe cu prezentarea unei planse care ilustreaza un cos cu legume de toamna.copiii recunosc si denumesc legumele ilustrate in plansa.

Se prezinta materialul demonstrativ si anume cosul cu legume(legumele au fost aduse de catre copii de acasa).Copiii recunosc si denumesc legulele din cos.Se ia fiecare legume in parte si trece pe le fiecare copil prin mana.Acesta studiaza forma, culoarea, marimea, mirosul si aspectul legumei.

SINTEZA PARTIALA

.Se va face printr-o conversatie despre legume respectiva si anume despre : aspectul ei, despre felul in care este gatita, despre forma in care creste si unde, despre importanta ei in alimentatie.

In acest fel se procedeaza pentru fiecare legume din cos.Fiecare copil este antrenat in activitate.

Se vor observa in imagini si alte legume ce nu se regasesc in cos.

SINTEZA FINALA

Cativa copii sunt solicitati sa guste dintr-o leguma(copiii sunt legati la ochi)si sa o denumeasca.Restul copiilor trebuie sa dea indicii celor care nu ghicesc leguma din care gusta.

Se fac aprecieri verbale individuale si colective si se acorda recompense copiilor atenti si activi in timpul activitatii.

Instructajul

explicatia

conversatia

observarea

exercitiul

jocul

exercitiul

conversatia

ghicitori

imagini

Cosul cu legume

imagini

legume taiate

recompense

Aprecieri verbale asupra comortamentului copiilor

Itemi : -recunoaste, denumeste si descrie o leguma ;

-recunoaste o leguma dupa gust si miros

Evaluare finala